mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Sprawdź ciśnienie nim wyruszysz!

Sprawdź ciśnienie nim wyruszysz!

Pod hasłem 'Ciśnienie pod kontrolą' rozpoczęła się akcja prowadzona przez producenta opon Michelin, mająca zachęcić kierowców do kontroli ciśnienia w swoich samochodach. W największych miastach Polski zostaną rozdawane ulotki dla kierowców.

Sprawdź ciśnienie nim wyruszysz!

W materiałach dla kierowców zawarte będą informacje na temat tego jak bardzo ważne jest utrzymywanie właściwego poziomu ciśnienia powietrza w ogumieniu. Już jesienią w polskich miastach pojawi się 'ciśnieniobus' pozwalający na kontrolę poziomu ciśnienia.

Opony w których znajduje się niedostateczny poziom ciśnienia stwarzają nie tylko zagrożenie na drodze, lecz wpływają również na ekonomiczność jazdy. Mniejsza o 20 procent ilość ciśnienia w oponie powoduje zmniejszenie o tą samą wartość ilości kilometrów przejechanych przy wykorzystaniu tej samej ilości paliwa. Prawidłowe ciśnienie ogranicza ryzyko uszkodzenia opony, a w konsekwencji utraty kontroli nad pojazdem w sytuacjach awaryjnych oraz przedwczesnego zużycia ogumienia. Wynika to z nieprawidłowego rozłożenia nacisku pojazdu na podłoże, a w efekcie zmienia powierzchnię styku opony z nawierzchnią drogową.

Ciśnienie w oponach powinno być sprawdzane przynajmniej raz w miesiącu, a także przed każdą dłuższą trasą. Spadek ciśnienia następuje w sposób naturalny w wyniku eksploatacji pojazdu, lecz także w skutek obniżenia temperatury otoczenia oraz niewielkich przebić bieżnika. Kontrola powinna odbywać się na zimno, przynajmniej w godzinę po zatrzymaniu samochodu lub po przejechaniu do trzech kilometrów przy niewielkiej szybkości. Sprawdzane ciśnienie w oponach powinno być zgodne z zaleceniami producenta opony.

Akcja 'Ciśnienie pod kontrolą' została przeprowadzona po raz pierwszy w zeszłym roku w Warszawie oraz Olsztynie. Specjaliści z firmy Michelin przeprowadzili kontrolę kilkuset samochodów, z których ponad 3/4 poruszało się na niedopompowanych oponach. Był to jeden z najgorszych wyników w Europie. Akcja organizowana jest w ramach współpracy z Komisją Europejską w celu poprawy bezpieczeństwa na drogach oraz zmniejszenia liczby ofiar wypadków drogowych.

Czytaj także:

Goodyear - największy kontrakt w Europie (2006-04-27)
Tematy w artykule: Michelin

Podobne wiadomości:

Zmarł François Michelin

Zmarł François Michelin

Aktualności 2015-04-29

Michelin Pilot Sport 4 S - nowa opona o ultra wysokich osiągach

Michelin Pilot Sport 4 S - nowa opona o ultra...

Motogazeta Menu 2017-01-23

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.