mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Starachowice: Pierwsze zwolnienia w PKC

Starachowice: Pierwsze zwolnienia w PKC

Pod koniec 2008 roku fińska grupa PKC przejęła produkcję przewodów w polskich zakładach MAN w Starachowicach. Firma przejęła także 1000 pracowników zatrudnionych w fabryce. Niestety jak poinformowały związki zawodowe, kilkanaście osób straciło już pracę.

Starachowice: Pierwsze zwolnienia w PKC
W ubiegły piątek, 23 stycznia 2009 roku, fińska firma PKC GROUP, do której należy teraz wydział produkcji wiązek elektrycznych w polskich zakładach MAN w Starachowicach, zwolniła pierwszych pracowników. Grupa MAN Nutzfahrzeuge kierowała się przy wyborze nowego partnera przede wszystkim kryterium zachowania istniejących w zakładzie miejsc pracy i dążeniem do zapewnienia stałości dostaw. Zgodnie z umową ponad 1000 pracowników zatrudnionych w zakładzie produkcji przewodów zostało przejętych przez PKC i miało pracować na dotychczasowych warunkach. Niestety w rzeczywistości sprawa wygląda inaczej.

Wszystkie 28 osób, którym wręczono wymówienia, zatrudnione były na umowy terminowe. Według związkowców zaskoczenie było całkowite, ponieważ wcześniej nikt z zarządu nie zapowiadał zwolnień, a wprost przeciwnie obiecywano pracownikom pewność zatrudnienia i wzrost produkcji. Zwolnienia odbyły się w ekspresowym tempie, gdyż pracownikom, którzy otrzymali dwutygodniowe wypowiedzenia umów polecono już od poniedziałku nie przychodzić do pracy. Za okres wypowiedzenia pracodawca wypłaci normalne wynagrodzenie.

Zdaniem dyrektora generalnego firmy zwolnienia były konieczne, ponieważ obecne zamówienia na wiązki od firmy MAN są zbyt małe na taki stan załogi. Niestety wiele wskazuje na to, że nie jest to koniec zwolnień. Pomimo drugiej już redukcji załogi, zatrudnienie w dalszym ciągu jest za duże. NSZZ Solidarność uważa, że nie do przyjęcia jest styl w jakim dokonano zwolnień, a także to, że zwalniając 28 osób pracodawca ominął Ustawę o zwolnieniach grupowych, która dla pracowników jest korzystniejsza od zwolnień indywidualnych.
Tematy w artykule: dostawcy polska motoryzacja

Podobne wiadomości:

Polacy przestają kupować prywatne samochody

Polacy przestają kupować prywatne samochody

Aktualności 2015-05-22

Rekordowa produkcja samochodów w Polsce

Rekordowa produkcja samochodów w Polsce

Aktualności 2015-07-07

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.