mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Stosowanie strzałek warunkowego skrętu

Stosowanie strzałek warunkowego skrętu

W związku z pytaniami dotyczącymi możliwości stosowania w sygnalizatorach sygnalizacji świetlnej strzałek warunkowego skrętu na skrzyżowaniach, Ministerstwo Transportu informuje, że w obecnym stanie prawnym nie ma przeszkód, aby w bieżąco zatwierdzonych przez organy zarządzające ruchem na drogach, projektach organizacji ruchu uwzględniano dotychczasową praktykę stosowania na skrzyżowaniach ulic sygnalizatora S-2.

Stosowanie strzałek warunkowego skrętu
Ponadto Ministerstwo Transportu i Budownictwa wyjaśnia, iż:

- przepis § 96 rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych
i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych
(Dz. U. Nr 170, poz. 1393) stanowiący, że nadawany przez sygnalizator S-2 sygnał czerwony wraz z sygnałem w kształcie zielonej strzałki oznacza, że dozwolone jest skręcanie w kierunku wskazanym strzałką w najbliższą jezdnię na skrzyżowaniu, a skręcanie i zawracanie jest dozwolone pod warunkiem, że kierujący zatrzyma się przed sygnalizatorem i nie spowoduje utrudnienia ruchu innym jego uczestnikom - obowiązuje i Ministerstwo nie zamierza zmieniać tej podstawowej zasady ruchu;

- przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz. U. Nr 220, poz. 2181), mające charakter stricte regulacji technicznej, w ust. 4. 2. 2. załącznika nr 3, stanowią, że sygnalizator S-2 powinien być stosowany na skrzyżowaniach, gdzie nie następuje kolizja z innymi uczestnikami ruchu. Formuła tego przepisu, który miałby wejść w życie dopiero po 1 stycznia 2009 r., w zamiarze Ministerstwa nie narusza znaczenia i aktualności generalnej funkcji spełnianej przez sygnalizator S-2, jednak już obecnie wywołuje emocje w mediach oraz nieuzasadnione wątpliwości interpretacyjne;

- uwzględniając zgłaszane zastrzeżenia wynikające z obaw o blokowanie skrzyżowań po wprowadzeniu tej docelowej zasady sformułowanej w omawianym ust. 4. 2. 2. załącznika nr 3, i po dodatkowych konsultacjach ze środowiskiem inżynierów ruchu drogowego, Ministerstwo podjęło decyzję o uściśleniu tego przepisu. Zamiarem Ministerstwa jest utrzymanie również po 1 stycznia 2009 r. obecnego znaczenia sygnalizatora S-2 i jego umieszczania z zachowaniem zasad bezpieczeństwa ruchu wszystkich jego uczestników, w sposób nie budzący zgłaszanych wątpliwości.

Ministerstwo Transportu pragnie poinformować, że analizując wnioski wynikające z dotychczasowego stosowania omawianych przepisów oraz uwzględniając postęp technologiczny i osiągnięcia w tej dziedzinie w innych krajach, wdrożyło prace nad nowelizacją całości obowiązujących od ok. 2 lat przepisów ww. rozporządzenia. Przewiduje się wydanie znowelizowanych przepisów w I kwartale 2007 r.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.

Zalando Zalando