mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Superkomputer Volvo

Superkomputer Volvo

Aby w pełni zasłużyć sobie na miano bezpiecznej marki, Volvo pracuje od bardzo dawna. Testy i symulacje zderzeniowe, 35 lat obserwacji i badań rzeczywistych wypadków drogowych nie dałoby zamierzonych efektów bez pomocy komputerów analizujących te dane.

Superkomputer Volvo

Po raz pierwszy szwedzki koncern wykorzystał komputer do przeprowadzenia symulacji wypadku drogowego w 1987 roku, przy pracach badawczych nad nowym modelem 850. Od tego czasu centrum bezpieczeństwa Volvo coraz chętniej przeprowadza wirtualne testy zderzeniowe, które są znacznie tańsze od rzeczywistych testów, a jednocześnie uzyskane wyniki są porównywalne.

Obecnie wykorzystywane komputery do symulacji testów są bez porównania lepsze, mocniejsze, szybsze od tych stosowanych przed kilkunastu laty. Najnowszy superkomputer stosowany przez firmę Volvo, wart ok. miliona dolarów, ma wbudowanych 300 procesorów, a jego pojemność odpowiada co najmniej pojemności tysiąca zwykłych komputerów domowych.

Podstawową zaletą jest szybkość analizy danych uzyskanych podczas symulacji wypadku. O ile jeszcze przed 10 laty trzeba było na ostateczne wyniki poczekać aż trzy dni, teraz inżynierowie Volvo uzyskują je już po 5 godzinach. Uzyskane wyniki są również bardziej dokładne. Nowa jednostka pozwala także na otrzymywanie bardziej zaawansowanych obliczeń, dzięki czemu możliwe stało się prognozowanie skutków wypadków w obszarach dotąd nie badanych.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.