mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Strefy ekonomiczne mają się dobrze

Strefy ekonomiczne mają się dobrze

Ubiegły rok był kolejnym korzystnym okresem dla rozwoju inwestycji na terenach specjalnych stref ekonomicznych. Największe nakłady inwestycyjne w naszym kraju poniosły firmy z branży motoryzacyjnej, która rozwija się obecnie dosyć dynamicznie.

Strefy ekonomiczne mają się dobrze
Większość dużych koncernów inwestujących w produkcję w naszym kraju, lokuje się w specjalnych strefach ekonomicznych. Ta forma inwestycji jest atrakcyjna zarówno dla firm, jak również korzystna i bezpieczna dla budżetu państwa, ponieważ udzielanie pomocy jest rozłożone na wiele lat i następuje po uruchomieniu działalności oraz osiągnięciu dochodu. Rosnące zainteresowanie inwestorów lokowaniem projektów w strefach, było przyczyną podjęcia inicjatywy kolejnego zwiększenia limitu łącznej powierzchni stref do 20 tys. ha, w nowelizowanej obecnie ustawie o specjalnych strefach ekonomicznych.

O rozwoju stref najlepiej świadczą statystyki. W 2007 roku ich łączna powierzchnia wzrosła do blisko 11 tys. ha, z czego blisko 70% to grunty już zagospodarowane. Przedsiębiorcy zainwestowali ponad 10 mld zł, przy czym największą dynamikę zanotowały strefy: krakowska, tarnobrzeska i kostrzyńsko-słubicka. Kolejne inwestycje, to także większa liczba miejsc pracy, która wzrosła o blisko 25%, (36 tys.). Największe zatrudnienie jest obecnie w strefie katowickiej (m.in. dzięki inwestycjom General Motors Manufacturing Poland - 2736 miejsc pracy i LEAR Corporation Poland II – 1801 miejsc pracy) oraz wałbrzyskiej (m.in. dzięki firmom Faurecia Wałbrzych – 2292 miejsc pracy i Toyota Motor Manufacturing Poland – 2073 miejsc pracy).

Najwięksi inwestorzy w specjalnych strefach ekonomicznych reprezentują przede wszystkim branżę motoryzacyjną, a kapitał pochodzi najczęściej z Japonii. Najwięcej dużych inwestorów ulokowanych jest w strefie katowickiej (General Motors Manufacturing Poland Sp. z o. o. - samochody, Fiat -GM Powertrain Polska Sp. z o.o. - silniki, NGK Ceramics Polska Sp. z o.o. - filtry ceramiczne do silników diesla oraz Isuzu Motors Polska Sp. z o.o. – silniki). W czołówce znajduje się również wielu inwestorów ze stref ekonomicznych w województwie dolnośląskim, tj. wałbrzyskiej (Toyota Motor Manufacturing Poland Sp. z o.o. - skrzynie przekładniowe, Toyota Motor Industries Poland Sp. z o. o. - silniki diesla, Faurecia Wałbrzych Sp. z o.o. - metalowe komponenty do siedzeń samochodowych) i legnickiej (Volkswagen Motor Polska Sp. z o.o. - silniki, Sitech Sp. z o.o. - siedzenia samochodowe). Dużym inwestorem jest także firma oponiarska Michelin Polska S.A., ulokowana na terenie strefy warmińsko-mazurskiej.

Analizując strukturę zainwestowanego kapitału można wyróżnić strefy z wyraźną dominacją jednego z zagranicznych inwestorów. Inwestycje niemieckie dominują w strefach: legnickiej (m.in. za sprawa inwestycji Volkswagen Motor Polska w Polkowicach), i krakowskiej (m.in. MAN Trucks). Ich udział w całkowitych nakładach inwestycyjnych wynosi odpowiednio: 74% i 41%. W strefie warmińsko-mazurskiej przeważa kapitał francuski (65%) dzięki inwestycji Michelin Polska, w wysokości 1,3 mld zł. Na uwagę zasługują także inwestycje japońskie, które koncentrują się w strefie wałbrzyskiej, stanowiąc 43% zainwestowanego tam kapitału. W czołówce plasują się inwestycje Toyoty w Wałbrzychu i Jelczu - Laskowicach, które wyniosły dotąd 1,9 mld zł i 0,9 mld zł. W strefie katowickiej obserwuje się znaczący udział inwestycji amerykańskich (34%), wśród których przoduje General Motors Manufacturing Poland z kwotą 2,1 mld zł poniesionych kosztów inwestycyjnych.

Podobne wiadomości:

VW Golf - produkcja znów zostanie wstrzymana

VW Golf - produkcja znów zostanie wstrzymana

Aktualności 2016-08-22

BMW spokojne

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.