mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Szwajcaria zwalnia tempo

Szwajcaria zwalnia tempo

W 11 niemieckojęzycznych kantonach Szwajcarii wprowadzono ograniczenia prędkości na wszystkich drogach (z wyjątkiem autostrad) do 80 km/h.

Szwajcaria zwalnia tempo

Przyczyną takiej decyzji urzędu zajmującego się sprawami ruchu drogowego były wysokie stężenia spalin w powietrzu. To nie pierwsze takie ograniczenie w kraju słynącym z banków, czekolad i zegarków. Już od ponad miesiąca urzędnicy wprowadzali ograniczenia prędkości do 80 km/h poczym po opadnięciu stężenia spalin ponownie przywracali wcześniej obowiązujące przepisy. Przez ostatnie kilka dni poziom zanieczyszczeń w powietrzu wzrósł ponownie na co już tradycyjną metodą zareagowały władze.

Z tych rozwiązań niestety nie są zadowoleni kierowcy. Jak podaje jeden ze szwajcarskich serwisów informacyjnych „swissinfo.org” zmotoryzowani kilkakrotnie urządzili w stolicy państwa - Bernie pikiety i demonstracje potępiające wprowadzanie tych ograniczeń. Dyskusja na temat nowych rozwiązań władz zeszła na tematy polityczne. Władze uzasadniają swoją decyzję wysokim stężeniem spalin w powietrzu i sprawami czystego środowiska, zaś kierowcy mówią już o kompletnym ograniczeniu użytkowania pojazdów w Szwajcarii określając sytuację „wizją zero” lub „państwa zakazów”.

Stronę zmotoryzowanych poparł także minister transportu i ruchu drogowego Moritz Lauenberger, który określił postępowanie władz mianem „idiotycznej polityki”. Kolejnym argumentem jaki przedstawiają politycy jest wysoka śmiertelność ludzi w wypadkach drogowych. Spór rozpoczął się na dobre kiedy nakaz jazdy z prędkością 80 km/h zaczął dotyczyć również motocyklistów.

Jak na razie obu stronom daleko jest do kompromisu, a na ostateczne rozwiązanie przyjdzie im jeszcze poczekać. Wygląda na to, że ani zmotoryzowani, ani rząd nie zamierza ustępować ze swojego stanowiska.

Czytaj także:

50-tką po Wiedniu 2005-12-12

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.