mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Szwedzki rząd pomoże fabryce Saaba

Szwedzki rząd pomoże fabryce Saaba

Szwedzki rząd oficjalnie ogłosił, iż zamierza udzielić pomocy ostatniej w kraju fabryce produkującej samochody marki Saab w wygraniu rywalizacji o produkcję kompaktowych modeli.

Problem pojawił się, gdy w zeszłym miesiącu władze GM ogłosiły, iż produkcja modeli średnich rozmiarów, obecnie podzielona w fabrykach Opla w Ruesselsheim i fabryce Saaba w Trollhaettan (obie marki wchodzą w skład koncernu GM) powinna być kontynuowana w jednej z tych fabryk. Wszystko oczywiście ze względu na oszczędności, gdyż GM Europe od kilku lat ponosi straty. Przeniesienie produkcji do jednej fabryki oznaczałoby dla drugiej bardzo duże zwolnienia, a nawet możliwość całkowitego zamknięcia zakładów.

Sven-Erik Soeder, sekretarz stanu w ministerstwie przemysłu, pracy i komunikacji oświadczył, iż rząd szwedzki uczyni bardzo dużo, aby fabryka w Trollhaettan przetrwała. Ponieważ przepisy unijne zabraniają bezpośredniego subsydiowania produkcji, pomoc rządowa dotyczyłaby rozwoju infrastruktury w okolicach fabryki, a także prowadzenia badań nad nowymi produktami. Soeder nie podał, ile pieniędzy rząd jest w stanie przeznaczyć na pomoc, jednak dodał, iż fabryka będzie musiała sama walczyć o przetrwanie.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Rekordowa sprzedaż samochodów w Polsce. Skoda znów numerem jeden
Rekordowa sprzedaż samochodów w Polsce. Skoda znów numerem jeden
Rok 2017 był najlepszym dla polskich dealerów w XXI wieku. Przez dwanaście miesięcy zarejestrowano nad Wisłą 483 195 samochodów. Po raz ostatni podobny wynik odnotowano w 1999 roku.