mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Stabilizacja zatrudnienia w motoryzacji

Stabilizacja zatrudnienia w motoryzacji

Wyniki po I półroczu br. roku świadczą o pewnym ustabilizowaniu się zatrudnienia w przemyśle motoryzacyjnym. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2005 r. zatrudnienie wzrosło o 5,9 tys. miejsc pracy.

Łączny poziom zatrudnienia przekroczył w tej grupie poziom 100 tys. Niestety jeśli tylko spojrzeć na II kwartał roku, to sytuacja nie była tak "kolorowa" - wzrost ten wyniósł tylko 0,3 tys. osób. Na taki wynik złożyło się głównie zmniejszenie dynamiki zatrudnienia w sektorze poddostawczym (wzrost o 0,6 tys. do poziomu 62,7 tys.) oraz spadek u producentów pojazdów i silników (-0,4 tys.).

Pomimo zdecydowanie wolniejszego wzrostu zatrudnienia w II kwartale br. można jednak oczekiwać powstania kolejnych nowych miejsc pracy. Wpłyną na to m.in. uruchomienie produkcji Zafiry w fabryce GM w Gliwicach, zwiększenie przez FSO i spółki zależne produkcji samochodów i komponentów na rzecz ukraińskiego właściciela AvtoZaz oraz kolejne nowe inwestycje w sektorze poddostawczym (w 2005 r. m.in. fabryka silników Toyoty w Jelczu-Laskowicach; firma Klipan Safety w Stargardzie Szczecińskim; Lear Co. w Teresinie). Stanowi to dobrą prognozę na wzrost zatrudnienia w II półroczu bieżącego roku. Polska Izba Motoryzacji zakłada, że zatrudnienie w ciągu całego 2005 r.
wzrośnie o ok. 10 tys. nowych miejsc pracy.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Lexus UX - premiera w Genewie
Lexus UX - premiera w Genewie
Spekulacje na temat nowego crossovera od Lexusa weszły na wyższy poziom. Norweski oddział marki potwierdził plotki - lada moment na salonie w Genewie pojawi się zupełnie nowy model UX.