mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ten naród ma bzika na punkcie e-samochodów

Ten naród ma bzika na punkcie e-samochodów

We wrześniu najchętniej kupowanym modelem była Tesla S. W październiku palmę pierwszeństwa przejął inny elektryczny model - Nissan Leaf. W żadnym innym państwie, poza Norwegią, auta napędzane energię elektryczną nie cieszą się aż tak wielką popularnością.

Ten naród ma bzika na punkcie e-samochodów
W zeszłym miesiącu Norwegowie zakupili 716 sztuk Nissana Leafa, co stanowi ok. 6-proc. udział w rynku. Druga w rankingu Toyota Auris sprzedała się w liczbie 679 egzemplarzy, zaś trzeci w podsumowaniu października Volkswagen Golf miał na koncie 646 sprzedanych aut. Od początku roku Nissan Leaf, z 3,2-proc. udziałem rynkowym, zajmuje czwartą pozycję wśród najchętniej kupowanych modeli na rynku norweskim.

- To pierwszy miesiąc, w którym Nissan Leaf osiągnął czołową pozycję - podsumował wyniki sprzedaży Paal Bruhn ze związku producentów samochodowych. - Po raz pierwszy w historii mamy też taką sytuację, że przez dwa miesiące z rzędu najlepiej sprzedawały się auta elektryczne.

Przypomnijmy, że we wrześniu najchętniej kupowanym samochodem w Norwegii była Tesla S (616 sprzedanych aut). Wynikało to z faktu, że w tym miesiącu dotarła do Norwegii dostawa tych modeli. W październiku wynik nie był już tak rewelacyjny (98 egzemplarzy), jednak wciąż ten skandynawski kraj należy do czołowych rynków Tesli.

Łącznie w październiku sprzedaż elektrycznych aut wyniosła 925 egzemplarzy, co stanowi ok. 7 proc. rynku. Przed rokiem w październiku udział ten wynosił 3 proc. Warto tu dodać, że w wielu krajach sprzedaż elektrycznych aut to zaledwie ułamki procenta rynku.

Tak wielka miłość do samochodów elektrycznych, w tym liczącym pięć milionów mieszkańców kraju, nie wynika wyłącznie z dbałości o środowisko. Norwegowie, decydując się na auto elektryczne, otrzymują sporą dotację. Ponadto zwolnieni są m.in. z opłat za parkowanie i za przejazd autostradami. Mogą też korzystać z pasów dla autobusów i do swojej dyspozycji mają rozwiniętą sieć ładowania akumulatorów. Ostatnie wyliczenia norweskiego urzędu statystycznego pokazują, że posiadanie samochodu napędzanego elektrycznością pozwala zaoszczędzić rocznie równowartość ok. 6 tys. euro.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Nissan Leaf
Nissan Leaf
Cena podstawowa już od: 128 000 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Ursus - rekordowa sprzedaż i wodorowe plany

Ursus - rekordowa sprzedaż i wodorowe plany

Ciężarówki i Autobusy 2017-10-26

Francja dopłaci do zakupu nowych aut

Francja dopłaci do zakupu nowych aut

Finanse i prawo 2017-09-18

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross