mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Stagnacja i wzrosty w Europie

Stagnacja i wzrosty w Europie

Marzec był kolejnym miesiącem znaczych wzrostów sprzedaży nowych samochodów w nowych państwach unijnych, przy jednoczesnym pewnym zastoju wśród starych krajów członkowskich.

Łącznie w marcu sprzedaż nowych aut w krajach UE oraz EFTA wyniosła 1.822.180 egzemplarzy i była o 0,3% niższa niż przed rokiem. W krajach "piętnastki" sprzedaż w tym czasie spadła o 1,0%, zaś w nowych państwach (razem z Bułgarią i Rumunią) wzrosła o 13,6%. Analogiczne zmiany widać w wynikach pierwszego kwartału roku - w starych państwach sprzedaż spadła o 1,2%, zaś w nowych poszła do góry o 13,8%. Łącznie w ciągu trzech pierwszych miesięcy roku Europejczycy nabyli już ponad 4.220 tys. samochodód nowych, co jest wynikiem o 0,2% niższym od uzyskanego przed rokiem.

Spośród największych europejskich rynków marzec przyniósł kolejne spadki w Niemczech (-6,6%), Francji (3,8%) i Hiszpanii (-0,4%). Niewielki wzrosty zanotowano natomiast we Włoszech (+2,4%) oraz w Wlk. Brytanii (+3,1%).

Zdecydowanie odmienne nastroje panują w większości nowych państw członkowskich, gdzie poza Węgrami (-13,1%) i Słowacją (-7%), we wszystkich pozostałych zarejestowano znacznie więcej nowych samochodów niż przed rokiem. Największe wzrosty miały miejsce w Estonii (+59,5%), na Łotwie (+50,4%), w Polsce (29,3%), Litwie (26,6%) i Rumunii (24,9%).

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.