mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Światła przez cały rok - Prezydent podpisał

Światła przez cały rok - Prezydent podpisał

Wychodzi na to, że najprawdopodobniej już od 16 kwietnia będziemy jeździć przez cały rok na włączonych światłach mijania. Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym doczekała się bowiem podpisu Prezydenta, Lecha Kaczyńskiego.

Światła przez cały rok - Prezydent podpisał

Kolejny krok, na jaki czeka teraz ustawa, to publikacja w Dzienniku Ustaw. W momencie kiedy to się stanie muszą minąć jeszcze dwa tygodnie zanim te przepisy zaczną obowiązywać. Nieoficjalne źródła informują już, że publikacja nastąpi w poniedziałek, drugiego kwietnia. Gdyby te założenia się sprawdziły, 16 kwietnia będziemy jeździć na nowych zasadach. Kierujący będzie mógł używać zamiast świateł mijania, światła do jazdy dziennej, w okresie od świtu do zmierzchu przy normalnej widoczności na jezdni.

Dodatkowo przyjęto zmiany dotyczące jazdy oraz zachowania się kierowców w tunelu. Jeżeli tunel jest dłuższy niż 500 m, to auta o wadze do 3,5 tony oraz autobusy powinny zachować minimum 50 m odległości od poprzedzającego ich pojazdu. W przypadku pojazdów o masie większej, odległość wzrasta do 80 m. W przypadku zatrzymania auta w tunelu, wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego, kierujący powinien zachować odstęp od poprzedzającego auta nie mniejszy niż 5 metrów.

Przepisy podobne do tych, które niedługo zaczną u nas obowiązywać, działają już od kilku lat w krajach takich jak np. Austria, Dania, Estonia, Szwecja czy Czechy.

Komentuj:

~lolo 2007-04-02

super, jak najbardziej dobry pomysl

~tmt 2007-03-30

Super ! czasami o zmroku można było wpaść na "Oświeconych" ale bynajmniej nie światłami, aż się prosili żeby im w d..... wjechać

~ja 2007-03-30

Nareszcie !

~cdi 2007-03-30

niezbyt madry pomysl. Ograniczenia w miescie do 50 i swiatla. Poza miastem to inna sprawa. Zawsze wlaczam bez ich odgornych nakazow.

~dwb 2007-03-29

jakie dlugie... teraz dopiero bedzie mogla policja wyhaczac tych z zle ustawionymi swiatlami

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Wodorowy Lexus już za cztery lata
Wodorowy Lexus już za cztery lata
Brytyjskie źródła donoszą, powołując się na szefa europejskiego oddziału Lexusa, że już za cztery lata japoński producent zaoferuje klientom samochody elektryczne zasilane wodorowymi ogniwami paliwowymi.