mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Sprawdź ciśnienie nim wyruszysz!

Sprawdź ciśnienie nim wyruszysz!

Pod hasłem 'Ciśnienie pod kontrolą' rozpoczęła się akcja prowadzona przez producenta opon Michelin, mająca zachęcić kierowców do kontroli ciśnienia w swoich samochodach. W największych miastach Polski zostaną rozdawane ulotki dla kierowców.

Sprawdź ciśnienie nim wyruszysz!

W materiałach dla kierowców zawarte będą informacje na temat tego jak bardzo ważne jest utrzymywanie właściwego poziomu ciśnienia powietrza w ogumieniu. Już jesienią w polskich miastach pojawi się 'ciśnieniobus' pozwalający na kontrolę poziomu ciśnienia.

Opony w których znajduje się niedostateczny poziom ciśnienia stwarzają nie tylko zagrożenie na drodze, lecz wpływają również na ekonomiczność jazdy. Mniejsza o 20 procent ilość ciśnienia w oponie powoduje zmniejszenie o tą samą wartość ilości kilometrów przejechanych przy wykorzystaniu tej samej ilości paliwa. Prawidłowe ciśnienie ogranicza ryzyko uszkodzenia opony, a w konsekwencji utraty kontroli nad pojazdem w sytuacjach awaryjnych oraz przedwczesnego zużycia ogumienia. Wynika to z nieprawidłowego rozłożenia nacisku pojazdu na podłoże, a w efekcie zmienia powierzchnię styku opony z nawierzchnią drogową.

Ciśnienie w oponach powinno być sprawdzane przynajmniej raz w miesiącu, a także przed każdą dłuższą trasą. Spadek ciśnienia następuje w sposób naturalny w wyniku eksploatacji pojazdu, lecz także w skutek obniżenia temperatury otoczenia oraz niewielkich przebić bieżnika. Kontrola powinna odbywać się na zimno, przynajmniej w godzinę po zatrzymaniu samochodu lub po przejechaniu do trzech kilometrów przy niewielkiej szybkości. Sprawdzane ciśnienie w oponach powinno być zgodne z zaleceniami producenta opony.

Akcja 'Ciśnienie pod kontrolą' została przeprowadzona po raz pierwszy w zeszłym roku w Warszawie oraz Olsztynie. Specjaliści z firmy Michelin przeprowadzili kontrolę kilkuset samochodów, z których ponad 3/4 poruszało się na niedopompowanych oponach. Był to jeden z najgorszych wyników w Europie. Akcja organizowana jest w ramach współpracy z Komisją Europejską w celu poprawy bezpieczeństwa na drogach oraz zmniejszenia liczby ofiar wypadków drogowych.

Czytaj także:

Goodyear - największy kontrakt w Europie (2006-04-27)
Tematy w artykule: Michelin

Podobne wiadomości:

60 proc. kierowców jeździ ze złym ciśnieniem

60 proc. kierowców jeździ ze złym ciśnieniem

Aktualności 2014-11-06

Letnia opona również na zimę

Letnia opona również na zimę

Technika 2015-03-03

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.