mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Symulator ciśnienia w Polsce

Symulator ciśnienia w Polsce

Od kilku dni w Polsce jest dostępny symulator dobrego ciśnienia skonstruowany przez koncern Michelin. Jest to urządzenie, które pozwala na wirtualną jazdę samochodem w którego oponach jest prawidłowe i zbyt niskie ciśnienie.

Symulator ciśnienia w Polsce

W ramach akcji "Ciśnienie pod kontrolą" Michelin zamierza przekonywać kierowców o tym jak bardzo niebezpieczna jest jazda na niedopompowanych oponach. Badania pokazują, że tylko 36 procent polskich kierowców ma wystarczająco dużo powietrza w ogumieniu. Zbyt małe ciśnienie powoduje zmniejszenie przyczepności, wydłużenie drogi hamowania oraz zwiększenie ryzyka pęknięcia opony.

Cały problem leży w nieprawidłowym rozłożeniu nacisku pojazdu na podłoże oraz zmianie powierzchni styku opony z nawierzchnią. Koszty wynikające z niedopompowania opon odczuje też nasz portfel bowiem, zwiększa się zużycie paliwa.

Symulator dobrego ciśnienia będzie dostępny dla zainteresowanych przez ponad dwa tygodnie. Od 15 lipca funkcjonuje na terenie Warszawy, natomiast od 19 lipca trafi do Gdańska, po czym 21 lipca będzie można z niego korzystać w Łebie. Jedna sesja symulacyjna trwa kilka minut, a sam udział jest bezpłatny. Symulator opracowany przez Michelin to ruchoma platforma hydrauliczna na której umieszczono Citroena C2. Uczestnik siedzi za kierownicą widząc ekran na którym prezentowane są różne sytuacje pojawiające się na drodze, na które on musi zareagować. Komputer odpowiada za pomocą platformy imitując prawdziwe zachowanie samochodu podczas takich manewrów jak poślizg, zderzenie czy gwałtowne hamowanie.

Dzięki sesji kierowca dowiaduje się jak groźna jest jazda z nieprawidłowym ciśnieniem powietrza w oponach. Pokazowi symulatora będzie towarzyszyć akcja pomiaru i uzupełniania ciśnienia w oponach samochodów wszystkich chętnych kierowców. Wszyscy uczestnicy symulacji otrzymają ulotki informacyjne na temat prawidłowego ciśnienia.

„Symulator ciśnienia pokazuje kierowcom, jak groźna może być jazda na niedopompowanych oponach. Poza tym jest to niesamowite przeżycie i świetna zabawa! Mam nadzieję, że wizyta symulatora ciśnienia w Polsce pozwoli nam, kierowcom, uświadomić sobie niebezpieczeństwa, wynikające z nieprawidłowego ciśnienia w oponach.” – mówi Małgorzata Babik, rzecznik prasowy Michelin Polska.

Komentuj:

~e-lupus 2007-07-17

zgadzam się

~lupus 2007-07-17

Szczególnie groźna jest różnica ciśnień w lewym i prawym kole.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando