mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Szwecja: nowe przepisy dotyczące opon zimowych

Szwecja: nowe przepisy dotyczące opon zimowych

Zmieniły się szwedzie przepisy dotyczące opon zimowych przy wjeździe oraz wyjeździe ze Szwecji. Według nowego prawa, zagraniczne samochody osobowe oraz lekkie ciężarówki muszą być wyposażone w opony o głębokości bieżnika przynajmniej trzy milimetry w okresie od 1 grudnia do 31 marca, jeżeli warunki zimowe będą się utrzymywać. Dla pojazdów o masie powyżej 3,5 t bieżnik musi mieć wysokość minimum pięć milimetrów.

Szwecja: nowe przepisy dotyczące opon zimowych

Organy odpowiedzialne za transport ustaliły w stosunku do ciężkich pojazdów użytkowych, że minimalna głębokość bieżnika dla pojazdów o masie przekraczającej 3500kg w okresie zimowym od 1 grudnia do 31 marca, musi wynosić pięć milimetrów. Przepis ten w warunkach zimowych dotyczy także ciężarówek i autobusów z zagranicy, ale nie naczep.

Szwedzki rząd dał także lokalnym władzom możliwość zabronienia poruszania się po niektórych drogach bądź odcinkach dróg pojazdów wyposażonych w opony z kolcami. We współpracy z Finlandią i Norwegią Szwecja zdecydowała się także ograniczyć dopuszczalną liczbę kolców na oponach. Nowy przepis stanowi, że na jednym metrze długości obwodu toczenia opony nie może znajdować się więcej niż pięćdziesiąt kolców. Na przykład, opona w rozmiarze 385/65 R 22.5 ma obwód toczenia 3250mm (+/- 2 procent) i dlatego może posiadać maksymalnie 162 kolce. Ponadto, okres, w którym po szwedzkich drogach można jeździć na oponach z kolcami został skrócony o dwa tygodnie: ich stosowanie jest kategorycznie zabronione w okresie pomiędzy 16 kwietnia a 30 września każdego roku. Zmiany wejdą w życie z dniem 1 grudnia 2009 r.


Podobne wiadomości:

Opony zimowe Michelin – nowoczesna ...

auto motor i sport 0000-00-00

Nowe zdjęcie do prawa jazdy

Nowe zdjęcie do prawa jazdy

Finanse i prawo 2016-03-14

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.