mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Światek i Czułek w służbie X Muzy

Światek i Czułek w służbie X Muzy

Ruszył projekt „Polska Światłoczuła” - znani polscy filmowcy jeżdzą z kinem objazdowym po małych miejscowościach w całym kraju. Pokazują  dobre, polskie kino i dyskutują z publicznością - na przykład w Grójcu i Supraślu. Akcję wspiera Mercedes-Benz, który użyczył Viano i Sprintera. Dorota Kędzierzawska i Artur Reinhardt, twórcy projektu, nadali im nawet imiona: Światek i Czułek. 

Światek i Czułek w służbie X Muzy
Projekt ma dwa cele: pierwszym jest przybliżenie mieszkańcom małych miejscowości (w których często nie ma kina) dobre polskie filmy – tak by „trafiły pod strzechy.” Drugi to umożliwienie polskim filmowcom dialog z przeciętnym polskim widzem.  
 
– Pomysł urodził się prawie rok temu – mówi Dorota Kędzierzawska, znana reżyserka (ostatnio „Jutro będzie lepiej”), wspólnie z operatorem Arturem Reinhartem twórczyni projektu. – Zaczęło się od utyskiwania, jak mało mamy okazji do konfrontacji i rozmów z polskim widzem. Ale zaraz potem pomyśleliśmy, że zamiast narzekać, może trzeba by coś z tym zrobić. Najtrudniejszy był chyba moment decyzji, że „ruszamy w bój” – wychodzimy ze swoim pomysłem w Polskę i staramy się zarazić nim innych.

Twórcy podróżują i dyskutują w luksusowym Viano z trzylitrowym silnikiem (Światek), a cały sprzęt do projekcji jedzie w Sprinterze 313 (Czułek), którego wnętrze zostało adaptowane do potrzeb filmowych. Projekcje odbywają się w domach kultury, bibliotekach a nawet kościołach. Po projekcji twórcy dyskutują z widzami – i te dyskusje trwają.  

Poparcie dla projektu zgłosiło wielu znanych ludzi filmu, m.in. Andrzej Wajda,  Agnieszka Holland,  Magdalena Cielecka, Borys Szyc i Roman Gutek.

Pierwsze dwie tury Polski Światłoczułej już za nami. Polskę objechała Dorota Kędzierzawska ze swoim ostatnim filmem „Jutro będzie lepiej” i Greg Zgliński z „Wymykiem”. Prezes Mercedes-Benz Polska, Jan Madeja, wybiera się na kolejną turę – do Grójca.  

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Mercedes Vito
Mercedes Vito
Cena podstawowa już od: 103 689 PLN brutto
Dostępne nadwozia: furgon-4dr. kombi van-4dr. minibus-4dr.
Mercedes Sprinter
Mercedes Sprinter
Cena podstawowa już od: 96 222 PLN brutto
Dostępne nadwozia: furgon-4dr. rama-2dr.
Tematy w artykule: Vito Sprinter dostawcze Mercedes-Benz

Podobne wiadomości:

Mercedes Klasa E W 213 - znamy polskie ceny!

Mercedes Klasa E W 213 - znamy polskie ceny!

Aktualności 2016-01-22

Mercedes Klasa E W213 - Wyciekły pierwsze zdjęcia

Mercedes Klasa E W213 - Wyciekły pierwsze...

Premiery 2016-01-05

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.