mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Sprzedaż aut w Polsce - październik najlepszy od 15 lat

Sprzedaż aut w Polsce - październik najlepszy od 15 lat

Październik okazał się bardzo dobrym miesiącem dla polskiego rynku motoryzacyjnego. Sprzedaż nowych aut osobowych rośnie i nie ma już wątpliwości, że rynek zakończy ten rok na plusie - wynika z raportu Samar.

Sprzedaż aut w Polsce - październik najlepszy od 15 lat

W październiku 2015 roku zarejestrowano w Polsce 28 925 nowych samochodów osobowych, o 6,64 proc. więcej niż we wrześniu oraz o 0,89 proc. więcej niż w październiku ubiegłego roku. To najlepszy, co najmniej od 15 lat, październik na polskim rynku motoryzacyjnym pod względem ilości zarejestrowanych samochodów osobowych - podaje instytut Samar.

To już piąty miesiąc w tym roku, gdy rynek jest większy w zestawieniu z takim samym okresem poprzedniego roku. Eksperci Samar wskazują, że rynek samochodowy napędzają głównie klienci instytucjonalni. W czwartym kwartale roku firmy zazwyczaj kupują więcej aut niż w poprzednich miesiącach. Widać, że do przemysłowców należy ponad 2/3 nowych aut, zarejestrowanych w październiku - 20 426. Sporo, bo aż 2500 samochodów, po rejestracji wyjechało za granicę.

W dziesiątym miesiącu roku, sytuacja marek samochodów nie uległa zbytnio zmianie. Tradycyjnie króluje Skoda, Toyota, mimo skandalu - Volkswagen, Opel, Ford, Kia, Renault, Hyundai, Nissan i Dacia. Z tego grona jedynie dwie firmy - Skoda i Dacia - zanotowały niewielkie spadki sprzedaży. Afera w VW w ogóle nie zagroziła tej marce na naszym rynku. W październiku sprzedano 26% więcej Volkswagenów niż miesiąc wcześniej, kiedy w Wolfsburgu wybuchnął kryzys. Mało tego, niemieckich aut tej marki sprzedano o 28% więcej niż przed rokiem tego samego miesiąca.

Wśród najpopularniejszych modeli liderem pozostaje Octavia (11 437 sztuk) i za nią mniejsza siostra Fabia (9 825 sztuk). Trzecie miejsce przypada VW Golfowi (9 242 egzemplarzy). Wzrost odnotowały też marki premium. W październiku sprzedano o 1/3 więcej aut z "wyższej półki" niż przed rokiem. Wśród marek premium pozycję lidera utrzymało BMW. Do końca poprzedniego miesiąca producent z Monachium sprzedał 7 714 nowych aut, o 17,65 proc. więcej niż przed rokiem. Na drugim miejscu uplasował się Mercedes (6 603 samochody), a za nim Audi (6 383 sztuki). Warto zwrócić też uwagę na świetną sytuację Lexusa, który sprzedał 1 977 samochodów, to aż o 67,12% więcej niż w 2014.

Dobra passa importerów i dealerów w kolejnym z rzędu miesiącu wskazuje, że jeśli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, to ten rok rynek nowych aut osobowych w Polsce zakończy na plusie. Według prognoz IBRM Samar, wynik na koniec roku będzie oscylował wokół 343 tysięcy sztuk, wobec 325,6 tys. aut zarejestrowanych w roku ubiegłym.


Podobne wiadomości:

Polacy kupili rekordową liczbę nowych aut

Polacy kupili rekordową liczbę nowych aut

Aktualności 2017-07-13

Skoda bije kolejny rekord w Polsce

Skoda bije kolejny rekord w Polsce

Aktualności 2016-08-01

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.