mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Targi Autotec 2008 - raport

Targi Autotec 2008 - raport

AUTOTEC to największe targi samochodów użytkowych w Europie Środkowej, zapisane w prestiżowym kalendarzu wystaw O.I.C.A. Wystawcy tegorocznej edycji, która odbywała się od 4 do 8 czerwca, zapełnili 10 pawilonów Centrum Wystawienniczego w Brnie i większość zewnętrznej powierzchni wystawienniczej.

Targi Autotec 2008 - raport

Różnego rodzaju samochody użytkowe, części oraz urządzenia techniki serwisowej zaprezentowało 601 wystawców z 26 krajów. Po raz pierwszy swoją ofertę na targach przedstawiły firmy z Bułgarii, Finlandii, Chorwacji, Węgier, Litwy, Serbii, Szwecji i Tajlandii. Stoiska targowe zajęły blisko 74 tys. m.kw. powierzchni. Według wstępnych obliczeń targi odwiedziło 65 tys. gości.

Największe zainteresowanie publiczności budziły oczywiście wszelkiego rodzaju nowinki. Na tegorocznej wystawie można było obejrzeć np. nowego Renault Magnum, ulepszony model Avii, prototyp wozu DAF LF45 z napędem hybrydowym i dwie nowości marki Mercedes-Benz – Actros trzeciej generacji i nowy typ Unimog U20.
Producenci naczep nie pozostali w tyle. Na ekspozycji firmy Kögel zwiedzający mogli zobaczyć super długą naczepę Big-MAXX, Schmitz Cargobull natomiast pokazał naczepę Varios, będącą idealnym rozwiązaniem w transporcie kombinowanym.

Równie interesująco wypadł przegląd oferty autobusów. Irisbus Iveco pokazał nowy trzydrzwiowy, niskopodłogowy autobus miejski Irisbus Crossway LE, Tedom zaprezentował  autobus L12 G napędzany stłoczonym gazem ziemnym, natomiast  Scania przywiozła do Brna autobus napędzany etanolem.
Wśród małych samochodów użytkowych największym zainteresowaniem cieszył się Citroën Nemo i Fiat Fiorina. Rodzima marka czeska, Škoda, zaprezentowała nowy Superb w wersji N1. Publiczności spodobał się również Peugeot Bipper i VW Caddy Maxi.

Na targach zaprezentowano trendy w sprzęcie serwisowym i garażowym. Wśród wielu innowacji na uwagę zasługują najnowocześniejsze wysokociśnieniowe pompy Diesel 4 generacji Common Rail CP4, które firma Bosh produkuje w Jihlawie oraz  dwukamerowy system  z  elementami pomiarowymi 3D marki John Bean, który zaprezentowała firma Siems & Klein.

Tradycyjnie wystawie towarzyszył konkurs na najlepszy eksponat targów. W kategorii wozów i naczep nagrodę zdobyła firma TRANSEXPO – ISOCAR s. r. o. z eksponatem LAG ELIPTIC tj. z naczepą - cysterną  ADR oraz firma HESTI  s r. o, która oferowała naczepę KRONE Multi Save. Ta sama firma została nagrodzona również przez redakcję Tygodnika Technicznego, ale tym razem za inną naczepę – STAS TPX.  
W kategorii części i komponenty nagroda przypadła firmie Robert Bosch.

Ciekawą atrakcją dla odwiedzających okazał się projekt „Świat ciężarówek z bliska”, który umożliwiał m.in. jazdy testowe największymi ciężarówkami. Każdy z siedmiu prezentujących się w Brnie producentów użyczył do tej akcji jednego ze swoich wozów. W części specjalistycznej odbyły się głównie seminaria i konferencje poświęcone aktualnym tematom. Najważniejszym wydarzeniem była konferencja BRNOSAFETY 2008, dotycząca bezpieczeństwa w transporcie drogowym. Swoje spotkanie branżowe mieli też analitycy zajmujący się badaniem wypadków drogowych. Tegoroczne AUTOSYMPO zaś poświęcono tematowi paliw alternatywnych w transporcie miejskim. O nowoczesnych paliwach rozmawiali też uczestnicy konferencji AUTOTEC PETROL 2008.
 

W ciągu pierwszych pięciu dni targowych w kasach zarejestrowało się 1654 gości z zagranicy, z 38 krajów. Najwięcej osób przyjechało ze Słowacji, ale też z Polski, Węgier i Niemiec. Po raz pierwszy pojawili się zwiedzający z Estonii, Portugalii i Macedonii.
Na targach AUTOTEC akredytowało się 558 przedstawicieli mediów z 12 krajów, m.in. z Belgii, Chorwacji, Węgier, Niemiec, Polski, Austrii, Rosji, Słowacji, Tajwanu, USA i Wielkiej Brytanii. Zagraniczni dziennikarze stanowili blisko 100 osobową grupę. Na następne targi Autotec trzeba poczekać do 2010 r. W przyszłym roku organizatorzy zapraszają na Targi Samochodów Osobowych AUTOSALON, które odbędą się w terminie 6. – 14. 06. 2009.

Więcej informacji i galerii zdjęć - kliknij tutaj 

Tematy w artykule: Autotec

Podobne wiadomości:

Targi Autotec 2008 rozpoczęte

Targi Autotec 2008 rozpoczęte

Aktualności 2008-06-04

BRNOSAFETY 2008 - o bezpieczeństwie na Targach AUTOTEC

BRNOSAFETY 2008 - o bezpieczeństwie na...

Aktualności 2008-05-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.