mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Technologiczna współpraca GM i Toyoty

Technologiczna współpraca GM i Toyoty

Dwaj najwięksi producenci samochodów, General Motors i Toyota Motor Corporation zakończą swoją współpracę na badaniach dotyczących ogniw paliwowych, lecz rozszerzą swą kolaborację co do innych technologii, zapowiedział koncern GM.

Obecne porozumienie, które ma wygasnąć w marcu, zostanie przedłużone na następne dwa lata. Skupi się ono na technologie odpowiedzialne za przeciążenie i bezpieczeństwo. Koncern GM wydał ponad miliard dolarów na badanie nowych ogniw paliwowych od 1999 roku i zamierza wydać jeszcze raz tyle, aby rozwinąć technologię tak by stała się ona dostępna w modelach, których cena będzie konkurencyjna z wersjami napędzanymi na benzynę.

Rzecznik prasowy Scott Fosgard zapowiedział, że teraz badania będą skupiać się na zaawansowanych i wyłaniających dopiero technologiach. Dodał też, że badania nad ogniwami trwały ponad 7 lat, a postępy, które udało się uzyskać, doszły do takiego stopnia, iż należy skupić się tylko na projektowaniu odpowiednich urządzeń. Nie ma więc potrzeby dalszego rozwijania tamtego tematu.

Toyota wraz z GM, a także inne koncerny pracują nad stworzeniem samochodów, które będą zużywały energię czystszą od benzyny, gdyż rządy wprowadzają coraz to bardziej surowe prawo, jeśli chodzi o emisję spalin. Ogniwa paliwowe składają się z wodoru, który reaguje z tlenem, a następnie wytwarza energię elektryczną i napędza samochód. Jedynym produktem ubocznym jest para wodna.

Toyota jest drugim na świecie producentem samochodów hybrydowych, napędzanych kombinacją prądu i benzyny. Oboje partnerzy będą nadal pracowali w dziedzinach umożliwiających dostarczanie źródeł energii, które będą pozwalały na redukcję emisji zanieczyszczeń.

GM, który w ubiegłym roku stracił ponad 8.5 miliarda dolarów, a także udziały na rynku amerykańskim, na rzecz innych koncernów, nawiązał współpracę z DaimlerChrylser AG i BMW AG w  kwestii systemów hybrydowych, które mają uderzać na rynki już w 2007 roku.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Policja podsumowuje długi weekend
Policja podsumowuje długi weekend
Kolejny długi weekend za nami. Pomimo tego, że nad bezpieczeństwem podróżujących czuwało kilka tysięcy funkcjonariuszy - statystyki nadal są przerażające.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech