mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Stowarzyszenie na rzecz paliw odnawialnych

Stowarzyszenie na rzecz paliw odnawialnych

W ubiegłym tygodniu rozpoczęło swą działalność stowarzyszenie "Bioetanol - Ekologia - Transport", którego głównym zadaniem jest propagowanie powszechnego zastosowania w naszym kraju biopaliw oraz innych paliw odnawialnych.

Stowarzyszenie na rzecz paliw odnawialnych

Stowarzyszenie zostało powołane do życia z inicjatywy przedstawicieli nauki, przemysłu motoryzacyjnego oraz producentów paliw. Wśród członków założycieli Stowarzyszenia znaleźli się między innymi: profesor Zdzisław Chłopek z Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej, wybitny specjalista w dziedzinie budowy silników, dyrektor Krzysztof Falęcki reprezentujący producenta biopaliw, firmy Akwawit, dyrektor Paweł Wideł przedstawiciel General Motors Poland, koncernu, który opracował i konsekwentnie wprowadza w pojazdach osobowych Saab technologię BioPower, z funkcją FlexFuel umożliwiającą użycie etyliny bądź dowolnej mieszanki z etanolem aż do 85% zawartości (E85), dyrektor Andrzej Jaworski, reprezentujący Scania Polska S.A., lidera w dziedzinie produkcji autobusów miejskich zasilanych bioetanolem.

Według założycieli szerokie wykorzystanie paliw odnawialnych powinno być uznane za jeden z podstawowych elementów polityki władz państwowych prowadzącej do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski przy jednoczesnym obniżeniu poziomu emisji CO2 pochodzenia kopalnego. Zdaniem członków Stowarzyszenia, niezbędne jest podjęcie skoordynowanych działań, co w konsekwencji powinno doprowadzić do stworzenia przepisów prawa umożliwiającego, tak jak to się dzieje w większości krajów UE, wprowadzenie nowoczesnych, ekologicznych i oszczędnych rozwiązań w dziedzinie transportu drogowego.

Czytaj także:
BioPower dołącza do gamy (2007-03-21)

Genewa na zielono (2007-03-08)

Szwedzi stawiają na "zielone" paliwa (2007-01-03)

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Wodorowy Lexus już za cztery lata
Wodorowy Lexus już za cztery lata
Brytyjskie źródła donoszą, powołując się na szefa europejskiego oddziału Lexusa, że już za cztery lata japoński producent zaoferuje klientom samochody elektryczne zasilane wodorowymi ogniwami paliwowymi.