mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Sprzedaż Jaguara i Land Rovera w decydującej fazie

Sprzedaż Jaguara i Land Rovera w decydującej fazie

Jak podaje amerykańskie wydanie gazety "Wall Street Journal" (WSJ), sprawa odsprzedaży przez Forda dwóch należących do niego brytyjskich marek - Jaguara i Land Rovera - wchodzi w decydującą fazę. Według gazety już 20. listopada br. szefowie Forda mają spotkać się z potencjalnymi kupcami i ustalić warunki przejęcia marek wchodzących w skład grupy Premier Automotive Group.

Sprzedaż Jaguara i Land Rovera w decydującej fazie
„Wall Street Journal” na nowych właścicieli Jaguara i Land Rovera typuje trzech kupców. Za około dwa tygodnie mają się oni spotkać z włodarzami koncernu Ford i na wspólnym spotkaniu ustalić ostateczne warunki transakcji. W batalii o brytyjskie marki trudno wskazać murowanych faworytów.

Jednym z najbardziej zaangażowanych w chęć przejęcia obu firm wydaje się być indyjski producent TATA Motors. Według nieoficjalnych informacji azjatycki koncern jako jedyny przedstawił Fordowi kompletną ofertę wykupu. Sprawdzane są także wstępne propozycje dwóch innych konglomeratów. Wśród nich wymienia się grupę zrzeszającą inwestorów z branży finansowej skupionej w holdingu Ripplewood z Nowego Jorku oraz One Equity Partners – firmę-córkę należącą do dużego, amerykańskiego banku J.P. Morgan Chase. Obaj potencjalni kupcy gromadzą w swoich szeregach ludzi, którzy byli związani z koncernem Forda w przeszłości. W Ripplewood pracuje były prezes Jaguara Nick Scheele, zaś w zarządzie One Equity zasiada były CEO Forda, Jacques Nasser.

W grę o wykup luksusowych marek Jaguar i Land Rover wchodzi jeszcze kilka prywatnych przedsiębiorstw, choć mają one zdecydowanie mniejsze szanse na przejęcie członków rozpadającej się grupy Premier Automotive Group (PAG) założonej kilka lat temu przez Forda. Wydaje się, że na podobieństwo Astona Martina, który został wykupiony przez międzynarodowe konsorcjum skupione wokół Davida Richardsa (szef Prodrive), los podzielą także Land Rover i Jaguar. Jak powiedział na łamach „WSJ” rzecznik Forda: „sprawa wykupu obu marek wyjaśni się do końca tego lub w ostateczności na początku przyszłego roku.”

Przyszły właściciel obok praw własności do brytyjskich producentów luksusowych i terenowych aut przejmie również na siebie odpowiedzialność za 16 000 osób zatrudnionych w fabrykach, głównie w Wielkiej Brytanii.

To jednak nie koniec wyprzedaży na targowisku motoryzacyjnym  Forda. Amerykański koncern od dłuższego czasu rozważa także sprzedaż szwedzkiego Volvo. Wśród interesantów gotowych przejąć tę markę wymienia się od niedawna Renault, które miałoby wykupić udziały wspólnie ze skandynawską firmą inwestycyjną "Investor" oraz koreańskiego Hyundaia.

Czytaj także:

DNA Jaguara i Land Rovera 2007-10-16

Kto kupi Jaguara? 2007-08-06

Nowi kandydaci do przejęcia Volvo? 2007-07-03

Cerberus chce kolejnych marek? 2007-06-18
Zobacz koniecznie: Wszystko o Land Rover Wszystko o Jaguar
Tematy w artykule: Jaguar Land Rover

Podobne wiadomości:

Liczy się treść

auto motor i sport 0000-00-00

Land Rover mówi, że na świecie jest wielu ludzi, dla których słowo "samochód" oznacza Defendera. To jedyny pojazd jaki widzieli, bo tylko ten mógł do nich dotrzeć. Jedyny i niepowtarzalny Defender - teraz w nowej wersji.

Range Rover Sport – lifting dodał mu mocy

Range Rover Sport – lifting dodał mu mocy

Samochody luksusowe 2017-10-04

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Odświeżona Mazda 6 zadebiutuje w Genewie
Odświeżona Mazda 6 zadebiutuje w Genewie
Japoński producent przygotowuje się do salonu motoryzacyjnego w Genewie. Na halach wystawowych pojawi się odświeżona Mazda 6. Znamy już listę zmian w tym modelu.