mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Sprawdzają pługi i piaskarki

Sprawdzają pługi i piaskarki

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wspólnie z Inspekcją Transportu Drogowego przeprowadzą kontrole sprzętu odśnieżającego obsługującego sieć dróg krajowych w Polsce. Kontrole są przeprowadzone we wszystkich województwach.

Sprawdzają pługi i piaskarki
- Naszym celem jest upewnienie się, że wszystkie, co do jednej, solarki, piaskarki, pługi oraz inne pojazdy służące do utrzymywania dróg krajowych w okresie szczególnym, jakim jest zima mają odpowiedni stan techniczny i bezpiecznie mogą poruszać się po drogach – mówi Andrzej Maciejewski, zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. ­ Wszystkie kontrole prowadzone są po to, aby kierowcy korzystający z dróg krajowych byli pewni, że nad ich bezpieczeństwem i komfortem w zimie czuwa nowoczesny, sprawny technicznie sprzęt. Jest to własność firm zewnętrznych wynajmowanych przez GDDKiA, stąd potrzebny jest taki monitoring, niezależnie od prowadzonego od nas co roku, jeszcze przed nadejściem zimy.

Pierwsza kontrola tego typu odbyła się w dniach 16-17 grudnia 2010 roku na terenie województwa śląskiego. Wyniki pokazują, że specjalny sprzęt wykorzystywany w zimie jest sprawny i bezpieczny. Jeżeli zdarzają się usterki – pęknięty klosz lampy lub przepalona żarówka - nie mają one wpływu ani na bezpieczeństwo kierowców, ani na jakość przygotowywania dróg oraz na jakość odśnieżania. Takie drobne problemy mogą przytrafić się w czasie podróży każdemu kierowcy.

W kilku przypadkach na kilkadziesiąt stwierdzone zostały jednak luzy na kierownicy czy zbyt duża emisja spalin. Samochody, które wykazały usterki uniemożliwiające ich pracę stanowiły jedynie 15 proc. skontrolowanego sprzętu. Obecnie wszystkie wykazane podczas kontroli usterki zostały naprawione.

GDDKiA podkreśla, że wyrywkowe kontrole sprzętu firm pracujących na zlecenie Generalnej Dyrekcji są i będą częste – obejmą cały sprzęt wykorzystywany do zimowego utrzymania sieci dróg krajowych. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, firma ma obowiązek w ciągu 40 minut podstawić sprawną jednostkę – jest to warunek umowy pomiędzy GDDKiA a wykonawcą, który jest bezwzględnie egzekwowany.

Takie działania zapewniają wystarczającą ilość sprzętu do odśnieżania. Należy zauważyć, że w trwającym obecnie okresie zimowego utrzymania dróg nie wystąpiła sytuacja, w której na wezwanie dyżurnego GDDKiA nie został podstawiony sprzęt w żądanej ilości.

Wyniki kontroli z pozostałych województw zostaną zaprezentowane wkrótce.
Tematy w artykule: GDDKiA śnieg zima

Podobne wiadomości:

Jedziesz na ferie? Sprawdź samochód

Jedziesz na ferie? Sprawdź samochód

Aktualności 2016-02-02

Za mało pieniędzy na drogi. Więcej ekspresówek 2+1

Za mało pieniędzy na drogi. Więcej...

Polskie drogi 2016-01-07

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Audi A1 to najmniejszy model w gamie niemieckiego producenta. Samochód debiutuje w pięciodrzwiowej wersji Sportback. Producent raczej nie wprowadzi do sprzedaży wariantu trzydrzwiowego.