mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Styczniowa produkcja aut

Styczniowa produkcja aut

W styczniu polskie fabryki wyprodukowały ponad 64,4 tys. samochodów. Jest to wynik o 12,7% większy niż w analogicznym miesiącu rok wcześniej. Wzrost jest wynikiem większej produkcji aut osobowych; w przypadku pojazdów dostawczych nastąpił prawie 9-procentowy spadek.

Styczniowa produkcja aut

Styczniowa produkcja samochodów w Polsce wyniosła 64,4 tys. sztuk, w tym niemal 87% (55 973 sztuki) to auta osobowe, a 13,1% (8 466 sztuk) - samochody dostawcze.
Zarówno w stosunku do poprzedniego miesiąca - grudnia 2006 roku, jak i w porównaniu ze styczniem ub. roku nastąpił wzrost łącznej produkcji.

Samochody osobowe

Nadal najważniejszym producentem jest Fiat (niemal 28 tys. sztuk jest o 27,6% większy niż przed rokiem, a udział w rynku wzrósł i wynosi obecnie 49,9%). Na drugiej pozycji znajduje się Opel (16,5 tys. aut). Ponad trzykrotnie wzrosła produkcja samochodów w żerańskich zakładach FSO - styczniowy wynik 6,3 tys. sztuk jest o 206,8% większy niż przed rokiem, a udział marki w rynku wynosi obecnie 11,2%. Czwarta lokata należy do Volkswagena (5,3 tys. aut, o 30,9% mniej niż rok wcześniej). Spadek produkcji wykazał również Intrall - w styczniu w lubelskiej fabryce wyprodukowano zaledwie 14 samochodów osobowych.

Najpopularniejszym modelem spośród produkowanych w polskich zakładach pozostaje Fiat Panda (42,5%); znacznie mniejszy udział ma Opel Zafira (18,7%).

Większość produkcji, bo aż 97,25% trafiło na rynki zagraniczne.
 
Samochody dostawcze

Jedynym producentem pojazdów dostawczych, którego tegoroczna produkcja wzrosła w stosunku do ubiegłego roku, jest Volkswagen. W styczniu VW wyprodukował  7 021 sztuk i jest to wynik o 5,5% większy niż przed rokiem. Tym samym udział VW w rynku zwiększył do 82,9%. Niemal 2/3 krajowej produkcji stanowi VW Caddy (64,5%), a18,5% należy do VW Transportera.

Na drugiej pozycji jest Fiat z wynikiem 1 445 sztuk. To o 31,4% mniej niż rok wcześniej, a jego udział w rynku krajowym spadł z 23,5 do 17,1%. Trzecim producentem samochodów użytkowych w Polsce jest Intrall, ale w styczniu nie wyprodukowano w lubelskiej fabryce ani jednego pojazdu.

Podobnie jak w przypadku aut osobowych, zdecydowana większość samochodów dostawczych (95,5%) trafia na rynki zagraniczne.

 


Podobne wiadomości:

Rusza produkcja nowego VW Tiguana

Rusza produkcja nowego VW Tiguana

Aktualności 2016-01-11

Volkswagen zmniejsza produkcję Passata

Volkswagen zmniejsza produkcję Passata

Aktualności 2016-08-17

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.