mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Stagnacja i wzrosty w Europie

Stagnacja i wzrosty w Europie

Marzec był kolejnym miesiącem znaczych wzrostów sprzedaży nowych samochodów w nowych państwach unijnych, przy jednoczesnym pewnym zastoju wśród starych krajów członkowskich.

Łącznie w marcu sprzedaż nowych aut w krajach UE oraz EFTA wyniosła 1.822.180 egzemplarzy i była o 0,3% niższa niż przed rokiem. W krajach "piętnastki" sprzedaż w tym czasie spadła o 1,0%, zaś w nowych państwach (razem z Bułgarią i Rumunią) wzrosła o 13,6%. Analogiczne zmiany widać w wynikach pierwszego kwartału roku - w starych państwach sprzedaż spadła o 1,2%, zaś w nowych poszła do góry o 13,8%. Łącznie w ciągu trzech pierwszych miesięcy roku Europejczycy nabyli już ponad 4.220 tys. samochodód nowych, co jest wynikiem o 0,2% niższym od uzyskanego przed rokiem.

Spośród największych europejskich rynków marzec przyniósł kolejne spadki w Niemczech (-6,6%), Francji (3,8%) i Hiszpanii (-0,4%). Niewielki wzrosty zanotowano natomiast we Włoszech (+2,4%) oraz w Wlk. Brytanii (+3,1%).

Zdecydowanie odmienne nastroje panują w większości nowych państw członkowskich, gdzie poza Węgrami (-13,1%) i Słowacją (-7%), we wszystkich pozostałych zarejestowano znacznie więcej nowych samochodów niż przed rokiem. Największe wzrosty miały miejsce w Estonii (+59,5%), na Łotwie (+50,4%), w Polsce (29,3%), Litwie (26,6%) i Rumunii (24,9%).

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Dartz Prombron Black Aligator – tuning po łotewsku
Dartz Prombron Black Aligator – tuning po łotewsku
Podobno dobrego gustu nie można kupić nawet za największe pieniądze. Jednak całkiem spora suma pieniędzy pozwoli nam kupić coś totalnie bezgustownego. Oto najnowszy samochód od Dartz, który jest potwierdzeniem.