mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Syrena Nixi – polski „elektryk” z Żerania

Syrena Nixi – polski „elektryk” z Żerania

Moda na samochody elektryczne dociera również do Polski. Firma AK Motor pracuje nad pierwszym samochodem elektrycznym – Syrena Nixi - produkowanym nad Wisłą.

Syrena Nixi – polski „elektryk” z Żerania
O firmie AK Motor było już głośno kilka lat temu, gdy grupa motoryzacyjnych zapaleńców próbowała przywrócić do życia legendarną Syrenę. O projekcie zrobiło się cicho, ale kilka dni temu uwaga skupiła się wokół pierwszego, elektrycznego samochodu produkowanego w Polsce.

Projekt nazywa się Syrena Nixi, a jego twórcy zamierzają skorzystać z Rządowego Planu Rozwoju Elektromobilności. Nowy model będzie tzw. mikrosamochodem dopuszczonym do ruchu w kategorii M1. Pozwoli na przewóz dwóch osób i bagażu.

Takie samochody cieszą się dużą popularnością w zachodnich krajach Europy, a w Polsce są jeszcze bardzo niszowe. Problemem jest cena porównywalna z najtańszymi, pełnowymiarowymi samochodami dostępnymi w salonach. Syrena ma być przystępna cenowo, a na dodatek produkowana w Polsce.

Pomysłodawcy nie zdradzają zbyt wielu szczegółów na temat samochodu. Wiadomo tylko tyle, że akumulatory pozwolą przejechać do 150 km, a ładowanie baterii do poziomu 90 proc. potrwa zaledwie 15 minut.

Co ciekawe, projekt jest dopiero w początkowej fazie rozwoju, ale twórcy już teraz zbierają zamówienia. Zgodnie z założeniami, auto ma powstawać w dawnej fabryce FSO na Żeraniu.


Tematy w artykule: Syrena Syrena

Podobne wiadomości:

Syrena odrodzi sie na nowo?

Syrena odrodzi sie na nowo?

Aktualności 2013-05-17

Syrena 105l - dwusuwowa nostalgia

Syrena 105l - dwusuwowa nostalgia

Aktualności 2011-04-18

Komentuj:

peweg 2017-02-28

Nie wiem po co odgrzewają te stare kotlety

~lewak atomowy 2017-02-23

a prąd z polskiego kufnianego wungla

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.