mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Światło ma 100 lat

Światło ma 100 lat

Największy na świecie producent samochodowych źródeł światła – firma Osram – obchodzi stulecie powstania marki. Do najbardziej nowatorskich rozwiązań firmy należą lampy dwużarnikowe oraz ksenonowe.

Światło ma 100 lat

Marka Osram została zarejestrowana w 1906 roku w berlińskim urzędzie patentowym przez austriackiego chemika Auera von Welsbacha. W związku z dynamicznym rozwojem motoryzacji firma szybko zdecydowała się na produkcję oświetlenia przeznaczonego do samochodów. W branży motoryzacyjnej na dobre zagościła w 1925 roku, po wprowadzeniu do sprzedaży żarówki Bilux. Ta dwużarnikowa żarówka jako pierwsza pozwalała na połączenie świateł postojowych i drogowych w jednej lampie i stała się najlepiej rozpoznawalnym przedwojennym produktem firmy. Po wojnie firma kontynuowała prace nad udoskonalaniem oświetlenia samochodowego. W 1971 roku jako pierwsza wprowadziła na rynek dwużarnikowe lampy halogenowe H4, pod nawiązującą do tradycji nazwą Bilux.

W ostatnim czasie najważniejszym osiągnięciem firmy było skonstruowanie pierwszych ksenonowych lamp samochodowych. Wprowadzone w 1991 roku wyładowcze lampy D1, szybko znalazły zastosowanie w wielu, szczególnie luksusowych, modelach aut.

Obecnie firma kontynuuje prace nad technologicznym udoskonalaniem samochodowych źródeł światła. Szczególną uwagę poświęcono rozwojowi technologii LED, jednak wciąż testowane są kolejne nowatorskie rozwiązania. Zdecydowana większość produktów jest jednak przeznaczona dla "zwykłych" użytkowników dróg. Asortyment obejmuje ponad 400 rodzajów żarówek do samochodów osobowych i ciężarowych, motocykli i motorowerów.

Komentuj:

~hyhyhy 2006-07-19

fest mają nazwe

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.