mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Tenneco w Rybniku

Tenneco w Rybniku

Zakład Tenneco Polska w Rybniku jest jednym z 21 firmowych zakładów produkujących urządzenia do kontroli emisji spalin na terenie Europy. Obecnie zakład w Rybniku zatrudnia 500 osób i produkuje ponad 5 mln układów wydechowych rocznie. Z końcem maja firma otworzyła nowe centrum testowania części. Łącznie suma inwestycji firmy w Polsce sięga 1,3 mln euro.

Tenneco w Rybniku

W zakładzie produkcyjnym w Rybniku wytwarzane są kompletne układy wydechowe, obudowy tłumików oraz rury gięte. Około 60% produkcji dostarcza się klientom na licencji OEM (Original Equipment Manufacturer - Oryginalny Wytwórca Sprzętu), wśród których znajdują się: GM, VW, Audi, Skoda, Seat, Daimler-Chrysler, BMW, Fiat, Lancia, PSA, Ford, Volvo i Jaguar. Zakład w Rybniku wytwarza na licencji OE również części serwisowe, a także części zamienne na potrzeby firm GM, VW Group, Toyota, Mazda, Saab i Renault. W ostatnim czasie rozpoczęto produkcję filtrów cząsteczek stałych w spalinach (DPF -Diesel Particle Filter) dla firmy Toyota. Kolejny produkt od niedawna wytwarzany w Rybniku to obudowy tłumików motocyklowych na potrzeby firmy BMW. Tenneco w Rybniku stanowi także regionalne centrum dystrybucji zaopatrujące rynek Europy Środkowej i Wschodniej w tłumiki marki Walker Fonos i AM.

Przed pięciu laty w zakładzie został utworzony oddział technologii ds. kontroli emisji spalin. W jego skład wchodzą pododdziały AM Engineering i OE Engineering. AM Engineering zajmuje się produktami firm Walker i Fonos i zatrudnia siedmiu inżynierów projektantów i trzech projektantów prototypów przygotowujących nowe modele na potrzeby firmy Walker. Warto podkreślić, że podczas transferu produkcji z brytyjskiego zakładu oraz placówek w Danii, oddział ten dokonał na wielką skalę standaryzacji produktów AM, aby uprościć ich konstrukcję, a tym samym wprowadzić ułatwienia dla klientów. Z kolei pododdział OE Engineering tworzy zespół 24 inżynierów zatrudnionych na stanowiskach projektantów produktu, inżynierów materiałowych, specjalistów, którzy zajmują się projektowaniem końcówek, m.in. dotyczących przewodów rozgałęzionych, katalizatorów spalin i filtrów DPF.

Firma stale się rozwija zgodnie z przyjętą strategią ekspansji na rynki motoryzacyjne Europy Środkowo-Wschodniej. Z końcem maja 2006 roku firma Tenneco otworzyła nowoczesne Centrum Badań i Rozwoju wyposażone w laboratorium pozwalające badać wytrzymałość poszczególnych części w ekstremalnych warunkach. Testowanie jest krytyczną fazą w całym procesie produkcyjnym, ponieważ pozwala określić "obciążalność" danego elementu. Obecnie działa pięć komórek testowych spośród dziesięciu zaplanowanych. Komórki wyposażone są w stoły pomiarowe do przeprowadzenia testu typu "hot shake", testu odporności na szok termiczny, a także podatność na drgania. Trwają prace nad zamontowaniem stołów pomiarowych na kolejnych stanowiskach.

Przeczytaj także:

Tenneco dostawcą Toyoty (2006-06-16)

Tenneco otwiera drugie centrum R&D (2006-05-31)

Dywizja PIM w Gliwicach (2006-07-28)

Valeo partnerem aut miejskich (2006-01-02)

 


Podobne wiadomości:

A1 Tuszyn - Częstochowa - niebawem ruszy przetarg

A1 Tuszyn - Częstochowa - niebawem ruszy...

Polskie drogi 2017-06-19

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Polskie drogi 2017-09-07

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowy Mercedes CLS już dostępny. Znamy polskie ceny
Nowy Mercedes CLS już dostępny. Znamy polskie ceny
Polscy klienci mogą już składać zamówienia na nowego Mercedesa CLS. Model, który zadebiutował pod koniec listopada na salonie motoryzacyjnym w Los Angeles kosztuje od 350 500 zł.