mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ten sam silnik w F1 i rajdach?

Ten sam silnik w F1 i rajdach?

Światowa Federacja Samochodowa (FIA) szykuje kolejny rewolucyjny pomysł. Prezes federacji, Max Mosley, ujawnił szczegóły dotyczące wprowadzenia uniwersalnego silnika w sporcie samochodowym. I to już za 4 lata!

Ten sam silnik w F1 i rajdach?
Ta sama bazowa jednostka napędowa służyłaby w F1, w niższych kategoriach wyścigowych, a także w rajdach! - "Zamierzamy wprowadzić światowy silnik od 2013 roku" - powiedział Mosley. - "Byłby to silnik stosowany w F1 w wersji turbo, a w wolnossącej specyfikacji w niższych kategoriach wyścigowych. Taki sam silnik napędzałby samochody WRC" - zdradził Mosley. - "Na razie to początkowa faza projektu, który prowadzimy w konsultacji z producentami. Najprawdopodobniej silnik wejdzie do użytku w 2013" - powiedział szef FIA.

Pomysł wydaje się szalony a pobudek FIA trzeba szukać w kryzysie finansowym. Federację niepokoi wybitna specjalizacja sportów motorowych oraz gigantyczne sumy wydawane na budowę aut np. w F1. Kilku producentów w tym Ford, Yamaha i Honda zrezygnowało już z finansowania tzw 'zespołów firmowych', na czym cierpi niewątpliwie rywalizacja.

Mosley chciałby przyciągnąć wielkich sponsorów i producentów z powrotem w imię hasła „inwestujesz w sport, produkujesz lepsze auta".

- "W 2011 przechodzimy w WRC na Super 2000, a na 2013 planujemy "światowy" silnik. Chcielibyśmy dysponować silnikiem, który tak jak obecnie w F1, w bazowej formie nie podlega pracom rozwojowym. Naszym zdaniem, pieniądze wydawane w sportach motorowych na badania i prace rozwojowe, powinny służyć przemysłowi samochodowemu, a nie dotyczyć wąsko wyspecjalizowanej strefy, która nie ma powiązania z niczym innym" - powiedział szef FIA.

- "Jeżeli się uda - a nie jestem pewny czy tak będzie - chcielibyśmy znaleźć sposób na powiązanie wszystkich form rywalizacji w sportach motorowych w jeden system, który byłby użyteczny, ponieważ w tym sporcie wydaje się ogromne kwoty. Możemy sprawić, że te pieniądze zostaną przeznaczone w przyszłości na jakieś przydatne cele - nawet, jeżeli mówimy o odległej przyszłości" - dodał.
Tematy w artykule: WRC F1 silnik uniwersalny

Podobne wiadomości:

Citroen C3 WRC - podobny do drogowej wersji

Citroen C3 WRC - podobny do drogowej wersji

Aktualności 2016-04-19

Tommi Mäkinen szefem Toyoty w WRC

Tommi Mäkinen szefem Toyoty w WRC

Aktualności 2015-07-08

Komentuj:

~Ma to sens 2009-04-10

Argumentacja brzmi sensownie. W sumie dlaczego miałoby to tak nei wyglądać, skoro i tak co roku są większe lub mniejsze zmiany w regulaminach.

~Theo 2009-04-08

Ja proponuję, żeby poszli dalej i zunifikowali silnik z ciężarówkami, łodziami podwodnymi i napędem wycieraczek.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.