mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Stop nietrzeźwym nastolatkom!

Stop nietrzeźwym nastolatkom!

Wspólnym dziełem stowarzyszenia "Matki Przeciw Pijaństwu na Drodze" (MADD) i DaimlerChrysler jest objazdowa wystawa fotograficzna "Po Wypadku" - będącą migawką z życia 10 rodzin, których los odmienił się na zawsze.

Stop nietrzeźwym nastolatkom!

Wystawa ta została otwarta w Detroit 29 sierpnia b.r., a jej celem jest pokazanie młodzieży oraz jej rodzicom tragicznych konsekwencji kierowania pojazdami mechanicznymi w stanie nietrzeźwym i rujnujących życie skutków wypadków drogowych. Ważne jest także podkreślenie konieczności wsparcia dla ofiar tych zdarzeń.

„Dramatyczne zdjęcia tych 10 ofiar wypadków demonstrują niewyobrażalne  skutki, jakie dla ludzi i rodziny może mieć prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwym. Konsumpcja alkoholu przez osoby nastoletnie jest nie tylko nielegalna, ale często wywołuje skutki tragiczne lub nawet śmiertelne” – mówi Glynn Birch, prezes organizacji MADD – „Gdy tragedia się już dokona, dobrze jest wiedzieć, dokąd można się zwrócić o konsolację, po poradę prawną czy finansową.”

W roku 2004 niemal 2000 osób zginęło, a kolejne pół miliona odniosło obrażenia
w wypadkach drogowych, spowodowanych przez nieletnich w stanie nietrzeźwym. Prowadzone badania wciąż wskazują, że kierowcy w wieku 15-20 lat powodują więcej wypadków drogowych po użyciu alkoholu, niż jakakolwiek inna grupa wiekowa. Główną przyczyną śmierci nastolatków w samochodach są kolizje drogowe i prawie jedna trzecia ofiar śmiertelnych związana jest z piciem alkoholu.

„Dla DaimlerChryslera bezpieczeństwo ruchu drogowego ma wartość niewymierną. Ta wystawa ma uświadomić młodym ludziom i ich rodzinom  przerażające skutki nietrzeźwości za kierownicą – mówi Eric Ridenour, dyrektor wykonawczy Chrysler Group – „Ponieważ sam jestem ojcem nastoletnich latorośli, w tym jednego kierowcy, problem ten interesuje mnie również osobiście. Mamy nadzieję, iż przesłanie tej wystawy zapadnie głęboko w pamięć i pomoże w zwalczaniu nietrzeźwości młodzieży za kierownicą.”

Fotografie scen i sytuacji wskazują także na celowość udzielanej przez MADD pomocy ofiarom wypadków – tj. wsparcia emocjonalnego i psychologicznego, doradztwa
w zakresie jurysdykcji kryminalnej oraz możliwości uzyskania pomocy finansowej. Właśnie wtedy, gdy przyjaciele, rodzina i osoby ocalałe walczą z horrorem przeżyć i bólu – pojawiają się na ogół zupełnie niespodziewane problemy prawne i finansowe. W ubiegłym roku z takiej pomocy skorzystało ponad 38.000 osób, które ucierpiały w wypadkach drogowych.

Występująca w jednej z serii eksponowanych zdjęć Jan Withers przeżyła piętnaście lat temu wypadek drogowy, w którym pijany nastolatek zabił jej córkę. Poświęciła się doradztwie dla ofiar wypadków MADD w Upper Marlboro (stan Maryland) jako osoba, która doskonale rozumie podobne tragedie ludzkie.

„Smutek po stracie drogiej osoby nigdy się nie kończy, trwa wiecznie” – mówi Jan Withers – „Żyję tylko dzięki wsparciu, jakiego udzieliła mi MADD i dlatego chcę nadzieję dać także innym.”

Kontaktując się z lokalną filią MADD otrzymuje się pomoc opiekuna, który dotrzyma towarzystwa oraz udzieli wszelkiej pomocy i porad. Może on (lub ona) asystować
w postępowaniu przygotowawczym i najczęściej także i w sądzie, skontaktować poszkodowanego w wypadku z odpowiednimi specjalistami – terapeutą, adwokatem lub też osobą duchowną. Opiekun pomoże również w przygotowaniu odpowiednich wniosków o odszkodowanie z państwowego funduszu gwarancyjnego na rzecz ofiar zdarzeń losowych.

Czytaj także:

Policja wyszła z krzaków 2006-08-31

Ostatni wakacyjny weekend w statystykach 2006-08-28

Sposoby poprawy bezpieczeństwa na drogach 2006-08-25

Nie tylko pijani kierowcy będą karani? 2006-08-18

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.

Zalando Zalando