Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Sprowadzamy coraz więcej

Sprowadzamy coraz więcej

Przewidywania, iż napływ samochodów używanych z zagranicy będzie samoistnie się ograniczał, okazały się błędne. W kwietniu do Polski trafiła największa, jak na razie w tym roku, liczba aut używanych.

Polacy sprowadzili łącznie z zagranicy, wg danych resortu finansów, 80.070 samochodów (w marcu 73.743), z czego 78.442 to były auta z terenu innych państw unijnych. Od początku tego roku liczba sprowadzonych samochodów rośnie z miesiąca na miesiąc i łącznie wynosi już 275.295 aut. Przypomnijmy, iż w zeszłym roku nasi rodacy wwieźli do kraju rekordową liczbę ponad miliona aut.

Z pewnością na wzrost zainteresowania samochodami zagranicznymi wpływ miały plany zastąpienia podatku akcyzowego podatkiem ekologicznym, który bardziej restrykcyjnie traktował starsze auta. Odrzucenie przez Sejm projektu tego podatku już w pierwszym czytaniu, a co za tym idzie pozostawienie jeszcze akcyzy w obecnym kształcie przynajmniej przez kilka kolejnych miesięcy, powinno ostudzić zapały rodzimych importerów. Chyba, że się okaże, iż popyt na te samochody zacznie ponownie rosnąć.

Może nieoficjalnie, ale z pewnością wzrost liczby przywożonych samochodów cieszy władze finansowe naszego kraju. Kwietniowe wpływy z akcyzy tylko z tego tytułu ponownie przekroczyły 80 mln zł (80.582 tys. zł), choć są niższe niż przychody marcowe (prawie 89 mln), gdzie liczba sprowadzonych aut była o ponad 6 tys. niższa. Oznacza to, iż rośnie udział samochodów najstarszych, czyli najtańszych, albo ponownie mamy do czynienia z zaniżaniem cany zakupu wykazywanej na fakturach.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Toyota na targach Paryż Motor Show
Toyota na targach Paryż Motor Show
Toyota szykuje trzy premiery na zbliżające się targi motoryzacyjne Paryż Motor Show. Na stoisku japońskiego producenta najważniejszym modelem będzie nowy crossover C-HR. Poza tym zobaczymy hybrydę plug-in oraz koncepcyjne auto z napędem wodorowym.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj