mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Technologiczna współpraca GM i Toyoty

Technologiczna współpraca GM i Toyoty

Dwaj najwięksi producenci samochodów, General Motors i Toyota Motor Corporation zakończą swoją współpracę na badaniach dotyczących ogniw paliwowych, lecz rozszerzą swą kolaborację co do innych technologii, zapowiedział koncern GM.

Obecne porozumienie, które ma wygasnąć w marcu, zostanie przedłużone na następne dwa lata. Skupi się ono na technologie odpowiedzialne za przeciążenie i bezpieczeństwo. Koncern GM wydał ponad miliard dolarów na badanie nowych ogniw paliwowych od 1999 roku i zamierza wydać jeszcze raz tyle, aby rozwinąć technologię tak by stała się ona dostępna w modelach, których cena będzie konkurencyjna z wersjami napędzanymi na benzynę.

Rzecznik prasowy Scott Fosgard zapowiedział, że teraz badania będą skupiać się na zaawansowanych i wyłaniających dopiero technologiach. Dodał też, że badania nad ogniwami trwały ponad 7 lat, a postępy, które udało się uzyskać, doszły do takiego stopnia, iż należy skupić się tylko na projektowaniu odpowiednich urządzeń. Nie ma więc potrzeby dalszego rozwijania tamtego tematu.

Toyota wraz z GM, a także inne koncerny pracują nad stworzeniem samochodów, które będą zużywały energię czystszą od benzyny, gdyż rządy wprowadzają coraz to bardziej surowe prawo, jeśli chodzi o emisję spalin. Ogniwa paliwowe składają się z wodoru, który reaguje z tlenem, a następnie wytwarza energię elektryczną i napędza samochód. Jedynym produktem ubocznym jest para wodna.

Toyota jest drugim na świecie producentem samochodów hybrydowych, napędzanych kombinacją prądu i benzyny. Oboje partnerzy będą nadal pracowali w dziedzinach umożliwiających dostarczanie źródeł energii, które będą pozwalały na redukcję emisji zanieczyszczeń.

GM, który w ubiegłym roku stracił ponad 8.5 miliarda dolarów, a także udziały na rynku amerykańskim, na rzecz innych koncernów, nawiązał współpracę z DaimlerChrylser AG i BMW AG w  kwestii systemów hybrydowych, które mają uderzać na rynki już w 2007 roku.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.