mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Sprzedaż nowych aut w Europie - kryzysu nie widać

Sprzedaż nowych aut w Europie - kryzysu nie widać

Europejczycy kupują coraz więcej nowych samochodów. Dealerzy z uśmiechem wspominają zarówno miniony czerwiec, jak i całe pierwsze półrocze, a na drugi semestr roku patrzą z optymizmem.

Sprzedaż nowych aut w Europie - kryzysu nie widać
Kryzys Grecji i innych południowych krajów Europy wcale nie odbił się na sprzedaży nowych samochodów na Starym Kontynencie. Wręcz przeciwnie - miniony czerwiec był 22. miesiącem wzrostu sprzedaży z rzędu oraz najlepszym pod tym względem miesiącem od 5,5 roku. W porównaniu do ubiegłego roku, szósty miesiąc był aż o 14,6% korzystniejszy dla salonów samochodowych. Spośród wszystkich państw Unii Europejskiej oraz EFTA spadek sprzedaży w stosunku do czerwca 2014 zaliczyły tylko Finlandia (-2,5%) i Irlandia (-14%). Największy wzrost odnotowano w Portugalii (+33,9%), Islandii (+31,1%) oraz Litwie (+30,1). Co słychać w pogrążonej w kryzysie Grecji? Otóż obywatele kraju bogów, słońca i oliwek nie przestraszyli się bankructwa i kupili 43 142 auta, czyli aż o 15,1% więcej niż rok temu. Polacy z kolei zaopatrzyli się w czerwcu w 30 390 aut, co przekłada się na progres o 18% w zestawieniu z zeszłym rokiem. Do liderów Europy jest nam jeszcze jednak bardzo daleko - Niemcy wyjechali z salonów w minionym miesiącu 313 539 samochodami.

Na dobrej czerwcowej koniunkturze skorzystali niemal wszyscy producenci aut. Nadal rewelacyjne postępy w sprzedaży zalicza Jeep - szósty miesiąc tego roku był aż o 176,3% lepszy od ubiegłego. Wyróżniły się także Smart (+87,8%), Jaguar i Mitsubishi (ponad +50%). Niewielkie spadki sprzedaży nastąpiły za to w salonach Hondy, Alfy Romeo oraz świeżo wyodrębnionej z Citroena marki DS. Wycofujący się z Europy Chevrolet oraz powoli umierająca Lancia także były "pod kreską". Dokładnie te same marki zaliczyły dołek w ujęciu półrocznym, a szczególnie słabo radzi sobie wspomniany DS - spadek sprzedaży w porównaniu do pierwszego semestru 2014 roku (jeszcze w strukturach Citroena) wyniósł aż 18%.
 
Z kolei gdy przeanalizujemy kraje pod względem sześciomiesięcznej sprzedaży to w 2015 roku zniżkują w Europie cztery państwa: Luksemburg, Finlandia, Estonia i Austria - wszystkie z kilkuprocentowym spadkiem w porównaniu do 2014 roku. Polska lekko nad kreską ze wzrostem na poziomie 1,1%, za to wybitnie dobrzy w zakupach aut od stycznia do końca czerwca byli Islandczycy (+37,7%) oraz Portugalczycy (+32,8%). Najwięcej aut kupili w sumie Niemcy - ponad 1,6 miliona, przy których Polacy z prawie dziesięciokrotnie niższym wynikiem (177 772 szt.) wyglądają blado.
 
W sumie Europejczycy nabyli przez pierwsze pół roku 7,4 mln aut, czyli o 8,2% więcej niż w analogicznym okresie 2014 roku. Organizacja zrzeszająca czołowych producentów aut w Europie ACEA, prognozuje 5-procentowy wzrost sprzedaży w ujęciu całorocznym. Najwięcej samochodów (ponad 860 tys.) sprzedał Volkswagen, drugie i trzecie miejsce zajęły Ford i Renault (odpowiednio 529 i 509 tys. sztuk). Najpopularniejszym modelem jest niezmiennie Volkswagen Golf.

Podobne wiadomości:

Volkswagen Jetta zadebiutuje w Detroit

Volkswagen Jetta zadebiutuje w Detroit

Aktualności 2017-12-18

Nowy Volkswagen Jetta - niedostępny w Europie

Nowy Volkswagen Jetta - niedostępny w Europie

Aktualności 2018-01-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.

Zalando Zalando