mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Sprowadzamy coraz więcej

Sprowadzamy coraz więcej

Przewidywania, iż napływ samochodów używanych z zagranicy będzie samoistnie się ograniczał, okazały się błędne. W kwietniu do Polski trafiła największa, jak na razie w tym roku, liczba aut używanych.

Polacy sprowadzili łącznie z zagranicy, wg danych resortu finansów, 80.070 samochodów (w marcu 73.743), z czego 78.442 to były auta z terenu innych państw unijnych. Od początku tego roku liczba sprowadzonych samochodów rośnie z miesiąca na miesiąc i łącznie wynosi już 275.295 aut. Przypomnijmy, iż w zeszłym roku nasi rodacy wwieźli do kraju rekordową liczbę ponad miliona aut.

Z pewnością na wzrost zainteresowania samochodami zagranicznymi wpływ miały plany zastąpienia podatku akcyzowego podatkiem ekologicznym, który bardziej restrykcyjnie traktował starsze auta. Odrzucenie przez Sejm projektu tego podatku już w pierwszym czytaniu, a co za tym idzie pozostawienie jeszcze akcyzy w obecnym kształcie przynajmniej przez kilka kolejnych miesięcy, powinno ostudzić zapały rodzimych importerów. Chyba, że się okaże, iż popyt na te samochody zacznie ponownie rosnąć.

Może nieoficjalnie, ale z pewnością wzrost liczby przywożonych samochodów cieszy władze finansowe naszego kraju. Kwietniowe wpływy z akcyzy tylko z tego tytułu ponownie przekroczyły 80 mln zł (80.582 tys. zł), choć są niższe niż przychody marcowe (prawie 89 mln), gdzie liczba sprowadzonych aut była o ponad 6 tys. niższa. Oznacza to, iż rośnie udział samochodów najstarszych, czyli najtańszych, albo ponownie mamy do czynienia z zaniżaniem cany zakupu wykazywanej na fakturach.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.