Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > TIR-y na tory

TIR-y na tory

Jak informuje Podlaski Portal Informacyjny "Wrota Podlasia" w pierwszym lub trzecim kwartale 2007 roku PKP Cargo i resort transportu zamierzają uruchomić pilotażowo transport kombinowany na trasie Rzepin - Suwałki (ok. 700 km). Chodzi o przewóz koleją całych zestawów dużych samochodów ciężarowych (ciągnik plus przyczepa) na wagonach niskopodłogowych.

TIR-y na tory
W skład pociągu będzie wchodził jeden wagon z kuszetkami - dla kierowców. Jak poinformował Żurkowski, transport taki pochłania mniej energii niż przewóz drogą, jest też od niego bezpieczniejszy.

Pilotażowe przedsięwzięcie będzie deficytowe. Po to, by się utrzymało, będzie potrzebować pomocy finansowej, np. z budżetu bądź poprzez obniżenie stawek dostępu do infrastruktury kolejowej (np. opłat za korzystanie z torów).

Termin uruchomienia tego projektu zależy od sposobu pozyskanie niskopodłogowych wagonów. Jeżeli zostaną wypożyczone w formie leasingu, to start jest możliwy w I kwartale, jeżeli zostaną kupione, w grę wchodzi trzeci kwartał.

W transporcie kombinowanym główna część przewozu jest wykonywana koleją, żeglugą śródlądową lub morską. Natomiast dowozy i odbiory towarów są realizowane przez transport drogowy. Regułą jest użycie tej samej jednostki ładunkowej.

Jak poinformowali w październiku posłów z komisji infrastruktury przedstawiciele rządu, głównym problemem transportu kombinowanego w Polsce jest brak infrastruktury. Mamy 13 terminali transportu kombinowanego, a potrzeba ok. 30 terminali i 6-8 regionalnych centrów logistycznych - ocenia resort transportu.

Czytaj także:

Ponad 65 szynowych Mercedesów Actros do Turcji 2006-11-20

25-metrowce w Polsce 2006-10-12

Podobne wiadomości:

Ponad 65 szynowych Mercedesów Actros do Turcji

Ponad 65 szynowych Mercedesów Actros do...

Aktualności 2006-11-20

Komentuj:

~zmac 2006-11-25

Jestem za. Mniej tirów na drogach=bezpieczniej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
MINI Clubman JCW - 228 KM i napęd AWD
MINI Clubman JCW - 228 KM i napęd AWD
Brytyjski producent odsłonił właśnie najmocniejszą wersję sześciodrzwiowego modelu Clubman. Po raz pierwszy model napędzany na cztery koła jest dostępny z 228-konnym silnikiem pod maską.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj