mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Test europejskich MOP-ów

Test europejskich MOP-ów

Na polskich autostradach tzw. Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP), gdzie kierowcy i pasażerowie mogliby na chwilę odetchnąć od wielogodzinnej jazdy, jest jak na lekarstwo. Niestety jak pokazały ostatnie wyniki testu niemieckiego automobilklubu ADAC, rozwinięta sieć przyautostradowych parkingów w wielu krajach Europy Zachodniej również nie gwarantuje zadowolenia podróżnych.

Test europejskich MOP-ów
Nieprzyjemny zapach nieczystości, dziury w podłogach zamiast toalet, masa nieprzyzwoitych frazesów napisanych na ścianach - to tylko część z pokaźnej liczby wad 101 MOP-ów sprawdzonych przez ADAC w wybranych 16 krajach Europy. Testerzy niemieckiego automobilklubu przejechali blisko 31 000 km wzdłuż i wszerz Starego Kontynentu, od Włoch do Norwegii i od Hiszpanii do Węgier by przedstawić najświeższe dane z jakości przyautostradowych parkingów.


Wyniki testu niestety nie napawają chęcią do zatrzymywania się: rozdano 17 not skrajnie negatywnych, w 22 miejscach stwierdzono poważne wady, tyle samo oceniono jako wystarczające. Na skali MOP-ów ocenionych pozytywnie znalazło się 29 parkingów, a 11 otrzymało wzorowe wyróżnienie.

Niestety w żadnym kraju kierowcy nie uświadczą w pełni wysokiego poziomu przydrożnych miejsc do wypoczynku. Za dużo miejsc nadaje się tylko na krótką pauzę, a jeszcze więcej nie nadaje się do odpoczynku w ogóle. Najbardziej pozytywny obraz wyłania się w takich krajach jak: Francja, Austria, Szwajcaria, Szwecja, Węgry i Chorwacja. Ten ostatni okazał się niespodziewanym zwycięzcą testu ADAC. Wszystkie przetestowane MOP-y przy chorwackiej autostradzie A1 zostały ocenione wysoko. Siła tamtejszych parkingów tkwi przede wszystkim w doskonałym rozplanowaniu powierzchni, dużej ilości zieleni, miejsc piknikowych i czystości toalet. We Francji z kolei na każdym parkingu dostępny jest telefon alarmowy i w większości przypadków place zabaw dla dzieci. Austriacy od dłuższego czasu stawiają na rewitalizację blisko 300 punktów, zwiększając ilość miejsc parkingowych, ulepszając węzły sanitarne, budując dodatkowe atrakcje dla podróżnych i zwiększając bezpieczeństwo. Jak wykazał test ADAC jest to słuszny plan działania, bowiem to właśnie z tego kraju pochodzi najwyżej oceniony MOP - Gaishorn znajdujący się na autostradzie A9 (Phyrn-Graz), pomiędzy miejscowościami Treglwang i Trieben. Nowy, zadbany parking z wyjątkowym widokiem na Alpy zyskał niemal 100 procent pozytywnych ocen.

Największym przegranym tego rankingu jest z kolei włoski parking Castagnolasca znajdujący się przy autostradzie A12 (Livorno-Genua) pomiędzy miejscowościami Carrodano i Deiva Marina. Jest mały, głośny, nie posiada toalet, za to ogromne ilości śmieci. Dodatkowo w nocy jest na nim kompletnie ciemno.

Poza Włochami zaskakująco słabo wypadły także parkingi w Niemczech, Norwegii i Danii. W przypadku naszych zachodnich sąsiadów (najwięcej przetestowanych obiektów) ADAC stwierdziło uchybienia w przypadku czystości wielu toalet (w tym brak dla niepełnosprawnych). Tego problemu nie mają Norwedzy, jednak w ich przypadku zmorą są śmieci porzucone obok miejsc do piknikowania. Duńczycy muszą walczyć natomiast z falą graffiti i wandalami niszczącymi ławki.

Podobne wiadomości:

Autostrada A4 na Podkarpaciu bez utrudnień

Autostrada A4 na Podkarpaciu bez utrudnień

Polskie drogi 2016-09-15

Autostrada A4 w Katowicach: ruszyły prace

Autostrada A4 w Katowicach: ruszyły prace

Polskie drogi 2016-08-08

Komentuj:

~Mljet 2009-08-26

może i czysto przy autostradach na przełomie 90/20 tych nowych nie było ale za to przy szosach na parkingach śmietniki w dosłownym znaczeniu , opony , lodówki meble i sterty śmieci to żle rzutowało na ten przepiękny kraj

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Android Auto dostępny bez samochodu
Android Auto dostępny bez samochodu
Koncern Google postanowił zainteresować się posiadaczami starszych samochodów, które nie mają na wyposażeniu wielkich, dotykowych wyświetlaczy czy zaawansowanych urządzeń multimedialnych. Aplikacja Android Auto będzie dostępna również na ekranie smartfona.