Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Stabilizacja zatrudnienia w motoryzacji

Stabilizacja zatrudnienia w motoryzacji

Wyniki po I półroczu br. roku świadczą o pewnym ustabilizowaniu się zatrudnienia w przemyśle motoryzacyjnym. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2005 r. zatrudnienie wzrosło o 5,9 tys. miejsc pracy.

Łączny poziom zatrudnienia przekroczył w tej grupie poziom 100 tys. Niestety jeśli tylko spojrzeć na II kwartał roku, to sytuacja nie była tak "kolorowa" - wzrost ten wyniósł tylko 0,3 tys. osób. Na taki wynik złożyło się głównie zmniejszenie dynamiki zatrudnienia w sektorze poddostawczym (wzrost o 0,6 tys. do poziomu 62,7 tys.) oraz spadek u producentów pojazdów i silników (-0,4 tys.).

Pomimo zdecydowanie wolniejszego wzrostu zatrudnienia w II kwartale br. można jednak oczekiwać powstania kolejnych nowych miejsc pracy. Wpłyną na to m.in. uruchomienie produkcji Zafiry w fabryce GM w Gliwicach, zwiększenie przez FSO i spółki zależne produkcji samochodów i komponentów na rzecz ukraińskiego właściciela AvtoZaz oraz kolejne nowe inwestycje w sektorze poddostawczym (w 2005 r. m.in. fabryka silników Toyoty w Jelczu-Laskowicach; firma Klipan Safety w Stargardzie Szczecińskim; Lear Co. w Teresinie). Stanowi to dobrą prognozę na wzrost zatrudnienia w II półroczu bieżącego roku. Polska Izba Motoryzacji zakłada, że zatrudnienie w ciągu całego 2005 r.
wzrośnie o ok. 10 tys. nowych miejsc pracy.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Naim, czyli Bentley wśród systemów audio
Naim, czyli Bentley wśród systemów audio
Naim, czyli firma produkująca luksusowe nagłośnienie, wypuściła własnie na rynek głośnik sygnowany logo brytyjskiej marki samochodów. Co oferuje poza znaczniem Bentleya?