mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Stresujesz się podczas parkowania?

Stresujesz się podczas parkowania?

Osoby krążące po parkingu w poszukiwaniu miejsca parkingowego blisko wejścia w rezultacie nie parkują bliżej niż kierowcy zajmujący przypadkową przestrzeń*. Takie zachowanie utrudnia za to ruch na parkingu. Parkowanie może być stresujące, może prowokować agresywne zachowanie oraz doprowadzić do stłuczki.

Stresujesz się podczas parkowania?
Jak wynika z badań, parkowanie na zatłoczonym parkingu jest dla wielu osób stresujące – 75% kobiet
i 47% mężczyzn uważa, że trudniej wykonywać im ten manewr, gdy są obserwowani**. W celu zmniejszenia stresu warto przestrzegać kilku podstawowych zasad, które ułatwią manewrowanie nam i innym kierowcom.

Jeśli mamy wątpliwości co do tego, czy nasz samochód zmieści się na wybranym miejscu parkingowym, lepiej zaniechać manewru. Natomiast, aby ułatwić innym zajęcie miejsca parkingowego obok, należy ustawić pojazd jak najbardziej na środku względem zaznaczonych krawędzi bocznych
– radzi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Badania pokazują, że osoby, które jeżdżą po parkingu w poszukiwaniu najlepszego miejsca znajdującego się blisko wejścia spędzają w sumie więcej czasu na dostanie się do sklepu niż ci, którzy parkują na pierwszym wolnym miejscu*. Kilkakrotne przejeżdżanie po terenie parkingu jest uzasadnione jeśli nie ma wolnych miejsc i ma na celu szukanie pustej przestrzeni parkingowej. Natomiast jeśli jeździmy po to, aby znaleźć miejsce najbliżej wejścia do budynku, podczas, gdy dalej są wolne miejsca, możemy utrudniać ruch i tracimy paliwo – tłumaczą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Ważną kwestią jest zapewnienie odpowiedniej widoczności. Jadąc po parkingu, należy zwracać uwagę na miejsca, gdzie zaparkowane są duże pojazdy, bowiem za nimi może stać mniejszy samochód, którego kierowca w czasie opuszczania miejsca parkingowego ma ograniczoną widoczność i musi wyjechać zza przeszkody zwykle nie widząc sytuacji na drodze – podpowiadają trenerzy Szkoły Jazdy Renault. Z tego względu należy także parkować tak, aby auto nie wystawało poza linię innych samochodów i nie blokowało widoczności. Dzięki temu pozostawiamy też miejsce dla przejeżdżających pojazdów.
Tematy w artykule: parkowanie szkola jazdy renault

Podobne wiadomości:

Systemy parkowania – „zatoczka” bez stresu

auto motor i sport 0000-00-00

Parkowanie tyłem wzdłuż krawężnika nie każdemu dobrze wychodzi. Na szczęście taką robotę może wykonać automat. W naszym teście systemy zastosowane w czterech samochodach muszą pokazać, że potrafią co najmniej tyle samo, co doświadczony kierowca.

Mercedes i Bosch pracują nad automatycznym parkowaniem

Mercedes i Bosch pracują nad automatycznym...

Technika 2015-06-10

Komentuj:

skoczek78 2011-10-06

Moja żona ma zawsze śmieszne problemy z parkowaniem. Tyłem to w ogóle zapomnij a przodem też zawsze jakoś tak nienaturalnie wjeżdża i potem poprawia na 3 razy. Niestety efektem jest już parę obtarć na zderzakach...

~sdf 2011-09-23

Haha, Renault radzi żeby nie parkować w ciasnym miejscu, a w międzyczasie konkurencja skutecznie sprzedaje samochody parkujące automatycznie :) Chłopaki z Renault, powinniście siedzieć cicho w tej kwestii - pogadajcie z waszym PRowcem, to wam wytłumaczy :)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.