mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Super-autobus

Super-autobus

Popularny PKS przyszłości może wyglądać imponująco. Grupa naukowców z holenderskiego instytutu technologii uniwersytetu w Delft zaprezentowała super-autobus, który jest w stanie przewieźć pasażerów z punktu A do punktu B z prędkością 250 km/h.

Super-autobus
Patrząc na osiągi i futurystyczny wygląd super-autobusu można domniemać, że takie środki transportu pojawią się co najmniej za kilkadziesiąt lat. Nic bardziej mylnego. Inżynierowie i konstruktorzy tego pojazdu twierdzą, że jeśli tylko powstałaby specjalna autostrada autobusy charakteryzujące się właściwościami jezdnymi zbliżonymi do niejednego auta sportowego mogłyby podróżować już podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie, które odbędą się w 2008 roku.

Projekt super-autobusu wspierany jest przez holenderski parlament oraz przedsiębiorstwo autobusowe Conexxion. Obie instytucje są gotowe wydać blisko 10 milionów euro aby ultra-szybki autobus pojawił się w ruchu publicznym już za dwa lata.

Koncepcyjny pojazd, którego sylwetka bardziej przypomina mocno rozciągniętą limuzynę korzysta z najnowszych rozwiązań technologicznych. Super-autobus w założeniu napędzany ma być silnikiem elektrycznym wspieranym elementami zaczęrpniętymi z bolidów Formuły 1. Sylwetka holenderskiej wyścigówki pasażerskiej została zaprojektowana w oparciu o najnowsze trendy aerodynamiczne. Całość ma zostać oparta na czujnikach i sensorach będących w stanie nakreślać i kontrolować przebieg trasy.

Głównym założeniem konstruktorów przy budowie super-autobusu jest zapewnienie prędkości szybkich pociągów z elastycznością oferowaną przez samochód.

Komentuj:

~mailo 2008-03-06

Przy pneumatycznym zawieszeniu powinien dać rade ( w audi roznica wysokości bardzo duża ). Piękny, już nie moge się doczekać jak takim bede wracać do domu :P

~fun 2006-10-19

przeciez to nie przejedzie po wzniesieniu nawet, jak droge zrobia Niemcy. zawiesi się na "garbie". chociaz jst piekne.

~aver 2006-10-19

fajne... w polsce nierealne... ale sam pomysl ekstra. :)

~kubus 2006-10-17

wow, niezly, ale jak pisali przedmówcy nie na nasze drogi, chocby te malenkie ronda

~kutwa 2006-10-16

pokażcie mi skrzyżowanie lub rondo przez które mógłby przejechać

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando