mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Super-autobus

Super-autobus

Popularny PKS przyszłości może wyglądać imponująco. Grupa naukowców z holenderskiego instytutu technologii uniwersytetu w Delft zaprezentowała super-autobus, który jest w stanie przewieźć pasażerów z punktu A do punktu B z prędkością 250 km/h.

Super-autobus
Patrząc na osiągi i futurystyczny wygląd super-autobusu można domniemać, że takie środki transportu pojawią się co najmniej za kilkadziesiąt lat. Nic bardziej mylnego. Inżynierowie i konstruktorzy tego pojazdu twierdzą, że jeśli tylko powstałaby specjalna autostrada autobusy charakteryzujące się właściwościami jezdnymi zbliżonymi do niejednego auta sportowego mogłyby podróżować już podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie, które odbędą się w 2008 roku.

Projekt super-autobusu wspierany jest przez holenderski parlament oraz przedsiębiorstwo autobusowe Conexxion. Obie instytucje są gotowe wydać blisko 10 milionów euro aby ultra-szybki autobus pojawił się w ruchu publicznym już za dwa lata.

Koncepcyjny pojazd, którego sylwetka bardziej przypomina mocno rozciągniętą limuzynę korzysta z najnowszych rozwiązań technologicznych. Super-autobus w założeniu napędzany ma być silnikiem elektrycznym wspieranym elementami zaczęrpniętymi z bolidów Formuły 1. Sylwetka holenderskiej wyścigówki pasażerskiej została zaprojektowana w oparciu o najnowsze trendy aerodynamiczne. Całość ma zostać oparta na czujnikach i sensorach będących w stanie nakreślać i kontrolować przebieg trasy.

Głównym założeniem konstruktorów przy budowie super-autobusu jest zapewnienie prędkości szybkich pociągów z elastycznością oferowaną przez samochód.

Komentuj:

~mailo 2008-03-06

Przy pneumatycznym zawieszeniu powinien dać rade ( w audi roznica wysokości bardzo duża ). Piękny, już nie moge się doczekać jak takim bede wracać do domu :P

~fun 2006-10-19

przeciez to nie przejedzie po wzniesieniu nawet, jak droge zrobia Niemcy. zawiesi się na "garbie". chociaz jst piekne.

~aver 2006-10-19

fajne... w polsce nierealne... ale sam pomysl ekstra. :)

~kubus 2006-10-17

wow, niezly, ale jak pisali przedmówcy nie na nasze drogi, chocby te malenkie ronda

~kutwa 2006-10-16

pokażcie mi skrzyżowanie lub rondo przez które mógłby przejechać

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Piotr Dulnik nowym prezesem Suzuki Motor Poland
Piotr Dulnik nowym prezesem Suzuki Motor Poland
Suzuki Motor Corporation ogłosiło ważną zmianę w zarządzie polskiej spółki, która jest oficjalnym importerem japońskiej marki nad Wisłą. Od 1 listopada prezesem Suzuki Motor Poland sp. z o.o. jest pierwszy w historii Polak – Piotr Dulnik.