mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > System VAI w oponach Continental

System VAI w oponach Continental

Zbyt duży kąt pochylenia koła i nieprawidłowo ustawiona zbieżność są głównymi przyczynami przedwczesnego zużywania się opony. Niezwykle prosty system VAI (Visual Alignment Indicator) umożliwia łatwe rozpoznanie nieprawidłowej zbieżności kół ciężarówek i naczep bez dokonywania skomplikowanych elektronicznych pomiarów. VAI od lat z powodzeniem stosowany jest w USA. Teraz Continental jako pierwszy producent opon wprowadził VAI na rynek europejski.

System VAI w oponach Continental
„Nawet najlepsza opona do pojazdów użytkowych nie jest w stanie przeciwdziałać nieprawidłowej zbieżności kół. Aby uniknąć często nawet znacznego wzrostu spalania spowodowanego nieprawidłowym kątem pochylenia kół lub źle ustawioną zbieżnością, oferujemy praktyczną i wyjątkową metodę inspekcji wzrokowej w postaci VAI. Nasz system umożliwia monitorowanie zużycia poszczególnych opon bez zastosowania elektronicznych systemów pomiarowych” – powiedział Grzegorz Jeziak, Truck Tires Manager Continental Opony Polska Sp. z o.o.

Wskaźniki w postaci par lameli, o głębokości od jednego do czterech milimetrów, umieszczone są w zewnętrznej części bieżnika w pięciu punktach pomiarowych wokół barku opony. Już po zaledwie kilku tysiącach kilometrów można porównać wskaźniki, czy zużycie po obu stronach barków opony jest takie samo, jak w przypadku koła po drugiej stronie osi. Dzięki wskaźnikom nawet użytkownicy nieposiadający specjalistycznej wiedzy będą mogli rozpoznać nieprawidłową zbieżność kół.

System oferowany wyłącznie przez Continental umożliwia wykrycie przedwczesnego zużywania się opony oraz zwiększonego spalania, spowodowanego większym oporem toczenia, we wczesnym stadium. W przyszłości Continental będzie oferować nowy system VAI w standardzie, bez dodatkowych opłat, w oponach długodystansowych, na oś kierowaną. Opony te przejdą w tym roku odświeżenie i otrzymają oznaczenie 2+. Jako pierwsze system VAI otrzymają dwa rozmiary: 315/70 R 22.5 (wersje standard i XL) oraz 355/50 R 22.5.

Podobne wiadomości:

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na A2

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na A2

Polskie drogi 2015-06-25

Inteligentny tempomat lepszy od mistrza ecodrivingu

Inteligentny tempomat lepszy od mistrza...

Ciężarówki i Autobusy 2015-05-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando