mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Stop nietrzeźwym nastolatkom!

Stop nietrzeźwym nastolatkom!

Wspólnym dziełem stowarzyszenia "Matki Przeciw Pijaństwu na Drodze" (MADD) i DaimlerChrysler jest objazdowa wystawa fotograficzna "Po Wypadku" - będącą migawką z życia 10 rodzin, których los odmienił się na zawsze.

Stop nietrzeźwym nastolatkom!

Wystawa ta została otwarta w Detroit 29 sierpnia b.r., a jej celem jest pokazanie młodzieży oraz jej rodzicom tragicznych konsekwencji kierowania pojazdami mechanicznymi w stanie nietrzeźwym i rujnujących życie skutków wypadków drogowych. Ważne jest także podkreślenie konieczności wsparcia dla ofiar tych zdarzeń.

„Dramatyczne zdjęcia tych 10 ofiar wypadków demonstrują niewyobrażalne  skutki, jakie dla ludzi i rodziny może mieć prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwym. Konsumpcja alkoholu przez osoby nastoletnie jest nie tylko nielegalna, ale często wywołuje skutki tragiczne lub nawet śmiertelne” – mówi Glynn Birch, prezes organizacji MADD – „Gdy tragedia się już dokona, dobrze jest wiedzieć, dokąd można się zwrócić o konsolację, po poradę prawną czy finansową.”

W roku 2004 niemal 2000 osób zginęło, a kolejne pół miliona odniosło obrażenia
w wypadkach drogowych, spowodowanych przez nieletnich w stanie nietrzeźwym. Prowadzone badania wciąż wskazują, że kierowcy w wieku 15-20 lat powodują więcej wypadków drogowych po użyciu alkoholu, niż jakakolwiek inna grupa wiekowa. Główną przyczyną śmierci nastolatków w samochodach są kolizje drogowe i prawie jedna trzecia ofiar śmiertelnych związana jest z piciem alkoholu.

„Dla DaimlerChryslera bezpieczeństwo ruchu drogowego ma wartość niewymierną. Ta wystawa ma uświadomić młodym ludziom i ich rodzinom  przerażające skutki nietrzeźwości za kierownicą – mówi Eric Ridenour, dyrektor wykonawczy Chrysler Group – „Ponieważ sam jestem ojcem nastoletnich latorośli, w tym jednego kierowcy, problem ten interesuje mnie również osobiście. Mamy nadzieję, iż przesłanie tej wystawy zapadnie głęboko w pamięć i pomoże w zwalczaniu nietrzeźwości młodzieży za kierownicą.”

Fotografie scen i sytuacji wskazują także na celowość udzielanej przez MADD pomocy ofiarom wypadków – tj. wsparcia emocjonalnego i psychologicznego, doradztwa
w zakresie jurysdykcji kryminalnej oraz możliwości uzyskania pomocy finansowej. Właśnie wtedy, gdy przyjaciele, rodzina i osoby ocalałe walczą z horrorem przeżyć i bólu – pojawiają się na ogół zupełnie niespodziewane problemy prawne i finansowe. W ubiegłym roku z takiej pomocy skorzystało ponad 38.000 osób, które ucierpiały w wypadkach drogowych.

Występująca w jednej z serii eksponowanych zdjęć Jan Withers przeżyła piętnaście lat temu wypadek drogowy, w którym pijany nastolatek zabił jej córkę. Poświęciła się doradztwie dla ofiar wypadków MADD w Upper Marlboro (stan Maryland) jako osoba, która doskonale rozumie podobne tragedie ludzkie.

„Smutek po stracie drogiej osoby nigdy się nie kończy, trwa wiecznie” – mówi Jan Withers – „Żyję tylko dzięki wsparciu, jakiego udzieliła mi MADD i dlatego chcę nadzieję dać także innym.”

Kontaktując się z lokalną filią MADD otrzymuje się pomoc opiekuna, który dotrzyma towarzystwa oraz udzieli wszelkiej pomocy i porad. Może on (lub ona) asystować
w postępowaniu przygotowawczym i najczęściej także i w sądzie, skontaktować poszkodowanego w wypadku z odpowiednimi specjalistami – terapeutą, adwokatem lub też osobą duchowną. Opiekun pomoże również w przygotowaniu odpowiednich wniosków o odszkodowanie z państwowego funduszu gwarancyjnego na rzecz ofiar zdarzeń losowych.

Czytaj także:

Policja wyszła z krzaków 2006-08-31

Ostatni wakacyjny weekend w statystykach 2006-08-28

Sposoby poprawy bezpieczeństwa na drogach 2006-08-25

Nie tylko pijani kierowcy będą karani? 2006-08-18

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.