mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > System e-call obowiązkowym wyposażeniem!

System e-call obowiązkowym wyposażeniem!

Parlament Europejski przyjął kilka godzin temu nowe przepisy, które zaczną obowiązywać już 31 marca 2018 roku. Wtedy wszystkie nowe samochody będą musiały być wyposażone w system automatycznego powiadamiania o wypadku, zwany w skrócie e-call.

System e-call obowiązkowym wyposażeniem!

W zeszłym roku w całej Unii Europejskiej doszło do wypadków, które kosztowały życie 25 700 osób. W samej Polsce zginęło 3 202 osoby. Wiele z nich zmarło dlatego, że pomoc nie nadeszła na czas. Naukowcy wyliczyli, że ten wynik udałoby się zmniejszyć nawet o 10 procent, gdyby pomoc pojawiła się na miejscu szybciej.

Parlament Europejski od kilku lat próbował znaleźć sposób na to, żeby zmniejszyć liczbę śmiertelnych wypadków na drogach. E-call jest usługą bezpłatną, niezależnie od typu pojazdu oraz jego ceny, która ma pomóc w realizacji tego celu.

Jak działa system e-call? Jest to urządzenie przypominające moduł telefoniczny, połączone z systemem GPS. W momencie, gdy samochód ulega wypadkowi i czujniki bezwładnościowe wraz z czujnikami odpowiedzialnymi za odpalenie poduszek powietrznych uznają, że doszło do wypadku, automatycznie uruchamia się system powiadamiania o wypadku. Urządzenie łączy się z numerem alarmowym 112 i przekazuje podstawowe informacje na temat wypadku takie jak: typ pojazdu, rodzaj paliwa, czas wypadku, lokalizacja oraz liczba pasażerów w samochodzie. Dzięki temu odpowiednie służby otrzymują kompleksowy pakiet informacji, pozwalający przygotować się odpowiednio do zdarzenia. Głównym aspektem jest tutaj oszczędność czasu. Urządzenie wyśle informacje nawet w przypadku, gdy wszyscy pasażerowie będą nieprzytomni, a jak wiadomo liczy się wtedy każda sekunda.

Jak policzyli naukowcy, pojawienie się służb ratunkowych w ciągu kwadransa od zdarzenia pozwala na uratowanie co dziesiątej ofiary wypadków.

Dlatego już wiosną 2018 roku, a konkretnie od 31 marca 2018 roku we wszystkich samochodach osobowych oraz lekkich dostawczych pojawi się system e-call. Po trzech latach system zostanie oceniony, a następnie wdrożony do pojazdów takich jak autobusy czy ciężarówki.   

System miał być wdrożony już w tym roku, ale przepisy w krajach członkowskich musiały zostać w odpowiedni sposób doprecyzowane. Pojawiły się bowiem kontrowersje związane z tym, że system e-call mógłby służyć do śledzenia pojazdów. Żeby wykluczyć taki scenariusz, dane mogą być przekazywane tylko, gdy dojdzie do wypadku. Serwisy ratunkowe otrzymają tylko niezbędne informacje, a dane przekazane przez system e-call do centrum nie mogą być udostępniane osobom trzecim bez wyraźnej zgody. Producenci będą musieli zapewnić, że konstrukcja rozwiązania pozwoli na całkowite usunięcie zebranych informacji. 

Tematy w artykule: wypadki wypadek drogowy ecall

Podobne wiadomości:

Statystyki długiego weekendu - podobnie jak rok temu

Statystyki długiego weekendu - podobnie jak...

Aktualności 2016-05-30

Dzięki UFG poznasz historię swojego ubezpieczenia

Dzięki UFG poznasz historię swojego...

Aktualności 2016-07-07

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Audi A1 to najmniejszy model w gamie niemieckiego producenta. Samochód debiutuje w pięciodrzwiowej wersji Sportback. Producent raczej nie wprowadzi do sprzedaży wariantu trzydrzwiowego.