mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Sprowadzamy coraz więcej aut z zagranicy

Sprowadzamy coraz więcej aut z zagranicy

W pierwszych sześciu miesiącach trwającego roku Polacy kupili minimalnie więcej nowych aut niż w roku ubiegłym. Jeśli jednak chodzi o import to dynamika jego wzrostu jest już znacznie wyższa.

Sprowadzamy coraz więcej aut z zagranicy
Od początku roku do końca czerwca Polacy kupili 176 634 nowe samochody, czyli o 1,48% więcej niż w pierwszych sześciu miesiącach 2014 roku. Nieźle, ale w porównaniu ze skalą importu używanych aut z zagranicy ten wynik wygląda blado. W pierwszym półroczu polskie granice przekroczyły 385 304 auta i jest to wynik wyższy o 7,24% niż przed rokiem.

Co najchętniej sprowadzają Polacy? Średni wiek samochodu z zagranicy to ok. 11 lat, a jego wartość niezmiennie oscyluje wokół magicznej granicy 15 tys. zł. Najpopularniejszą marką na jadących (zwykle z Zachodu) lawetach jest Volkswagen - 53 385 sztuk. Opel (ponad 45tys.) i Audi (prawie 35tys.) w roku 2015 zajmowały pozostałe miejsca na podium.

Największym wzięciem cieszą się auta produkcji niemieckiej - to aż 45% wszystkich importowanych samochodów. Prawie trzykrotnie mniej ściągamy "francuzów" i "japończyków", a w tym roku sprowadziliśmy nawet 227 aut... produkcji polskiej! W tym gronie były 222 FSO Matizy, czyli produkowane na Żeraniu maluchy z koreańskim rodowodem. Zaczęliśmy doceniać także używane Dacie - 1089 sztuk w tym roku to wynik o 67,5% lepszy niż w 2014.

Królem jadących z Zachodu lawet jest ponownie Audi A4 (prawie 16tys. sztuk), które wraca na tron, spychając Volkswagena Golfa na drugie miejsce. Cenimy też Passaty, Ople Astry i BMW Serii 3. Największy wzrost popularności wśród importowych hitów odnotowuje ostatnio natomiast BMW Serii 5, którego polscy handlarze i prywatni właściciele ściągneli  22,7% więcej niż przed rokiem.

Podobne wiadomości:

Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny

Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny

Aktualności 2018-05-15

Volkswagen Jetta zadebiutuje w Detroit

Volkswagen Jetta zadebiutuje w Detroit

Aktualności 2017-12-18

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.