mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Sprzedaż aut w Polsce - październik najlepszy od 15 lat

Sprzedaż aut w Polsce - październik najlepszy od 15 lat

Październik okazał się bardzo dobrym miesiącem dla polskiego rynku motoryzacyjnego. Sprzedaż nowych aut osobowych rośnie i nie ma już wątpliwości, że rynek zakończy ten rok na plusie - wynika z raportu Samar.

Sprzedaż aut w Polsce - październik najlepszy od 15 lat

W październiku 2015 roku zarejestrowano w Polsce 28 925 nowych samochodów osobowych, o 6,64 proc. więcej niż we wrześniu oraz o 0,89 proc. więcej niż w październiku ubiegłego roku. To najlepszy, co najmniej od 15 lat, październik na polskim rynku motoryzacyjnym pod względem ilości zarejestrowanych samochodów osobowych - podaje instytut Samar.

To już piąty miesiąc w tym roku, gdy rynek jest większy w zestawieniu z takim samym okresem poprzedniego roku. Eksperci Samar wskazują, że rynek samochodowy napędzają głównie klienci instytucjonalni. W czwartym kwartale roku firmy zazwyczaj kupują więcej aut niż w poprzednich miesiącach. Widać, że do przemysłowców należy ponad 2/3 nowych aut, zarejestrowanych w październiku - 20 426. Sporo, bo aż 2500 samochodów, po rejestracji wyjechało za granicę.

W dziesiątym miesiącu roku, sytuacja marek samochodów nie uległa zbytnio zmianie. Tradycyjnie króluje Skoda, Toyota, mimo skandalu - Volkswagen, Opel, Ford, Kia, Renault, Hyundai, Nissan i Dacia. Z tego grona jedynie dwie firmy - Skoda i Dacia - zanotowały niewielkie spadki sprzedaży. Afera w VW w ogóle nie zagroziła tej marce na naszym rynku. W październiku sprzedano 26% więcej Volkswagenów niż miesiąc wcześniej, kiedy w Wolfsburgu wybuchnął kryzys. Mało tego, niemieckich aut tej marki sprzedano o 28% więcej niż przed rokiem tego samego miesiąca.

Wśród najpopularniejszych modeli liderem pozostaje Octavia (11 437 sztuk) i za nią mniejsza siostra Fabia (9 825 sztuk). Trzecie miejsce przypada VW Golfowi (9 242 egzemplarzy). Wzrost odnotowały też marki premium. W październiku sprzedano o 1/3 więcej aut z "wyższej półki" niż przed rokiem. Wśród marek premium pozycję lidera utrzymało BMW. Do końca poprzedniego miesiąca producent z Monachium sprzedał 7 714 nowych aut, o 17,65 proc. więcej niż przed rokiem. Na drugim miejscu uplasował się Mercedes (6 603 samochody), a za nim Audi (6 383 sztuki). Warto zwrócić też uwagę na świetną sytuację Lexusa, który sprzedał 1 977 samochodów, to aż o 67,12% więcej niż w 2014.

Dobra passa importerów i dealerów w kolejnym z rzędu miesiącu wskazuje, że jeśli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, to ten rok rynek nowych aut osobowych w Polsce zakończy na plusie. Według prognoz IBRM Samar, wynik na koniec roku będzie oscylował wokół 343 tysięcy sztuk, wobec 325,6 tys. aut zarejestrowanych w roku ubiegłym.


Podobne wiadomości:

Polacy kupili rekordową liczbę nowych aut

Polacy kupili rekordową liczbę nowych aut

Aktualności 2017-07-13

Jak dobrze sprzedać samochód? - rady o których warto pamiętać

Jak dobrze sprzedać samochód? - rady o...

Aktualności 2016-12-22

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe radiowozy polskiej policji - BMW 330i
Nowe radiowozy polskiej policji - BMW 330i
Polska drogówka się zbroi - flota BMW 330i xDrive trafi pod koniec listopada na ulice. Krajowa Izba Odwoławcza odrzuciła odwołania pozostałych oferentów, którzy proponowali takie modele jak Volkswagen Passat czy Skoda Superb.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech