mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Szybszy spadek wartości ''używanych''

Szybszy spadek wartości ''używanych''

Firma EurotaxGlass's zajmująca się badaniem rynku samochodowego opublikowała pierwsze zapowiedzi dotyczące sytuacji na rynku aut używanych w 2006 roku. Z badań wynika, że w nowym roku wzrośnie dewaluacja aut z drugiej ręki.

Szybszy spadek wartości ''używanych''

Przedstawione przypuszczenia są związane z trwającym, powolnym spadkiem zainteresowania zakupu nowych i używanych samochodów w połączeniu z dużymi dostawami świeżo wyprodukowanych aut, które wchodzą na rynek.

“W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy zanotowano spadek sprzedaży nowych i używanych samochodów i przypuszczamy, że ten trend także utrzyma się przez większy okres 2006 roku” – komentuje wyniki badań Adrian Rushmore, dyr. zarządząjący w EurotaxGlass’s. „Taka sytuacja będzie miała niestety negatywny skutek dla właścicieli, którzy będą chcieli sprzedać swoje auta. W wyniku znacznej amortyzacji będą musieli zejść nieco z wartości aut niż to było w przypadku boom’u mini-konsumpcyjnego w 2004 roku” – dodaje Rushmore.

Spadek cen aut używanych automatycznie przekłada się na mniejsze wyniki sprzedaży samochodów nowych, które po dłuższym czasie stania w salonach (mniej więcej trzech miesięcy) również powoli uważane są za auta “używane”. „Praktyka sprzedaży trzymiesięcznych modeli pokazuje, że w 2006 roku dealerzy będą zmuszeni niejako wypchnąć na rynek aut używanych więcej nowych aut” – mówi dalej Adrian Rushmore.


Zobacz także:
Trybuna ekspertów mojeauto.pl - aktualny temat:
"Jak i czy w ogóle coroczne akcje promocyjne w salonach dilerskich mogą wpłynąć w dłuższym czasie na poprawę sprzedaży nowych samochodów w Polsce?"


Około 120 nowych modeli pojawi się na rynku z początkiem 2006 roku (więcej niż w latach poprzednich), a producenci mają sporą nadzieję, że te nowe auta zrekompensują im straty ze sprzedaży przyjętej linii produkcji. Natomiast większość prognoz przewiduje spadek rejestracji od 2,5 do 5 procent co zwiększa proces nadmiernej podaży. „To spowoduje również spadek rezyduów dla jedno-, dwu- i prawdopodobnie trzyletnich aut w tym roku” – mówi Rashmore.

Wartość rocznych aut spadła w 2005 roku średnio o 500 funtów w konfrontacji z pojazdami trzyletnimi, które nie zanotowały większych różnic w cenie. „To zwężenie różnic cenowych może być kontynuowane tak długo, ponieważ w którymś momencie klienci w handlu detalicznym dostrzegą, że młodsze samochody mają lepszy walor cenowy. Będzie to moment w którym ceny za auta trzyletnie zaczną spadać.”

Oznacza to między innymi, że im młodszy samochód tym większa niestabilność cen.

Czytaj także:

Kolejny spadek liczby używanych 2005-12-23


Podobne wiadomości:

Kolejny spadek liczby używanych

Kolejny spadek liczby używanych

Aktualności 2005-12-23

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.