mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Te auta są super bezpieczne!

Te auta są super bezpieczne!

Kolejne dziesięć modeli zostało poddanych próbom zderzeniowym przez organizację Euro NCAP. Aż dziewięć z nich zdało tę próbę na piątę, w przenośni i dosłownie, zdobywająć łączną rezultat pięciu gwiazdek.

Te auta są super bezpieczne!

Bezpiecznymi modelami, które uzyskały maksymalną, możliwą do uzyskania liczbę gwiazdek, okazały się Audi A6, BMW X3, Chevrolet Aveo oraz Orlando, Citroen DS5, Hyundai i40, Opel Ampera, z także Volkswageny Golf Cabrio i Jetta. Jedynym modelem, który wypadł słabiej w ostatniej fazie testów Euro NCAP, była Kia Picanto, która musi zadowolić jedynie czterema gwiazdkami, co jeszcze przecież kilka lat temu było dobrym wynikiem jak na małe, miejskie auto. Choćby właśnie poprzez pryzmat tych wyników widać, jaki postęp w dziedzinie bezpieczeństwa poczyniły koncerny samochodowe.

Co spowodowało, że Kia nie zdobyła maksymalnej liczby gwiazdek? Wcale nie jakieś wyjątkowo słabe wyniki podczas crash-testów, ale brak układu ESP we wszystkich, bądź większości oferowanych na rynkach europejskich wersji Picanto. Ponieważ rolą Euro NCAP nie jest tylko sprawdzanie poziomu ochrony, jaki zapewniają poszczególne modele, ale motywowanie producentów w różny sposób do podnoszenia tego poziomu, od tego roku, aby otrzymać 5 gwiazdek, niezbędne jest posiadanie systemu ESP w standardowym wyposażeniu.


Wśród przetestowanych modeli znalazł się kolejny - Opel Ampera - pod maską którego znajdziemy także silnik elektryczny. Ampera nie tylko bez problemów zdobyła pięć gwiazdek, ale jako pierwszy model w historii testów Euro NCAP uzyskała maksymalną notę w teście zderzenia ze słupem. Żadnych problemów nie stwierdzono także po zderzeniach z silnikiem elektrycznym oraz bateriami.

Bardzo wysokie oceny za ochronę dorosłych pasażerów uzyskały oba testowane Chevrolety - Aveo i Orlando. A jeszcze w 2006 roku Aveo uzyskało w mniej rygorystycznych testach zaledwie dwie gwiazdki. Tylko nieco lepsze wyniki od obu Chevroletów w kategorii ochrona dorosłych otrzymał Volkswagen Golf w wersji z otwieranym dachem, a nieznacznie gorsze Volkswagen Jetta. Pozostałe modele, w tym m.in. Audi A6 czy BMW X3, zapewniają gorszą ochronę podróżującym dorosłym pasażerom w razie wypadku.

W kwestii ochrony dzieci, najlepsze rezultaty uzyskały Hyundai i40 oraz oba Volkswageny. Wciąż szwankuje za to postęp w kategorii ochrona pieszych. Trzy modele - Audi A6, Opel Ampera i Citroen DS5 - ledwo co uzyskały wynik (co najmniej 40%), który umożliwił przyznanie im pięciogwiazdkowej oceny łącznej. Co ciekawe, żadne z testowanych modeli nie przekroczył granicy 60%, czyli tej, która już od przyszłego roku będzie wymagana, aby zasłużyć na całkowity wynik pięciu gwiazdek. Najbliżej tej bariery była Jetta.


 

model
łączna ocena
doroślidzieci
piesisystemy bezpieczeństwa
Audi A6
* * * * *
91%
83%
41%
86%
BMW X3
* * * * *88%
83%
53%
71%
Chevrolet Aveo* * * * *95%
87%
54%
93%
Chevrolet Orlando* * * * *95%
79%
49%

71%

Citroen DS5* * * * *89%83%
40%
97%
Hyundai i40
* * * * *92%
86%
43%
86%
Kia Picanto
* * * * 86%83%
47%
43%
Opel Ampera
* * * * *85%
78%
43%
86%
Volkswagen Golf Cabrio
* * * * *96%
86%
51%
71%
Volkswagen Jetta
* * * * *94%
86%
56%
71%

 

 

 


Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A6
Audi A6
Cena podstawowa już od: 187 600 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.
Volkswagen Jetta
Volkswagen Jetta
Cena podstawowa już od: 72 290 PLN brutto
Dostępne nadwozia: sedan-4dr.
Kia Picanto
Kia Picanto
Cena podstawowa już od: 39 990 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.
Volkswagen Golf
Volkswagen Golf
Cena podstawowa już od: 61 940 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr. kombi-5dr.
BMW X3
BMW X3
Cena podstawowa już od: 178 800 PLN brutto
Dostępne nadwozia: suv-5dr.
Citroen DS5
Citroen DS5
Cena podstawowa już od: 126 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.
Hyundai i40
Hyundai i40
Cena podstawowa już od: 97 500 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Audi A1 – w Martorell rusza produkcja

Audi A1 – w Martorell rusza produkcja

Aktualności 2018-10-15

Słaby wzrok za kierownicą

Słaby wzrok za kierownicą

Bezpieczna jazda 2018-09-24

Komentuj:

~chychak 2011-08-29

prawda jest taka, że koncerny tworzą auta specjalnie pod kątem testów euro Ncap, tworząc np. odpowiednie wzmocnienia w tych miejscach co trzeba, dodając do wyposażenia standardowego konkretne systemy (mam czy nie mam SBR czy nawet ESP i walę w drzewo czy w inne auto to takie same są skutki). Kolejna sprawa, to że wyniki wynikom nie są równe - tzn. nie można porównywać 5 gwiazdek małego auta typu Aveo, z 5 gwiazdkami np. BMW X3, bo przy zderzeniu obu tych modeli wiadomo kto poniesie większe szkody. Ale fakt faktem, że niektóre marki mocno postawiły na poprawę bezpieczeństwo, czego [przykładem wspomniane już Aveo, a oto chyba chodzi najbardziej w przypadku tego całego Euro ncap

skoczek78 2011-08-29

Jeśli wierzyć tym testom, to poprawa jakosci bezpieczeństwa jest znaczna. Zaskakuje w tak zacnym towarzystwie obecnosc chevroleta aveo, który co ciekawe ma prawie najwyższe noty w tescie dla dorosłych, dzieci i pieszych. Gratulacje!

~AK 2011-08-28

dla mnie to totalna bzdura. każeł, kulawy, ciężarna 40, anorektyczka, 100latek, dzieciak z nawalonym tornistrem, menel, dyrektor 120 kg, itp itd = pieszy. 40-60% ???(!) nie jarzę. co to ma być ? jedna rana jest śmiertelna ale pozostałe dadzą się wyleczyć ?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Kierowcy bez polisy OC częściej powodują wypadki
Kierowcy bez polisy OC częściej powodują wypadki
Jak wynika z nowej analizy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, ryzyko spowodowania wypadku przez nieubezpieczonego kierowcę jest wyższe, niż w przypadku ubezpieczonego kierowcy.