mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Straż miejska już łapie

Straż miejska już łapie

Już prawie tydzień minął, od kiedy po prawie czteromiesięcznej przerwie na ulice wielu polskich miast powrócili strażnicy miejscy wyposażeni w fotoradary. Uwiecznieni w ten sposób piraci drogowi muszą się liczyć z mandatami karnymi.

Straż miejska już łapie

Przypomnijmy, w marcu br. Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, który stwierdzał, iż używanie fotoradarów przez straż miejską (gminną) jest niezgodne z prawem. Wprawdzie rozporządzenie ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji dawało strażnikom takie uprawnienia, jednak było to wbrew ustawie o ruchu drogowym. Dopiero nowelizacja tej ustawy, która weszła w życie 24 lipca, pozwoliła straży miejskiej na ponowne uruchomienie swoich fotoradarów i wykorzystywanie ich na podobnych zasadach jak policja.

Pierwsze dni obfitowały w dużą liczbę przyłapanych kierowców, którzy jechali z nadmierną prędkością (w największych miastach nawet kilkuset). W wielu przypadkach tak duża liczba zrobionych zdjęć wymusiła na strażnikach wcześniejszy powrót do komend, by zdążyć je wszystkie obrobić i powysyłać do sprawców wykroczeń wezwania do stawienia się w siedzibie straży miejskiej. Najczęściej patrole ustawiają się albo przy tych ulicach, na których kierowcy rozwijają bardzo duże prędkości, albo na małych, osiedlowych uliczkach.

Jazda z nadmierną prędkością to nie jedyne wykroczenie, na które polują strażnicy uzbrojeni w fotoradary. Teoretycznie każde złamanie przepisów drogowych, które może zostać uwiecznione przez fotoradar, może kosztować nas mandat. W tym m.in. jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, bez włączonych świateł, przejechanie skrzyżowania na czerwonym świetle, korzystanie z pasa przeznaczonego dla autobusów, czy też rozmawianie podczas jazdy przez telefon komórkowy. Wykorzystanie fotoradaru może się odbyć jedynie w miejscach oraz o czasie uzgodnionym z komendantem miejskim policji.

Czytaj także:
Straż miejska z fotoradarami (2007-06-20)

Tematy w artykule: straż miejska

Podobne wiadomości:

Straż miejska z fotoradarami

Straż miejska z fotoradarami

Finanse i prawo 2007-06-20

Komentuj:

~przemo 2007-07-30

zamiast pilnować porządku i ladu na chodnikach znów będą dorabiać do miejskiej kasy bo zamast chodzić i sie narażać wystarczy ze staną w krzakach i beda spokojnie wcinac hot dogi a kasa sama wpadnie zamast tego mogli by tych pajaców co nie umieją normalnie zaparkować poczęstować kwitem na 500 zł od razu sobie przypomni jak sie parkuje

~punkty 2007-07-30

dostajesz tyle samo co w przypadku złapania prez Policję

~do rafala 2007-07-30

wysokosc mandatow jest identyczna jakby cie policja chwycila, co do punktow to nei jestem w 100 procentach pewien, ale chyba tez dostajesz

~rafal 2007-07-30

aha i czy punkty karne mi jakies grozą??

~rafal 2007-07-30

nie jestem pewien ale chyba mnie w piatek przylapali, jechalkem cos kolo 70 km/h przy dozwiolonych 50 km/h. Czy ktos wie kiedy moge sie ewentualnie spodziewac pana listonosza? I ile mi każa zaplacic, z tego co wiem to policcja w swoim taryfikatorze ma jakies widelki

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Suzuki przygotowuje w tym roku dwie ważne premiery, a jedną z nich jest zupełnie nowe Jimny. W sieci pojawiły się właśnie pierwsze zdjęcia tego modelu, a my znamy już pierwsze szczegóły na temat czwartej generacji.