mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Stary nadal powstają

Stary nadal powstają

Dzięki drobnym producentom z okolic Starachowic na polskich drogach nadal pojawiają się prawie nowe ciężarówki Star, choć ich seryjną produkcję zakończono przed kilkoma laty.

Z produkcji części do tych ciężarówek zrezygnowano w 1999 r., po przejęciu fabryki przez koncern MAN Nutzfahrzeuge AG. Niemiecki właściciel nie był zainteresowany promowaniem i sprzedawaniem podzespołów, których produkcję zachowała dla siebie spółka InwestStar należąca do Grupy Zasada. Przez kilka lat w Starachowicach budowano ciężarówki z niemieckich części. A od 2006 wszystkie auta sprzedawane pod marką Star pochodzą z fabryki koncernu w austriackim Steyr.

Magazyn Centralny dostarcza głównie atestowane podzespoły na zamówienia wojskowe oraz na eksport. Jednak na rynku jest dostępnych mnóstwo zamienników produkowanych przez drobnych wytwórców z okolic Starachowic. Krajowi użytkownicy poszukują bowiem wyrobów w najniższej cenie i na ich zamówienia pracują małe firmy garażowe.

Niektóre z nich zatrudniają nawet kilkadziesiąt osób. W Starachowicach należą do nich m.in. Auto Star czy Progmet, założony przez Bogdana Grysa, wieloletniego pracownika FSC. „Przez ostatnich pięć lat zrobiliśmy około 200 starów, w połowie były to terenowe modele dla wojska, reszta dla klientów indywidualnych. Wiem, że część naszej produkcji trafiała nawet na eksport, choć my nie podpisywaliśmy takich umów” – powiedział Rzeczpospolitej szef Progmetu, który niedawno odkupił od kieleckiej SHL zapasy blach wystarczające do zbudowania około 500 kabin. Jego zdaniem jeszcze przez pięć lat firma będzie mieć sporo zamówień.

Zdaniem prezesa Cieślika dostarczaniem atestowanych podzespołów, np. elementów silnika, mogliby się zajmować dawni wielcy poddostawcy Stara, bo posiadają dokumentację techniczną. Jednak dla nich uruchomienie produkcji jest opłacalne dopiero przy dłuższych seriach. W praktyce kontynuatorami tradycji starachowickiej wytwórni stało się kilkadziesiąt prywatnych zakładów działających w pobliżu dawnej FSC.


Przeczytaj także:

MAN inwestuje w fabrykę w Starachowicach (2006-11-21)


 


Podobne wiadomości:

Warszawa, Syrena, Polonez - powrót polskiej motoryzacji?

Warszawa, Syrena, Polonez - powrót polskiej...

Aktualności 2015-09-23

Kryzys na Wschodzie wpływa na branżę motoryzacyjną w Polsce

Kryzys na Wschodzie wpływa na branżę...

Aktualności 2015-05-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.