mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Technologia SCR w autobusach Volvo

Technologia SCR w autobusach Volvo

Aby sprostać nowym normom emisji spalin Volvo wdraża nowe silniki wysokoprężne wykorzystujące technologię SCR (selektywna redukcja katalityczna) do procesu oczyszczania spalin.

Technologia SCR w autobusach Volvo

Efektem jest nie tylko niższa emisja spalin i spełnienie norm Euro 4 i Euro 5, ale też lepsze osiągi silnika i niższe zużycie paliwa. Technologię SCR stosują w swoich najnowszych silnikach także inni producenci autobusów.

Już w drugiej połowie 2006 roku, na terenie Unii Europejskiej, w życie wejdzie nowa norma dotycząca dozwolonych parametrów emisji spalin przez pojazdy – Euro 4. Najważniejsze zmiany jakie wprowadzi to znaczne zmniejszenie  dopuszczalnego  poziomu emisji tlenków azotu (o 30%) i cząstek stałych (aż o 80% w stosunku do Euro 3). Norma Euro 5, której wejście planowane jest na przełom 2008 i 2009 wymusi dalszą redukcję emisji tlenków azotu.

Podstawą do stworzenia "czystego" pojazdu Volvo są zoptymalizowane silniki o dużej wydajności, zapewniające możliwie najpełniejsze spalanie oleju napędowego. Oznacza to, że Volvo zaprojektowało silniki, które działają tak wydajnie, że zawartość cząstek stałych w gazach spalinowych jest na tyle niska, że nie ma konieczności instalacji żadnych dodatkowych filtrów oraz przeprowadzania  procesu dalszego oczyszczania.

Kiedy spaliny opuszczają silnik pozostaje jedynie odfiltrowanie zawartych w nich tlenków azotu. Na tym etapie wykorzystywana jest technologia SCR (selektywna redukcja katalityczna). Jest to skuteczna i przetestowana metoda oczyszczania gazów spalinowych, od dawna stosowana w jednostkach prądotwórczych. Polega ona na wtryskiwaniu mieszanki mocznika i wody, znanej jako AdBlue, do gazów spalinowych. Pod wpływem ciepła w układzie wydechowym mocznik zamienia się w amoniak i dwutlenek węgla. Następnie amoniak reaguje z tlenkami azotu w katalizatorze, przetwarzając je w lotny azot i parę wodną. Wszelkie pozostałości amoniaku również są zamieniane w lotny azot i wodę w zintegrowanym katalizatorze Clean-Up.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Prawo jazdy - szykują się kolejne zmiany?
Prawo jazdy - szykują się kolejne zmiany?
Szykują się spore zmiany w kursach na prawo jazdy. Nowe przepisy przewidują, że kierowca musiałby zdawać egzamin co rok. Takie zmiany na pewno wywołają duży sprzeciw opinii publicznej.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech