mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Światła mijania przez całą dobę - do prezydenta

Światła mijania przez całą dobę - do prezydenta

Znowelizowana ustawa Prawo o ruchu drogowym czeka już tylko na podpis prezydenta. Wygląda na to, że już wkrótce przez cały rok kierowcy będą zmuszeni do jazdy na światłach przez całą dobę.

Światła mijania przez całą dobę - do prezydenta

Przyjęty w połowie lutego przez Sejm projekt zmienionej ustawy Prawo o ruchu drogowym, autorstwa posłów Platformy Obywatelskiej, dość szybko trafił pod obrady Senatu. Wprowadzone przez senatorów poprawki dotyczące przepisu o obowiązkowej jeździe na światłach mijania, i tak tylko powierzchowne, zostały jednak podczas wczorajszego posiedzenia Sejmu odrzucone.
 
Przyjęto natomiast zmiany, głównie redakcyjne, dotyczące jazdy oraz zachowania się kierowców w tunelu. Jeśli tunel jest dłuższy niż 500 m, to auta o wadze do 3,5 tony oraz autobusy powinny zachować minimum 50 m odległości od poprzedzającego ich pojazdu. W przypadku większych pojazdów, odległość ta wzrasta do 80 m. W zależności od obowiązujących dopuszczalnych prędkości w tunelach, organ zarządzający ruchem będzie mógł za pomocą znaków zmniejszyć lub zwiększyć dopuszczalne odstępy.
 
W przypadku zatrzymania auta w tunelu, wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego, kierujący powinien zachować odstęp od poprzedzającego auta nie mniejszy niż 5 metrów.
 
Obecnie ustawa trafiła na biurko prezydenta. Zacznie ona obowiązywać po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia.
 
Czytaj także:

Przez cały rok na światłach! (2007-02-16)

 

Komentuj:

~damjan 2007-03-09

niestety statystyki nic tu nie pokaza, bo jak udowodnic ze mniejsza liczba wypadkow to efekt wprowadzenia obowiazku jazdy przez cala dobe na swiatlach, a nie np. efekt innych akcji policji, wiekszej rozwagi kierowcow, bezpieczniejszych samochodow, lepszych drog itp itd

~Fantomas 2007-03-09

Nic to nie zmieni oprócz tego, że Panowie posłowie i senatorowie będą mieli cięższe portfele. Miałem kupić auto w tym roku chyba nie kupię bo po co mam dawać jeszcze więcej zarobić lobbystom tego absurdu i ich sponsorom ( koncernom motoryzacyjnym )

~mz1 2007-03-08

Chciałbym zobaczyć statystyki po roku - na ile światła poprawiły bezpieczeństwo - bo napewno jest to nakaz i napewno spali się więcej paliwa

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.