mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Targi IAA we Frankfurcie - tak było dwa lata temu

Targi IAA we Frankfurcie - tak było dwa lata temu

Już we wtorek rozpocznie się wystawa samochodowa we Frankfurcie nad Menem - największa tego typu impreza motoryzacyjna drugiej połowy roku, nie tylko na Starym Kontynencie. Nim zaprosimy do wirtualnej wycieczki po frankfurckich halach wystawowych, zapraszamy na krótką wyprawę w przeszłość. Do roku 2011 i poprzedniej edycji wystawy IAA.

Targi IAA we Frankfurcie - tak było dwa lata temu
Wystawa samochodowa we Frankfurcie w 2011 roku miała pokazać światu, że krysys, przynajmniej jeśli chodzi o sektor motoryzacyjny, to już przeszłość. I rzeczywiście, 64. edycja targów IAA, która odbyła się w 60. rocznicę pierwszej wystawy we Frankfurcie (wcześniejsze edycje targów IAA miały miejsce m.in. w Berlinie i Hanowerze), taka była. Wzrosła liczba wystawców (łącznie we wszystkich halach swoje produkty prezentowało 1.012 firm), zwiększyła się powierzchnia wystawowa (235 tys. m2) lecz najważniejsze - nie zabrakło żadnego liczącego się na rynku europejskim producenta samochodów. Nie licząc jedynie Saaba, który walczył wówczas o przetrwanie.

Z punktu widzenia zwiedzających równie ważny był wzrost liczby zaprezentowanych nowości. Mieli oni możliwość zobaczyć na własne oczy aż 183 światowe premiery, w tym po raz pierwszy pokazane koncepcyjne modele.

Wymiernym wskaźnikiem sukcesu 64. edycji wystawy IAA była liczba zwiedzających, których liczba w porównaniu do targów z 2009 roku wzrosła o 10 proc. i wyniosła 928 tys. Co ważne, aż jedna piąta zwiedzających przyjechała do Frankfurtu spoza Niemiec, a z tej liczby 20 proc. to byli goście z Azji (w 2009 r. co ósma osoba). O międzynarodowym charakterze wystawy świadczy także potężna liczba 12 tys. przedstawicieli mediów, którzy do Frankfurtu przyjechali aż z 98 krajów.


Spośród targowych nowości A.D. 2011 dziś wiele cieszy się sporą popularnością na rynku aut nowych. Niewątpliwie jedną z najważniejszych premier poprzedniej wystawy we Frankfurcie był Volkswagen up!. Malutki, miejski Volkswagen dość późno dołączył do walki w segmencie A, jednak dziś jest jednym z jego liderów. Równie ważną nowością, choć z całkowicie przeciwległego bieguna, była nowa generacja Porsche 911, ikony sportowych modeli dla zwykłych zjadaczy chleba. Marki z segmentu premium pokazały zresztą dobitnie, że kryzys ich się nie imał i przygotowały ciekawe propozycje - m.in. Audi R8 Spyder GT, Mercedes SLS AMG Roadster czy BMW M5.

Wracając do modeli, które dziś mniej lub bardziej podbijają rynek, warto wspomnieć o nowych generacjach takich modeli jak Fiat Panda, Honda Civic, Kia Rio, Mercedes klasa B i Hyundai i30 oraz takich całkowitych nowościach jak Opel Zafira Tourer, Mazda CX-5 czy Subaru XV.

To jednak już przeszłość, a co będzie święcić triumfy na tegorocznej wystawie IAA? Przekonamy się już niebawem. Od wtorku ruszają dni przeznaczone dla prasy, a my już teraz zapraszamy do naszego serwisu specjalnego poświęconego tegorocznej edycji targów motoryzacyjnych IAA we Frankfurcie.Podobne wiadomości:

Porsche 918 Spyder: super-samochód Porsche...

auto motor i sport 0000-00-00

Duchowy następca legendarnego modelu 959 w końcu oficjalnie ujawniony – wg Porsche to najważniejszy model marki na nadchodzące lata z technologicznego punktu widzenia.

Skoda Karoq - debiut na salonie we Frankfurcie

Skoda Karoq - debiut na salonie we...

Premiery 2017-09-14

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.