mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Systemy przeciwpożarowe standardem w europejskich autobusach

Systemy przeciwpożarowe standardem w europejskich autobusach

Europejscy producenci autobusów miejskich i turystycznych zdecydowali, że w produkowanych przez nich autobusach standardowym wyposażeniem będą przeciwpożarowe systemy alarmowe. Urządzenia montowane w komorze silnika oraz w obszarze nagrzewnic, trafią do europejskich autobusów najpóźniej od stycznia 2011 r.

Systemy przeciwpożarowe standardem w europejskich autobusach
Według oficjalnych statystyk autobusy miejskie i turystyczne są najbezpieczniejszymi środkami 
transportu osób. By jeszcze zwiększyć to bezpieczeństwo, wiodący producenci autobusów miejskich i turystycznych w Europie dobrowolnie zobowiązali się do standardowego montowania przeciwpożarowych systemów alarmowych w komorze silnika oraz w obszarze nagrzewnic we wszystkich autobusach miejskich i turystycznych.

Te działające od kilku lat systemy były do tej pory montowane dobrowolnie. Producenci EvoBus 
(Mercedes-Benz/Setra), Irisbus/Iveco, MAN Nutzfahrzeuge AG (MAN/NEOPLAN), Scania, Solaris Bus & Coach, VDL Bus & Coach oraz Volvo, których wspólny udział w europejskim rynku wynosi około 85%, podpisali dobrowolne zobowiązanie, na mocy którego wszystkie autobusy turystyczne i miejskie z silnikiem umieszczonym z tyłu, dostarczane na terenie Unii Europejskiej będą najpóźniej od stycznia 2011 roku wyposażane w systemy alarmowe, bezpośrednio i niezwłocznie ostrzegające kierowcę przed niebezpieczeństwem pożaru. W przypadku pożaru autobusu miejskiego lub turystycznego pożar wybucha najczęściej w komorze silnika.

Dzięki montowaniu systemów wczesnego ostrzegania pasażerowie nie będą musieli się już martwić o swoje bezpieczeństwo w razie pożaru. Systemy te przyczyniają się ponadto do ograniczenia rozmiaru szkód, pozwalając na szybkie opuszczenie pojazdu przez ludzi lub nawet ugaszenie ognia.

Dobrowolne zobowiązanie do montowania przeciwpożarowych systemów alarmowych jest otwarte dla wszystkich producentów autobusów miejskich i turystycznych, którzy do tej pory nie brali jeszcze udziału w projekcie - kolejni producenci są zaproszeni do przyłączenia się do inicjatywy.

Podobne wiadomości:

Policja podsumowuje długi weekend

Policja podsumowuje długi weekend

Aktualności 2017-08-15

Autobusy szkolne są w tragicznym stanie

Autobusy szkolne są w tragicznym stanie

Aktualności 2016-11-25

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.