mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Tenneco w Rybniku

Tenneco w Rybniku

Zakład Tenneco Polska w Rybniku jest jednym z 21 firmowych zakładów produkujących urządzenia do kontroli emisji spalin na terenie Europy. Obecnie zakład w Rybniku zatrudnia 500 osób i produkuje ponad 5 mln układów wydechowych rocznie. Z końcem maja firma otworzyła nowe centrum testowania części. Łącznie suma inwestycji firmy w Polsce sięga 1,3 mln euro.

Tenneco w Rybniku

W zakładzie produkcyjnym w Rybniku wytwarzane są kompletne układy wydechowe, obudowy tłumików oraz rury gięte. Około 60% produkcji dostarcza się klientom na licencji OEM (Original Equipment Manufacturer - Oryginalny Wytwórca Sprzętu), wśród których znajdują się: GM, VW, Audi, Skoda, Seat, Daimler-Chrysler, BMW, Fiat, Lancia, PSA, Ford, Volvo i Jaguar. Zakład w Rybniku wytwarza na licencji OE również części serwisowe, a także części zamienne na potrzeby firm GM, VW Group, Toyota, Mazda, Saab i Renault. W ostatnim czasie rozpoczęto produkcję filtrów cząsteczek stałych w spalinach (DPF -Diesel Particle Filter) dla firmy Toyota. Kolejny produkt od niedawna wytwarzany w Rybniku to obudowy tłumików motocyklowych na potrzeby firmy BMW. Tenneco w Rybniku stanowi także regionalne centrum dystrybucji zaopatrujące rynek Europy Środkowej i Wschodniej w tłumiki marki Walker Fonos i AM.

Przed pięciu laty w zakładzie został utworzony oddział technologii ds. kontroli emisji spalin. W jego skład wchodzą pododdziały AM Engineering i OE Engineering. AM Engineering zajmuje się produktami firm Walker i Fonos i zatrudnia siedmiu inżynierów projektantów i trzech projektantów prototypów przygotowujących nowe modele na potrzeby firmy Walker. Warto podkreślić, że podczas transferu produkcji z brytyjskiego zakładu oraz placówek w Danii, oddział ten dokonał na wielką skalę standaryzacji produktów AM, aby uprościć ich konstrukcję, a tym samym wprowadzić ułatwienia dla klientów. Z kolei pododdział OE Engineering tworzy zespół 24 inżynierów zatrudnionych na stanowiskach projektantów produktu, inżynierów materiałowych, specjalistów, którzy zajmują się projektowaniem końcówek, m.in. dotyczących przewodów rozgałęzionych, katalizatorów spalin i filtrów DPF.

Firma stale się rozwija zgodnie z przyjętą strategią ekspansji na rynki motoryzacyjne Europy Środkowo-Wschodniej. Z końcem maja 2006 roku firma Tenneco otworzyła nowoczesne Centrum Badań i Rozwoju wyposażone w laboratorium pozwalające badać wytrzymałość poszczególnych części w ekstremalnych warunkach. Testowanie jest krytyczną fazą w całym procesie produkcyjnym, ponieważ pozwala określić "obciążalność" danego elementu. Obecnie działa pięć komórek testowych spośród dziesięciu zaplanowanych. Komórki wyposażone są w stoły pomiarowe do przeprowadzenia testu typu "hot shake", testu odporności na szok termiczny, a także podatność na drgania. Trwają prace nad zamontowaniem stołów pomiarowych na kolejnych stanowiskach.

Przeczytaj także:

Tenneco dostawcą Toyoty (2006-06-16)

Tenneco otwiera drugie centrum R&D (2006-05-31)

Dywizja PIM w Gliwicach (2006-07-28)

Valeo partnerem aut miejskich (2006-01-02)

 


Podobne wiadomości:

Droga S1 – trzy odcinki do 2022 roku

Droga S1 – trzy odcinki do 2022 roku

Polskie drogi 2016-12-06

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Polskie drogi 2017-09-07

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.

Zalando Zalando