mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Sukces Fiata i technologii MultiAir

Sukces Fiata i technologii MultiAir

Hałas to jeden z najważniejszych czynników wpływających na komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. Które auto jest najcichszym, a przez to najwygodniejszym i gwarantującym spokój na drodze? Sprawdzili to dziennikarze tygodnika "Motor". Najlepszym wśród samochodów miejskich okazał się Fiat Punto napędzany nowoczesną jednostką 1.4 MultiAir.

Sukces Fiata i technologii MultiAir
Dziennikarze tygodnika "Motor" pokusili się o test głośności samochodów. Sprawdzili 300 modeli z różnych klas, z silnikami benzynowymi, wysokoprężnymi, napędem hybrydowym i elektrycznym. Do pomiarów natężenia dźwięku używali sonometru. W każdym badanym aucie zawsze były zamknięte okna, a sprzęt audio i system wentylacji - wyłączone. W przypadku, kiedy badany samochód był wyposażony w szyberdach, testujący zasłaniali go roletą.

Pomiaru głośności dokonywano na postoju i podczas jazdy z prędkością 50, 100 i 130 km/h. Testujący podkreślają, że na głośność w kabinie, a przez to na komfort podróżowania wpływa wiele czynników m.in. kształt samochodu, szum opon, wyciszenie wnętrza i oczywiście silnik (w tym przypadku od obrotów, na jakich pracuje i rodzaju zasilającego paliwa). Wyniki?

W klasie aut miejskich najcichszym samochodem jest Fiat Punto 1.4 MultiAir w wersji o mocy 105 KM. Wynik, który dał mu pierwsze miejsce w zestawieniu to 64,7 dB. Dla porównania najcichszy samochód w klasyfikacji generalnej osiągnął 59,6 dB, a najgłośniejszy aż 73,5 dB. Średnia całego porównania wynosi 66,9 dB.

Tak znakomity rezultat to w dużej mierze zasługa rewolucyjnej technologii MultiAir opracowanej przez inżynierów Fiat Powertrain Technologies. Przypominamy, że silniki 1.4 Turbo z FPT, dzięki którym debiutowała rewolucyjna technologia Multiair, zdobyły prestiżową nagrodę International Engine of the Year 2010 (Międzynarodowy Silnik Roku 2010) w prestiżowej kategorii najlepszego nowego silnika roku.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Audi A1 to najmniejszy model w gamie niemieckiego producenta. Samochód debiutuje w pięciodrzwiowej wersji Sportback. Producent raczej nie wprowadzi do sprzedaży wariantu trzydrzwiowego.

Zalando Zalando