mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Szansa dla Żerania

Szansa dla Żerania

Dzięki realizacji planów koncernu General Motors, Polska ma szansę wrócić do czołówki największych producentów samochodów w regionie. GM chce zainwestować w rozwój produkcji Chevroletów w żerańskiej fabryce.

Szansa dla Żerania

Amerykański koncern jest gotowy spłacić 138 mln euro, które Polska wydała na ratowanie FSO po bankructwie Daewoo. GM jest gotowy na tak duży wydatek aby uzyskać możliwość stworzenia w Polsce europejskiego centrum produkującego Chevrolety. Koncern kilka dni temu nabył za ponad 250 mln dolarów 40 proc. akcji FSO na Żeraniu i ma wobec tej fabryki poważne plany. Jak informuje prezes GM Europe, Carl Peter Forester, koncern stawia w tym przypadku na długoterminową współpracę. Okres ten wyniósł by przynajmniej 25 lat.

Na Żeraniu początkowo będzie produkowany Chevrolet Aveo, później na taśmy mogą być wprowadzone kolejne modele. Pierwsze czterodrzwiowe Chevrolety Aveo zjadą z taśm żerańskiego FSO już w listopadzie. Do końca roku ma powstać 4 tysiące aut. W przyszłym produkcja ma wzrosnąć do 70 tys. GM liczy, że za dziesięć lat w Europie będzie znajdować nabywców na milion Chevroletów rocznie. Najwięcej byłoby produkowanych w Polsce, według planów byłaby to liczba około 400 tys. sztuk rocznie.
Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej w FSO nie można jednak produkować więcej niż 150 tys. aut rocznie. Jest to warunek, postawiony Polsce przez Brukselę, aby uzyskać pomoc dla bankrutującej fabryki, należącej wtedy do Daewoo. Prezes GM Europe uważa, że narzucenie Polsce ograniczenia jest dziwne ale jeśli będzie to konieczne, to pieniądze można zwrócić.

Plany Amerykanów całkowicie zmienią polski rynek motoryzacyjny. W tym roku z polskich fabryk powinno wyjechać około 800 tys. aut osobowych i dostawczych. FSO jest na czwartym miejscu jeśli chodzi o wielkość produkcji, która wynosi ponad 80 tys. sztuk. To o wiele za mało jak na potrzeby General Motors oraz możliwości samej FSO, która po zwiększeniu zatrudnienia (obecnie około 2 tys. osób) byłaby w stanie produkować nawet 400 tys. pojazdów rocznie.

Przeczytaj także:

Aveo z Żerania już w listopadzie (2007-09-06)

Produkcja aut w I półroczu (2007-07-16)

GM szuka miejsca na nową fabrykę (2007-07-11)


Podobne wiadomości:

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Polskie drogi 2017-09-06

Autostrada A2 rusza na wschód

Autostrada A2 rusza na wschód

Polskie drogi 2017-07-26

Komentuj:

~miłek 2007-09-20

nie jest zle - zwócicie uwage na to ze przeszły nam koło nosa fabryki, które poszły do Czechów i Słowaków .... I dobrze ... bo i jedni i drudzy dali tak wielką pomoc inwestorom, że już niebawem odbije im sie to czkawką... Zresztą widzielismy że Hyundai przez pewien czas "rządził" na sowacji i miał takie lobby, że premier spać nie mógł .... U nas to nie przeszlo. Piechota nie dał aż tyle. I wszyscy biadolili, ze znowu dana dupa, a tymczasem, równolegle, w każdym roku przybywało u nas do kilkunastu nolwych duzych fabryk z branży moto ... I one łącznie równoważyły startę czesko-słowackich inwestycji .... Tylko że u nas inwestycje były prowadzone z korzyścią dla kraju ... No i MAN poszedł już za sznurkiem poddostawców. A GM - już nie liczy sie siła robocza ale potencjał i lokalizacja rynku. Stad inwestycja i sta gotowość splaty długów.... Dobrze jest ... Bezrobocia to u nas nie ma juz dawno ale zawsze przemysł motoryzacyjny wnosi innowacje ... Fajnie.

~HvK 2007-09-18

Wszyscy narzekaj a ze nie ma Polskich fabryk samochodow ze nie ma Poslkich samochodow. A ja wma powiem ze lepiej jest produkowac czyjes niz zadne.

~Piotrek 2007-09-18

dobry bo polski to jest tylko Leopard !! no i może jeszcze Solaris ;D i ich trzeba wspierać!!

~gromyko 2007-09-18

i bardzo dobrze, teraz tylko tzra by jakoś zrobic by te auta produkowane w POlsce (Aveo, 500, Astra czy Zafira, a niedlugo takze Ka) byly bardziej dostepne dla Polakow, w koncu dobre po polskie, wiec musimy wspierac nasz rodzimy przemysl

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.