mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Światła przez cały rok - Prezydent podpisał

Światła przez cały rok - Prezydent podpisał

Wychodzi na to, że najprawdopodobniej już od 16 kwietnia będziemy jeździć przez cały rok na włączonych światłach mijania. Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym doczekała się bowiem podpisu Prezydenta, Lecha Kaczyńskiego.

Światła przez cały rok - Prezydent podpisał

Kolejny krok, na jaki czeka teraz ustawa, to publikacja w Dzienniku Ustaw. W momencie kiedy to się stanie muszą minąć jeszcze dwa tygodnie zanim te przepisy zaczną obowiązywać. Nieoficjalne źródła informują już, że publikacja nastąpi w poniedziałek, drugiego kwietnia. Gdyby te założenia się sprawdziły, 16 kwietnia będziemy jeździć na nowych zasadach. Kierujący będzie mógł używać zamiast świateł mijania, światła do jazdy dziennej, w okresie od świtu do zmierzchu przy normalnej widoczności na jezdni.

Dodatkowo przyjęto zmiany dotyczące jazdy oraz zachowania się kierowców w tunelu. Jeżeli tunel jest dłuższy niż 500 m, to auta o wadze do 3,5 tony oraz autobusy powinny zachować minimum 50 m odległości od poprzedzającego ich pojazdu. W przypadku pojazdów o masie większej, odległość wzrasta do 80 m. W przypadku zatrzymania auta w tunelu, wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego, kierujący powinien zachować odstęp od poprzedzającego auta nie mniejszy niż 5 metrów.

Przepisy podobne do tych, które niedługo zaczną u nas obowiązywać, działają już od kilku lat w krajach takich jak np. Austria, Dania, Estonia, Szwecja czy Czechy.

Komentuj:

~lolo 2007-04-02

super, jak najbardziej dobry pomysl

~tmt 2007-03-30

Super ! czasami o zmroku można było wpaść na "Oświeconych" ale bynajmniej nie światłami, aż się prosili żeby im w d..... wjechać

~ja 2007-03-30

Nareszcie !

~cdi 2007-03-30

niezbyt madry pomysl. Ograniczenia w miescie do 50 i swiatla. Poza miastem to inna sprawa. Zawsze wlaczam bez ich odgornych nakazow.

~dwb 2007-03-29

jakie dlugie... teraz dopiero bedzie mogla policja wyhaczac tych z zle ustawionymi swiatlami

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.