mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Sukces Fiata i technologii MultiAir

Sukces Fiata i technologii MultiAir

Hałas to jeden z najważniejszych czynników wpływających na komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. Które auto jest najcichszym, a przez to najwygodniejszym i gwarantującym spokój na drodze? Sprawdzili to dziennikarze tygodnika "Motor". Najlepszym wśród samochodów miejskich okazał się Fiat Punto napędzany nowoczesną jednostką 1.4 MultiAir.

Sukces Fiata i technologii MultiAir
Dziennikarze tygodnika "Motor" pokusili się o test głośności samochodów. Sprawdzili 300 modeli z różnych klas, z silnikami benzynowymi, wysokoprężnymi, napędem hybrydowym i elektrycznym. Do pomiarów natężenia dźwięku używali sonometru. W każdym badanym aucie zawsze były zamknięte okna, a sprzęt audio i system wentylacji - wyłączone. W przypadku, kiedy badany samochód był wyposażony w szyberdach, testujący zasłaniali go roletą.

Pomiaru głośności dokonywano na postoju i podczas jazdy z prędkością 50, 100 i 130 km/h. Testujący podkreślają, że na głośność w kabinie, a przez to na komfort podróżowania wpływa wiele czynników m.in. kształt samochodu, szum opon, wyciszenie wnętrza i oczywiście silnik (w tym przypadku od obrotów, na jakich pracuje i rodzaju zasilającego paliwa). Wyniki?

W klasie aut miejskich najcichszym samochodem jest Fiat Punto 1.4 MultiAir w wersji o mocy 105 KM. Wynik, który dał mu pierwsze miejsce w zestawieniu to 64,7 dB. Dla porównania najcichszy samochód w klasyfikacji generalnej osiągnął 59,6 dB, a najgłośniejszy aż 73,5 dB. Średnia całego porównania wynosi 66,9 dB.

Tak znakomity rezultat to w dużej mierze zasługa rewolucyjnej technologii MultiAir opracowanej przez inżynierów Fiat Powertrain Technologies. Przypominamy, że silniki 1.4 Turbo z FPT, dzięki którym debiutowała rewolucyjna technologia Multiair, zdobyły prestiżową nagrodę International Engine of the Year 2010 (Międzynarodowy Silnik Roku 2010) w prestiżowej kategorii najlepszego nowego silnika roku.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów
Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów
Polska Izba Ubezpieczeń przygotowała raport, który proponuje rozwiązania zmniejszające liczbę wypadków drogowych w Polsce. Chodzi o możliwość taryfikacji ubezpieczenia OC w oparciu o mandaty i punkty karne.