mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Syrena Nixi – polski „elektryk” z Żerania

Syrena Nixi – polski „elektryk” z Żerania

Moda na samochody elektryczne dociera również do Polski. Firma AK Motor pracuje nad pierwszym samochodem elektrycznym – Syrena Nixi - produkowanym nad Wisłą.

Syrena Nixi – polski „elektryk” z Żerania
O firmie AK Motor było już głośno kilka lat temu, gdy grupa motoryzacyjnych zapaleńców próbowała przywrócić do życia legendarną Syrenę. O projekcie zrobiło się cicho, ale kilka dni temu uwaga skupiła się wokół pierwszego, elektrycznego samochodu produkowanego w Polsce.

Projekt nazywa się Syrena Nixi, a jego twórcy zamierzają skorzystać z Rządowego Planu Rozwoju Elektromobilności. Nowy model będzie tzw. mikrosamochodem dopuszczonym do ruchu w kategorii M1. Pozwoli na przewóz dwóch osób i bagażu.

Takie samochody cieszą się dużą popularnością w zachodnich krajach Europy, a w Polsce są jeszcze bardzo niszowe. Problemem jest cena porównywalna z najtańszymi, pełnowymiarowymi samochodami dostępnymi w salonach. Syrena ma być przystępna cenowo, a na dodatek produkowana w Polsce.

Pomysłodawcy nie zdradzają zbyt wielu szczegółów na temat samochodu. Wiadomo tylko tyle, że akumulatory pozwolą przejechać do 150 km, a ładowanie baterii do poziomu 90 proc. potrwa zaledwie 15 minut.

Co ciekawe, projekt jest dopiero w początkowej fazie rozwoju, ale twórcy już teraz zbierają zamówienia. Zgodnie z założeniami, auto ma powstawać w dawnej fabryce FSO na Żeraniu.


Tematy w artykule: Syrena Syrena

Podobne wiadomości:

Czy Syrenka powróci na polskie drogi?

Czy Syrenka powróci na polskie drogi?

Aktualności 2015-05-20

Syrena odrodzi sie na nowo?

Syrena odrodzi sie na nowo?

Aktualności 2013-05-17

Komentuj:

peweg 2017-02-28

Nie wiem po co odgrzewają te stare kotlety

~lewak atomowy 2017-02-23

a prąd z polskiego kufnianego wungla

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.