mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Sukcesy Chevroleta w sportach motorowych

Sukcesy Chevroleta w sportach motorowych

Niewielu wie, że marka Chevrolet w zasadzie wywodzi się z wyścigów, a to za sprawą założyciela firmy - Louisa Chevrolet, który był kierowcą wyścigowym. Tym razem to w 2010 roku model Cruze otrzymał tytuł Mistrza Świata w Wyścigach WTCC.

Sukcesy Chevroleta w sportach motorowych
Już w latach '30 montowane w Polsce Chevrolety startowały np. w Rajdach Monte Carlo. Największym sukcesem z polskim akcentem było zwycięstwo Aleksandra Mazurka w klasie samochodów turystycznych w rajdzie Liege - Rzym - Liege w sierpniu 1939 roku. Smaczku dodaje fakt, że przez cały odcinek pięciu tysięcy kilometrów samochód prowadził Mazurek, bo jego pilot nie miał nawet prawa jazdy.

Ponadto, "warszawskie" Chevrolety zdominowały Rajdy Automobilklubu Polski, zdobywając w latach '37 - '39 Grand Prix, a w 1938 obsadzając pierwsze trzy miejsca.

Chevrolet już od początku, jak wspomnieliśmy, jest silnie powiązany ze sportem samochodowym. Montowane na warszawskiej Woli auta były klasą samą dla siebie - model Master miał sześciocylindrowy, górnozaworowy silnik o mocy 85 koni mechanicznych, podczas gdy jego główny konkurent, czyli Fiat 518, był o połowę słabszy, czterocylindrowy i dolnozaworowy. Jeśli chodzi o wersje cywilne, to Master De Lux był pierwszym oferowanym na świecie samochodem, który miał niezależne przednie zawieszenie - takie auto było do kupienia w Polsce za nieco ponad 10 tys. zł, a jego podstawowa wersja ze stalowym zawieszeniem kosztowała 7.640 zł. Wspomniany największy konkurent - Fiat 518 - z częściowo drewnianą karoserią i stalowym zawieszeniem kosztował 9.200 zł.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Chevrolet
Tematy w artykule: Chevrolet wyścig WTCC

Podobne wiadomości:

Chevrolet Corvette Shooting Brake - w sam raz na zakupy

Chevrolet Corvette Shooting Brake - w sam raz...

Aktualności 2016-04-06

Nowy Chevrolet Camaro ZL1

Nowy Chevrolet Camaro ZL1

Premiery 2016-03-16

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Prześlij zdjęcie i zagraj o jedną z 30 nagród
Prześlij zdjęcie i zagraj o jedną z 30 nagród
Konkurs na 25-lecie magazynu "auto motor i sport". Zrób sobie zdjęcie z jubileuszowym wydaniem magazynu i prześlij je do nas koszystając z formularza na stronie. Masz szansę na wygranie jednej z 30 nagród. Weź udział!
Wydania cyfrowe auto motor i sport Wydania cyfrowe auto motor i sport