mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Światek i Czułek w służbie X Muzy

Światek i Czułek w służbie X Muzy

Ruszył projekt „Polska Światłoczuła” - znani polscy filmowcy jeżdzą z kinem objazdowym po małych miejscowościach w całym kraju. Pokazują  dobre, polskie kino i dyskutują z publicznością - na przykład w Grójcu i Supraślu. Akcję wspiera Mercedes-Benz, który użyczył Viano i Sprintera. Dorota Kędzierzawska i Artur Reinhardt, twórcy projektu, nadali im nawet imiona: Światek i Czułek. 

Światek i Czułek w służbie X Muzy
Projekt ma dwa cele: pierwszym jest przybliżenie mieszkańcom małych miejscowości (w których często nie ma kina) dobre polskie filmy – tak by „trafiły pod strzechy.” Drugi to umożliwienie polskim filmowcom dialog z przeciętnym polskim widzem.  
 
– Pomysł urodził się prawie rok temu – mówi Dorota Kędzierzawska, znana reżyserka (ostatnio „Jutro będzie lepiej”), wspólnie z operatorem Arturem Reinhartem twórczyni projektu. – Zaczęło się od utyskiwania, jak mało mamy okazji do konfrontacji i rozmów z polskim widzem. Ale zaraz potem pomyśleliśmy, że zamiast narzekać, może trzeba by coś z tym zrobić. Najtrudniejszy był chyba moment decyzji, że „ruszamy w bój” – wychodzimy ze swoim pomysłem w Polskę i staramy się zarazić nim innych.

Twórcy podróżują i dyskutują w luksusowym Viano z trzylitrowym silnikiem (Światek), a cały sprzęt do projekcji jedzie w Sprinterze 313 (Czułek), którego wnętrze zostało adaptowane do potrzeb filmowych. Projekcje odbywają się w domach kultury, bibliotekach a nawet kościołach. Po projekcji twórcy dyskutują z widzami – i te dyskusje trwają.  

Poparcie dla projektu zgłosiło wielu znanych ludzi filmu, m.in. Andrzej Wajda,  Agnieszka Holland,  Magdalena Cielecka, Borys Szyc i Roman Gutek.

Pierwsze dwie tury Polski Światłoczułej już za nami. Polskę objechała Dorota Kędzierzawska ze swoim ostatnim filmem „Jutro będzie lepiej” i Greg Zgliński z „Wymykiem”. Prezes Mercedes-Benz Polska, Jan Madeja, wybiera się na kolejną turę – do Grójca.  

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Mercedes Vito
Mercedes Vito
Cena podstawowa już od: 102 705 PLN brutto
Dostępne nadwozia: furgon-4dr. kombi van-4dr. minibus-4dr.
Mercedes Sprinter
Mercedes Sprinter
Cena podstawowa już od: 103 443 PLN brutto
Dostępne nadwozia: furgon-4dr. rama-2dr.
Tematy w artykule: Vito Sprinter dostawcze Mercedes-Benz

Podobne wiadomości:

Mercedes Citan 111 CDI – przedsiębiorczość z gwiazdą

Mercedes Citan 111 CDI – przedsiębiorczość z...

Testy samochodów 2015-12-09

Mercedes CLA i CLA Shootnig Brake odświeżone

Mercedes CLA i CLA Shootnig Brake odświeżone

Premiery 2016-03-16

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross