mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Szwecja: nowe przepisy dotyczące opon zimowych

Szwecja: nowe przepisy dotyczące opon zimowych

Zmieniły się szwedzie przepisy dotyczące opon zimowych przy wjeździe oraz wyjeździe ze Szwecji. Według nowego prawa, zagraniczne samochody osobowe oraz lekkie ciężarówki muszą być wyposażone w opony o głębokości bieżnika przynajmniej trzy milimetry w okresie od 1 grudnia do 31 marca, jeżeli warunki zimowe będą się utrzymywać. Dla pojazdów o masie powyżej 3,5 t bieżnik musi mieć wysokość minimum pięć milimetrów.

Szwecja: nowe przepisy dotyczące opon zimowych

Organy odpowiedzialne za transport ustaliły w stosunku do ciężkich pojazdów użytkowych, że minimalna głębokość bieżnika dla pojazdów o masie przekraczającej 3500kg w okresie zimowym od 1 grudnia do 31 marca, musi wynosić pięć milimetrów. Przepis ten w warunkach zimowych dotyczy także ciężarówek i autobusów z zagranicy, ale nie naczep.

Szwedzki rząd dał także lokalnym władzom możliwość zabronienia poruszania się po niektórych drogach bądź odcinkach dróg pojazdów wyposażonych w opony z kolcami. We współpracy z Finlandią i Norwegią Szwecja zdecydowała się także ograniczyć dopuszczalną liczbę kolców na oponach. Nowy przepis stanowi, że na jednym metrze długości obwodu toczenia opony nie może znajdować się więcej niż pięćdziesiąt kolców. Na przykład, opona w rozmiarze 385/65 R 22.5 ma obwód toczenia 3250mm (+/- 2 procent) i dlatego może posiadać maksymalnie 162 kolce. Ponadto, okres, w którym po szwedzkich drogach można jeździć na oponach z kolcami został skrócony o dwa tygodnie: ich stosowanie jest kategorycznie zabronione w okresie pomiędzy 16 kwietnia a 30 września każdego roku. Zmiany wejdą w życie z dniem 1 grudnia 2009 r.


Podobne wiadomości:

Nowe, ostrzejsze przepisy zaakceptowane przez rząd

Nowe, ostrzejsze przepisy zaakceptowane przez...

Finanse i prawo 2017-01-18

Opony zimowe – nie daj się zimie

auto motor i sport 0000-00-00

Zainwestuj w zimówki. Bezpieczeństwo na drodze zależy głównie od nich, bo zapewniają samochodowi kontakt z nawierzchnią. Dlatego na oponach nie warto oszczędzać. I to nigdy!

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross