mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Tani - czy bezpieczny?

Tani - czy bezpieczny?

Małe, tanie auta utożsamiane są z mało bezpiecznymi, słabo wyposażonymi modelami. Wiadomo, by trafić do mniej zamożnej grupy klientów, producenci muszą zaoszczędzić na pewnych elementach wyposażenia. Czy jednak kosztem bezpieczeństwa podróżnych?

Tani - czy bezpieczny?

Niemiecki automobilklub ADAC postanowił poddać testom zderzeniowym właśnie te najtańsze, kosztujące do 9 tys. euro, modele. Testy zostały przeprowadzone zgodnie ze standardami Euro NCAP, niezależnej instytucji organizującej tego typu próby wypadkowe.

Zobacz wyniki testów zderzeniowych Euro NCAP

Spośród wszystkich testowanych aut najbardziej bezpiecznym okazał się mały przedstawiciel koncernu Volkswagen. Model Fox, którego ceny w Niemczech zaczynają się od 8.950 euro, uzyskał 28 na 37 możliwych punktów, co dałoby mu w testach Euro NCAP cztery gwiazdki.

Niewiele gorzej podczas testów wypadł Citroen C1 (najtańsza wersja kosztująca także 8.950 euro), którego konstrukcja podwozia i nadwozia jest identyczna, jak modeli Peugeot 107 oraz Toyota Aygo. 26 punktów to niezły wynik, jednak wg ADAC auto powinno zostać poddane lekkim modyfikacjom, by podczas wypadku uniknąć kontaktu z kierownicą.

Kolejne miejsca zajęły smart fortwo (9.160 euro) z 23 punktami oraz Dacia Logan (7.200 euro) i Kia Picanto (8.700 euro) po 19 punktów. Szczególnie zaskakujący jest dość słaby wynik uzyskany przez Logana. Przede wszystkim model ten jest większy od pozostałych testowanych, po drugie, jak wiadomo, Dacia należy już do grupy Renault, a ten francuski koncern przykłada dużą wagę do bezpieczeństwa i wyników tego typu testów zderzeniowych.

Automobilklub ADAC zaleca, by zamiast dokupować elementy wyposażenia, które mają poprawić np. komfort jazdy, zdecydować się na drugą przednią poduszkę powietrzną lub boczne poduszki, które w razie zajścia wypadku drogowego mają duży wpływ na ogólną poprawę bezpieczeństwa.

Zobacz także: Fox bezpieczny wg ADAC

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Audi A1 to najmniejszy model w gamie niemieckiego producenta. Samochód debiutuje w pięciodrzwiowej wersji Sportback. Producent raczej nie wprowadzi do sprzedaży wariantu trzydrzwiowego.

Zalando Zalando