mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Tak powstaje drogowa rakieta Bloodhound SSC

Tak powstaje drogowa rakieta Bloodhound SSC

Zespół Royal Air Force's 71 Squadron opublikował film, pokazujący proces budowy Bloodhounda SSC. Odrzutowego pojazdu, który ma pokonać magiczną granicę prędkości: 1000 mil na godzinę.

Tak powstaje drogowa rakieta Bloodhound SSC
Na 1,5-minutowym filmie widzimy niektóre etapy przygotowania wyjątkowego pojazdu i jego docelowego kierowcę - Andy'ego Greena - dopasowującego się do swojej przyszłej szoferki. To właśnie on będzie próbował pobić rekord prędkości na lądzie. Aktualnie wynosi on 1221km/h, ale ekipa od Bloodhounda celuje najpierw w 1280km/h (800mil/h), a w razie powodzenia w 1600km/h (1000km/h).


Pędząc z maksymalną prędkością SSC będzie kręciło kołami z szybkością 170 obr./sekundę. Wypadające spod nich kamienie mogłyby z łatwością przebić karoserię przeciętnego auta, dlatego obudowa Bloodhounda przechodziła niedawno specjalne testy balistyczne, podczas których strzelano do niej pociskami rozpędzonymi do 3200km/h. Ich pozytywne efekty również zostały uwiecznione na filmie.


Odrzutowy silnik Bloodhounda SSC w szczytowym momencie wyprodukuje ok. 77 500KM mocy maksymalnej, a zapożyczony został z... myśliwca Eurofighter Typhoon. Z kolei jego pompę paliwową zasila 5-litrowy silnik V8 z Jaguara F-Type - będzie on pompował 40 litrów paliwa rakietowego na sekundę. Jaguar F-Type służy także do testów komunikacji kierowcy Bloodhounda z resztą zespołu. Do pierwszej próby bicia rekordu (cel: 800mil/h) musimy poczekać na końcówkę tego roku. Jeśli się ona powiedzie, ekipa Bloodhounda SSC zaatakuje magiczną barierę 1000mil/godzinę w 2016 roku.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Jaguar F-Type
Jaguar F-Type
Cena podstawowa już od: 274 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: cabrio-2dr. coupe-2dr.

Podobne wiadomości:

Jest szansa na fabrykę Jaguara w Polsce

auto motor i sport 2015-05-21

Jaguar Land Rover planuje zbudowanie fabryki w Europie Środkowo-Wschodniej. W walce o tę inwestycję została już tylko Polska oraz Czechy.

Jaguar XKSS - wskrzesili legendę

Jaguar XKSS - wskrzesili legendę

Samochody luksusowe 2016-11-18

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.