mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Test europejskich MOP-ów

Test europejskich MOP-ów

Na polskich autostradach tzw. Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP), gdzie kierowcy i pasażerowie mogliby na chwilę odetchnąć od wielogodzinnej jazdy, jest jak na lekarstwo. Niestety jak pokazały ostatnie wyniki testu niemieckiego automobilklubu ADAC, rozwinięta sieć przyautostradowych parkingów w wielu krajach Europy Zachodniej również nie gwarantuje zadowolenia podróżnych.

Test europejskich MOP-ów
Nieprzyjemny zapach nieczystości, dziury w podłogach zamiast toalet, masa nieprzyzwoitych frazesów napisanych na ścianach - to tylko część z pokaźnej liczby wad 101 MOP-ów sprawdzonych przez ADAC w wybranych 16 krajach Europy. Testerzy niemieckiego automobilklubu przejechali blisko 31 000 km wzdłuż i wszerz Starego Kontynentu, od Włoch do Norwegii i od Hiszpanii do Węgier by przedstawić najświeższe dane z jakości przyautostradowych parkingów.


Wyniki testu niestety nie napawają chęcią do zatrzymywania się: rozdano 17 not skrajnie negatywnych, w 22 miejscach stwierdzono poważne wady, tyle samo oceniono jako wystarczające. Na skali MOP-ów ocenionych pozytywnie znalazło się 29 parkingów, a 11 otrzymało wzorowe wyróżnienie.

Niestety w żadnym kraju kierowcy nie uświadczą w pełni wysokiego poziomu przydrożnych miejsc do wypoczynku. Za dużo miejsc nadaje się tylko na krótką pauzę, a jeszcze więcej nie nadaje się do odpoczynku w ogóle. Najbardziej pozytywny obraz wyłania się w takich krajach jak: Francja, Austria, Szwajcaria, Szwecja, Węgry i Chorwacja. Ten ostatni okazał się niespodziewanym zwycięzcą testu ADAC. Wszystkie przetestowane MOP-y przy chorwackiej autostradzie A1 zostały ocenione wysoko. Siła tamtejszych parkingów tkwi przede wszystkim w doskonałym rozplanowaniu powierzchni, dużej ilości zieleni, miejsc piknikowych i czystości toalet. We Francji z kolei na każdym parkingu dostępny jest telefon alarmowy i w większości przypadków place zabaw dla dzieci. Austriacy od dłuższego czasu stawiają na rewitalizację blisko 300 punktów, zwiększając ilość miejsc parkingowych, ulepszając węzły sanitarne, budując dodatkowe atrakcje dla podróżnych i zwiększając bezpieczeństwo. Jak wykazał test ADAC jest to słuszny plan działania, bowiem to właśnie z tego kraju pochodzi najwyżej oceniony MOP - Gaishorn znajdujący się na autostradzie A9 (Phyrn-Graz), pomiędzy miejscowościami Treglwang i Trieben. Nowy, zadbany parking z wyjątkowym widokiem na Alpy zyskał niemal 100 procent pozytywnych ocen.

Największym przegranym tego rankingu jest z kolei włoski parking Castagnolasca znajdujący się przy autostradzie A12 (Livorno-Genua) pomiędzy miejscowościami Carrodano i Deiva Marina. Jest mały, głośny, nie posiada toalet, za to ogromne ilości śmieci. Dodatkowo w nocy jest na nim kompletnie ciemno.

Poza Włochami zaskakująco słabo wypadły także parkingi w Niemczech, Norwegii i Danii. W przypadku naszych zachodnich sąsiadów (najwięcej przetestowanych obiektów) ADAC stwierdziło uchybienia w przypadku czystości wielu toalet (w tym brak dla niepełnosprawnych). Tego problemu nie mają Norwedzy, jednak w ich przypadku zmorą są śmieci porzucone obok miejsc do piknikowania. Duńczycy muszą walczyć natomiast z falą graffiti i wandalami niszczącymi ławki.

Podobne wiadomości:

Renault Megane Grandtour – przyjemne z...

auto motor i sport 0000-00-00

Z podwójnym bagażnikiem. Auto typu kombi to najczęściej kompromis - większa funkcjonalność kosztem urody. Ale bój o piękne kombi ciągle trwa. Na ring i rynek weszło Renault Mégane Grandtour.

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Polskie drogi 2017-10-16

Komentuj:

~Mljet 2009-08-26

może i czysto przy autostradach na przełomie 90/20 tych nowych nie było ale za to przy szosach na parkingach śmietniki w dosłownym znaczeniu , opony , lodówki meble i sterty śmieci to żle rzutowało na ten przepiękny kraj

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.