mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Straż miejska już łapie

Straż miejska już łapie

Już prawie tydzień minął, od kiedy po prawie czteromiesięcznej przerwie na ulice wielu polskich miast powrócili strażnicy miejscy wyposażeni w fotoradary. Uwiecznieni w ten sposób piraci drogowi muszą się liczyć z mandatami karnymi.

Straż miejska już łapie

Przypomnijmy, w marcu br. Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, który stwierdzał, iż używanie fotoradarów przez straż miejską (gminną) jest niezgodne z prawem. Wprawdzie rozporządzenie ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji dawało strażnikom takie uprawnienia, jednak było to wbrew ustawie o ruchu drogowym. Dopiero nowelizacja tej ustawy, która weszła w życie 24 lipca, pozwoliła straży miejskiej na ponowne uruchomienie swoich fotoradarów i wykorzystywanie ich na podobnych zasadach jak policja.

Pierwsze dni obfitowały w dużą liczbę przyłapanych kierowców, którzy jechali z nadmierną prędkością (w największych miastach nawet kilkuset). W wielu przypadkach tak duża liczba zrobionych zdjęć wymusiła na strażnikach wcześniejszy powrót do komend, by zdążyć je wszystkie obrobić i powysyłać do sprawców wykroczeń wezwania do stawienia się w siedzibie straży miejskiej. Najczęściej patrole ustawiają się albo przy tych ulicach, na których kierowcy rozwijają bardzo duże prędkości, albo na małych, osiedlowych uliczkach.

Jazda z nadmierną prędkością to nie jedyne wykroczenie, na które polują strażnicy uzbrojeni w fotoradary. Teoretycznie każde złamanie przepisów drogowych, które może zostać uwiecznione przez fotoradar, może kosztować nas mandat. W tym m.in. jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, bez włączonych świateł, przejechanie skrzyżowania na czerwonym świetle, korzystanie z pasa przeznaczonego dla autobusów, czy też rozmawianie podczas jazdy przez telefon komórkowy. Wykorzystanie fotoradaru może się odbyć jedynie w miejscach oraz o czasie uzgodnionym z komendantem miejskim policji.

Czytaj także:
Straż miejska z fotoradarami (2007-06-20)

Tematy w artykule: straż miejska

Podobne wiadomości:

Straż miejska z fotoradarami

Straż miejska z fotoradarami

Finanse i prawo 2007-06-20

Komentuj:

~przemo 2007-07-30

zamiast pilnować porządku i ladu na chodnikach znów będą dorabiać do miejskiej kasy bo zamast chodzić i sie narażać wystarczy ze staną w krzakach i beda spokojnie wcinac hot dogi a kasa sama wpadnie zamast tego mogli by tych pajaców co nie umieją normalnie zaparkować poczęstować kwitem na 500 zł od razu sobie przypomni jak sie parkuje

~punkty 2007-07-30

dostajesz tyle samo co w przypadku złapania prez Policję

~do rafala 2007-07-30

wysokosc mandatow jest identyczna jakby cie policja chwycila, co do punktow to nei jestem w 100 procentach pewien, ale chyba tez dostajesz

~rafal 2007-07-30

aha i czy punkty karne mi jakies grozą??

~rafal 2007-07-30

nie jestem pewien ale chyba mnie w piatek przylapali, jechalkem cos kolo 70 km/h przy dozwiolonych 50 km/h. Czy ktos wie kiedy moge sie ewentualnie spodziewac pana listonosza? I ile mi każa zaplacic, z tego co wiem to policcja w swoim taryfikatorze ma jakies widelki

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volkswagen Golf Sportsvan odświeżony
Volkswagen Golf Sportsvan odświeżony
Już za kilka tygodni na salonie we Frankfurcie będziemy mogli zobaczyć odświeżoną wersję rodzinnego Golfa Sportsvan. Producent zmienił wygląd, wzbogacił wyposażenie i odświeżył gamę silników.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic