mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Straż miejska traci fotoradary - co z niezapłaconymi mandatami?

Straż miejska traci fotoradary - co z niezapłaconymi mandatami?

Od 1 stycznia straż miejska oraz gminna traci uprawnienia do korzystania z fotoradarów. To oznacza, że z polskich dróg zniknie kilkaset urządzeń pomiarowych, ale co ze starymi mandatami? Czy trzeba je zapłacić?

Straż miejska traci fotoradary - co z niezapłaconymi mandatami?

Tak jak już wspominaliśmy, od Nowego Roku straże miejska oraz gminna nie mogą już korzystać z fotoradarów. Z polskich dróg zniknie niemal 400 urządzeń pomiarowych. Brak uprawnień dla strażnikow oznacza też miejszy wpływ z mandatów. Czy kierowcy, którzy otrzymali mandat w 2015 roku mogą odetchnąć z ulgą? I tak, i nie. Sprawy niezakończone przed 1 stycznia 2016 roku, zostaną przekazane policji, więc zaległe mandaty będą musiały być zapłacone. W skali kraju to kilkadziesiąt tysiecy spraw. Pamiętajmy, że od momentu ujawnienia wykroczenia, do nałożenia mandatu nie może upłynąć dłużej niż 180 dni. Oznacza to, że wiele spraw może się przedawnić.

Nie wiadomo dokładnie co stanie się ze starymi urządzeniami. Część z nich ma trafić do magazynów, część zostanie zamaskowana na drodze, a niektóre mają zostać zlicytowane na aukcjach WOŚP. Niektórzy boją się wzrostu wypadków i wykroczeń na drogach, ale policja uspokaja - fotoradarami będą posługiwać się nadal drogówka oraz funkcjonariusze ITD. Niestety policja nie przejmie urządzeń po straży miejskiej, bowiem sprzęt musi być najpierw  podpięty do sysytemu, a to niewiadomo kiedy nastąpi.

W 2014 roku straże wystawiły 751 tys. mandatów na łączną sumę 130 mln zł. Najwyższa Izba Kontroli ujawniła liczne przypadki "samowolki", czyli przestawiania fotoradarów przez strażników w miejsca, gdzie łatwo zaskoczyć kierowców. Stwierdzono, że spośród wystawionych przez wszystkie sprawdzone straże mandatów średnio 85% kwotowo dotyczyło wykroczeń ujawnionych fotoradarem.

Tematy w artykule: fotoradary straż miejska

Podobne wiadomości:

Fotoradary – właściciel auta nie będzie musiał wskazywać

Fotoradary – właściciel auta nie będzie...

Finanse i prawo 2016-07-28

Nowe fotoradary na polskich drogach

Nowe fotoradary na polskich drogach

Aktualności 2017-06-28

Komentuj:

~Kornik 2016-01-10

I co z tego? Jak znam życie, to pewnym czasie wszystko wróci do normy. Pismacy swoje. a rzeczywistość pokaże. Będzie tak samo jak z ITD mieli zlikwidować i funkcje przekazać policji. Nic takie się nie stanie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.