mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Sprzedaż nowych aut w Polsce - najlepszy czerwiec od lat

Sprzedaż nowych aut w Polsce - najlepszy czerwiec od lat

Choć dotychczasowa sprzedaż nowych samochodów w bieżącym roku była dość słaba, to świetny czerwiec pozwolił zakończyć półrocze na plusie. Liderem rynku tradycyjnie pozostaje Skoda, a najchętniej sięgamy po model Octavia.

Sprzedaż nowych aut w Polsce - najlepszy czerwiec od lat
Polacy kupili w czerwcu 30 039 samochodów osobowych. Ostatni lepszy wynik Polska zanotowała w 2000 roku, kiedy sprzedało się ok. 35 000 aut, w tym ciągle dostępne wówczas Polonezy i Maluchy. Progres sprzedaży w porównaniu do maja 2015 wyniósł 11,56%, w w odniesieniu do ubiegłorocznego czerwca aż 18,47%. Jest to rezultat m.in. fatalnej sprzedaży aut w 2. kwartale ubiegłego roku oraz słabej dynamiki tegorocznej sprzedaży poza rekordowym marcem. Niemały wpływ na poprawę koniunktury ma także możliwość odliczania 50% VAT-u od paliwa w firmowych samochodach od 1 lipca br. Przedsiębiorcy nadal wyraźnie dominują przy kasach w salonach samochodowych, bo klienci indywidualni stanowili zaledwie 32% kupujących nowe auta w czerwcu (niecałe 39% w skali półrocznej).

Najchętniej kupowanymi markami w szóstym miesiącu roku były Skoda, Opel, Volkswagen oraz Ford. Dużą popularnością cieszyły się także auta marek premium, w tym lider tego segmentu - BMW. Bawarski producent wyprzedził w czerwcu m.in. Peugeota, Citroena i Fiata i zajął 11. pozycję w ogólnokrajowej sprzedaży. Wśród modeli wyjątkowo nie dominowała Octavia (2 msc.), lecz jej mniejsza i młodsza siostra - Skoda Fabia. Trzy kompakty zamykały pierwszą piątkę: Opel Astra, Ford Focus, i VW Golf. A do dziesiątki najpopularniejszych aut czerwca wdarły się jeszcze Skoda Rapid, Toyota Yaris, Dacia Duster, Nissan Qashqai i Ford Mondeo.
 
Dzięki dobremu popytowi w czerwcu całe półrocze także zamknęło się na plusie - Polacy kupili w sumie 176 634 nowe samochody, czyli o 1,48% więcej niż w pierwszych sześciu miesiącach 2014 roku. Tradycyjnie największym wygranym jest Skoda, drugie miejsce w ujęciu półrocznym zajęła Toyota, a trzecie Volkswagen. Wicelider czerwca, Opel, był po sześciu miesiącach czwarty, a za nim Ford i Kia. Poniżej lista najchętniej kupowanych modeli nowych samochodów w Polsce od stycznia do czerwca 2015 roku.
 
Pozycja Model
Liczba sprzedanych
Pozycja ubiegłoroczna
 1 Skoda Octavia
 7361 1
 2

 Skoda Fabia

 5945 2
 3 Volkswagen Golf
 5438 5
 4 Skoda Rapid
 5219 6
 5 Opel Astra
 5189 7
 6 Ford Focus
 4989 2
 7 Toyota Yaris
 4941 10
 8 Toyota Auris 4529 4
 9 Opel Corsa
 4324 8
 10 Volkswagen Passat
 3636 9
 

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Skoda Octavia
Skoda Octavia
Cena podstawowa już od: 68 100 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr. kombi-5dr.
Skoda Fabia
Skoda Fabia
Cena podstawowa już od: 41 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr. kombi-5dr.
Volkswagen Golf
Volkswagen Golf
Cena podstawowa już od: 61 520 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr. kombi-5dr.
Skoda Rapid
Skoda Rapid
Cena podstawowa już od: 58 000 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Nowy Volkswagen Jetta - niedostępny w Europie

Nowy Volkswagen Jetta - niedostępny w Europie

Aktualności 2018-01-15

Skoda Rapid Spaceback ScoutLine: Nie w teren

auto motor i sport 2015-07-09

Żeby odświeżyć nieco ofertę Rapida Spaceback Skoda postanowiła wprowadzić uterenowioną wersję ScoutLine. Nie ma ani podniesionego nadwozia, ani nawet napędu 4x4. Czym więc jest Rapid ScoutLine?

Komentuj:

~Benek 2015-08-21

Yaris jest spoko, ale według mnie jest wiele innych samochodów godnych polecenia. Przy kupnie używanych aut ważne jest, by dobrze je wybierać. Trzeba patrzeć nie tylko na markę, ale również na to, by byly w dobrym stanie. Ja ostatnio kopiłem renault clio, taki jak tu: http://www.pewnyautomobil.pl/ Grunt to wybrać dobry komis samochodowy Ruda Śląska

marko1 2015-07-22

@grando^ niekoniecznie aygo jest autkiem agresywnym nawet na autostradzie i daje sobie radę. Niczym lew przez dwa ff.:)

~grandpo 2015-07-22

Yaris zawsze znajdzie swoich odbiorców moim zdaniem nie ma on sobie równych jeżeli chodzi o idealne auto miejskie , jak narazie tylko aygo depcze mu po pietach ale jest to młodsze rodzenstwo wiec jeszcze wiele musi się nauczyć :)

~Sebek 2015-07-17

Yaris jak w górę podskoczył. Jakoś w tym tygodniu rozmawiałem z kumplem, który właśnie nową Yariskę dostał jako samochód służbowy u siebie w firmie. Mówi że na dojazdy od sklepu do sklepu jest idealny, takze w sumie nie ma co sie dziwic.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.